– Zapraszamy wszystkich. Warto, by uczniowie z Podkarpacia, choć nie tylko, wiedzieli, że otwierają się przed nimi drzwi do zagranicznych studiów i że najlepsze uczelnie świata są już osiągalne. Niezależnie od tego, czy pochodzi się z małej miejscowości, czy z dużego miasta – twierdzi nauczyciel języka angielskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Przemyślu Jakub Prachowski.
Popularny „Słowak” wyszedł naprzeciw prośbom zainteresowanych studiami na brytyjskich uniwersytetach, oferując im szansę sprawdzenia swoich uzdolnień i możliwości akademickich. W br. otworzył Centrum Egzaminacyjne Cambridge English Admissions Testing. Pieczę nad nim sprawuje J. Prachowski[paywall].
To jedno z zaledwie siedmiu w Polsce oraz jedyne w województwie podkarpackim centrum egzaminacyjne tego typu. Przemyskie I LO jest uprawnione do przeprowadzenia tzw. admission tests, czyli przedmiotowych egzaminów wstępnych sprawdzających wiedzę kandydatów starających się o przyjęcie na różne kierunki studiów.
– Znajdziemy wśród nich egzaminy na studia w zakresie filozofii, teologii, nauk przyrodniczych, medycyny weterynaryjnej, chemii, edukacji, ekonomii, historii, nauk humanistycznych, filologii klasycznej i nowożytnej, informatyki, geografii, psychologii politologii czy matematyki, a także bardziej wyszukanych kierunków jak orientalistyka – wyliczył J. Prachowski.
Pierwsza sesja egzaminacyjna odbyła się 30 października br. Do egzaminów podeszły osoby z różnych zakątków Polski.
Wśród dostępnych egzaminów znalazły się testy stosowane od lat w ramach procesu rekrutacyjnego przez tak prestiżowe uczelnie, jak np.: University of Oxford, Imperial College London, University of Leeds, Lancaster University czy Brighton and Sussex Medical School.
– Co roku kilku absolwentów przemyskiego „Słowaka” podejmuje studia na uczelniach zagranicznych. Szczególną popularnością cieszą się uczelnie na terenie Wielkiej Brytanii, w tym prestiżowy uniwersytet w Cambridge. Dlatego też przychylnym okiem spojrzeliśmy na inicjatywę związaną z utworzeniem centrum egzaminacyjnego właśnie tej uczelni. Liczymy na to, że ułatwi ono proces rekrutacyjny nie tylko przemyskim licealistom, ale również osobom z terenu Polski południowo-wschodniej – powiedział dyrektor I LO Tomasz Dziumak.
Głównym założeniem centrum jest wyłonienie najlepiej rokujących i najbardziej uzdolnionych kandydatów. Dzięki temu brytyjskim uczelniom udaje się zgromadzić dodatkowe informacje o potencjale każdego kandydata, niezależnie od miejsca jego pochodzenia czy posiadanych kwalifikacji. Każdy zdający ma równe szanse na przyjęcie na studia.
– Co ciekawe, większość ze wspomnianych egzaminów wstępnych sprawdza wyłącznie
podstawowe umiejętności w zakresie myślenia i rozumowania, by wymienić: krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów, umiejętności komunikacyjne, nie zaś zakres wiedzy z danego przedmiotu, zdobytej podczas formalnego kształcenia w szkole średniej. Dzięki naszemu centrum nie wymaga się od nikogo podróży na Wyspy Brytyjskie, by próbować swoich sił na egzaminach wstępnych. Wystarczy przyjechać do Przemyśla – podsumował J. Prachowski, administrator centrum, pełniący funkcję Exam Officer.
Terminy zapisów, formularz zgłoszeniowy oraz inne informacje można uzyskać na stronie internetowej szkoły lub przez kontakt z J. Prachowskim pod adresem exams@slowak.edu.pl.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Znam Polakow studiujących na brytyjskich uczelniach.Poziom nauki jest tam tak tragiczny,że rozmyslają nad powrotem do Polski.Taki sam poziom w szkołach primary i secondary school.Czego akurat jestem swiadkiem bo tam mieszkamWiec morał z tego taki:cudze chwalicie,swego nie znacie.
Sto tysiecy razy wolala bym uzyskac tytul magistra na tak szanownym uniwersytecie np. W Przemyslu (niewiem zgaduje 2587-te )miejsce w rankingu . Tutaj w GB gdzie mieszkam 20 lat autochtoni sa tak nie wyksztalceni ze niewiedza co nie wiedza Tym bardziej nie moge pojac jak oni te niewyksztalcone gupole przytulaja tysiaka TYGODNIOWO PO ZWODOWCE NAWET NIE napisze co te tluki wyciagaja po liczacych sie uczelniachWracam nauczyc sie czegos w porzadnej szkole
Znam Polakow studiujących na brytyjskich uczelniach.Poziom nauki jest tam tak tragiczny,że rozmyslają nad powrotem do Polski.Taki sam poziom w szkołach primary i secondary school.Czego akurat jestem swiadkiem bo tam mieszkamWiec morał z tego taki:cudze chwalicie,swego nie znacie.
Sto tysiecy razy wolala bym uzyskac tytul magistra na tak szanownym uniwersytecie np. W Przemyslu (niewiem zgaduje 2587-te )miejsce w rankingu . Tutaj w GB gdzie mieszkam 20 lat autochtoni sa tak nie wyksztalceni ze niewiedza co nie wiedza Tym bardziej nie moge pojac jak oni te niewyksztalcone gupole przytulaja tysiaka TYGODNIOWO PO ZWODOWCE NAWET NIE napisze co te tluki wyciagaja po liczacych sie uczelniachWracam nauczyc sie czegos w porzadnej szkole