Reklama

Jest szansa na kilkaset miejsc pracy

Co prawda nie będzie to reaktywacja Zakładu Przetwórstwa Owocowego „Pomona”, ale jest szansa, aby w Przemyślu powstał oddział narodowego holdingu spożywczego. Firmy, w której swoje udziały będą mieć rolnicy. Może ona dać od 200 do 300 nowych miejsc pracy.

– To ani mój, ani posła Andrzeja Matusiewicza pomysł, choć to my o tym jako pierwsi powiedzieliśmy. To pomysł premiera Mateusza Morawieckiego. Plan zakłada powstanie potężnego narodowego holdingu spożywczego. Firmy państwowej, w której udziały będą mogli mieć rolnicy, która będzie się zajmować kształtowaniem cen – wyjaśnił zastępca prezydenta Przemyśla Janusz Hamryszczak[paywall].

O tym mówił także podczas niedawnej konferencji prasowej wspomniany poseł PiS A. Matusiewicz. – W latach 90. ubiegłego wieku zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego były wykupywane przez podmioty zagraniczne, tak było w przypadku choćby Hortexu z Leżajska. Monopol, jakie te firmy mają na tym rynku, sprawia, że same ustalają ceny, często są to tak zwane zmowy cenowe. Tutaj pole do działania ma Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Będą też określone środki karne stosowane wobec podmiotów, które te zmiany cen umownych będą wprowadzać ze szkodą dla rolników – powiedział.

Reklama

Czy Przemyśl może skorzystać?

Co zakłada projekt powstania narodowego holdingu spożywczego? Przede wszystkim ułatwienie sprzedaży bezpośredniej i większe dopłaty do paliwa dla rolników (w 2019 r. budżet państwa przeznaczy na ten cel 1 mld 800 mln zł). Ci byliby udziałowcami, dzięki czemu sami będą mogli decydować o cenach swoich produktów. Zmiany te przewidują też zwiększenie zwrotu akcyzy do 100 litrów na hektar. Skorzystają z tego również hodowcy bydła.

Szansę na ulokowanie w Przemyślu oddziału holdingu zauważyły władze miasta. Tradycje są, i to jakie. Zakład Przetwórstwa Owocowego „Pomona” to symbol. Zakład padł, ale wciąż są to tereny typowo rolnicze.
– W Przemyślu bardzo popularna jest sprzedaż bezpośrednia. Funkcjonuje między innymi na Kmieciach, Glazera czy w okolicach ulicy Nestora, ale to prowizorka. To pseudorynek. To urąga zasadom normalnego handlu. Od dłuższego czasu zastanawiamy się nad utworzeniem stałego punktu sprzedaży bezpośredniej albo mobilnych punktów sprzedaży. U nas rolnicy pojawiają się jednostkowo na niektórych większych osiedlach. Można rozmawiać ze wspólnotami, aby takie punkty stworzyć przy dużych skupiskach mieszkalnych i wówczas skrócić ten łańcuch dostaw między producentem a odbiorcą. Moim zdaniem, znakomitym pomysłem byłoby stworzenie oddziału narodowego holdingu rolno-spożywczego. Tradycje są ogromne. Jesteśmy jedynym miastem w powiecie, który jest typowo rolniczy. Mamy u siebie minizagłębia malin czy wiśni. Trzeba byłoby to wszystko posklejać. Mamy także spore tradycje mleczarskie. Uważam, że powstanie takiego oddziału byłoby jednym z motorów rozwoju gospodarczego. Dałoby nowe miejsca pracy. Szacuję, że od 200 do 300. Dobrze byłoby, gdyby pomogli nam w staraniach nasi parlamentarzyści – powiedział J. Hamryszczak.

Władze miasta przygotowują się już do sporządzenia listu intencyjnego w tej sprawie. – Nie wiemy jednak, kiedy to zrobić. Nie wiem, czy okres tuż przed wyborami będzie dobry, bo ktoś może to odczytać jako kampanię wyborczą – podsumował J. Hamryszczak.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Z GÓWNA CZEKOLADY NIE BĘDZIE - niezalogowany 2018-08-14 20:47:54

    Od dziś zaczynają się obiecanki, Panie Hamryszczak nie zapomnij pan o kolejce inwestorów do strefy. Choma jechał na tym przez parę kadencji to może i panu się uda hahaha. Remont zielonego rynku ma się rozpocząć jeszcze w tym roku? pytanie po pierwszej czy po drugiej turze wyborów? Najgorzej że AUTOSAN w huja wali, wybory tuż tuż a autobusów jak nie było tak nie ma. Przemyska rzeczywistość .....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Masakra - niezalogowany 2018-08-14 20:48:40

    Panie Hamryszczak kilka pytań.  A co Pan jako wiceprezydent i Pana 10 Radnych zrobili dla Przemyśl przez ostarnie 4 lata ? Za co Pan pobierał pensje w wysokości 10 tys. brutto miesiecznie ? Za dekretowanie pism ? Przez 4 lata nie mógł Pan wprowadzić Karty mieszkańca ? Sprowadzić godnego inwestora ?  Jest Pan śmieszny po prostu !!!!!! Będzie Pan kontynuacja rządów swojego obecnego szefa !!!! Było Robert nic nie moge, będzie Janusz nic nie moge, a za 5 lat juz to widze powiesz Pan że 5 lat to było za mało. Żart !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    przemyski dokladny obserwator - niezalogowany 2018-08-14 21:05:56

    łoj , czy pan panie Hamryszczak jako DOKTOR EKONOMII sam w to wierzy w co opowiada i lansuje się przed jesiennymi wyborami. ? Zamiast gadania i opowiadania bajek niech pan spacerkiem odwiedzi miejsce dawnej Pomony , wcześniej Koszar wojskowych przy Rokitniańskiej  i Czarnieckiego to zobaczy pan co oddziedziczy  po  swoim pryncypale , zresztą  sam pan w tym przez ostatnią kadencję współuczestniczył.  Widząc ten budynek dawnej Pomony zobaczy pan Przemyśl , odbicie całej mieściny , ale żeby to widzieć trzeba jednak wyskoczyć z limuzyny  ponieważ z zaciemnionych okien Volvo nic lub prawie nic nie widać, a próbował przez 16 lat tak oglądać inny , dziwny , nie rzeczywisty swój urojony świat Choma , jak ulica Generała Stachiewicz czy ruina dawnej Pomony. Takie jest niemal cały Przemyśl , w pigułce.  A to reaktywowanie Pomony to zwykły pic , kolejny przedwyborczy blef , jak można uzdrowić trupa , żadna reanimacja nie pomoże. Przemyśl jako miasto upadłe i tym należy się pogodzić .Ja tegoroczny emeryt  złożyłem broń ,  jestem na emigracji wewnętrznej a ponad 10 tysięcy młodych gdzieś tam  podnoszą produkt narodowy brutto innych krajów np. Niemcy  Anglia ,  Irlandia , Holandia itd. Brawo PIS , brawo Choma , brawo dobra ukochana zmiano. Poniżej moje subiektywne i z konieczności  skrótowe podsumowanie rządów Chomy i dobrej pisowskiej zmiany w królewskim wolnym dawnym mieście Przemyśl.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama