Reklama

Jeszcze bezpieczniej na przejściach dla pieszych

30/05/2022 19:15

Inwestycje Powiatowego Zarządu Dróg to nie tylko udogodnienia dla kierowców, ale także dla pieszych w postaci tak zwanych bezpiecznych przejść. Czym różnią się od klasycznych zebr?

Bezpieczne przejścia dla pieszych to zabezpieczenia komplementarne – największą wartością jest zapewne to, że umiejscowione są na wybudowanym podwyższeniu w kontrastowym kolorze.

Ponadto takie przejścia są dodatkowo doświetlone, dzięki czemu kierowca widzi je z daleka, a pieszy może przez nie bezpiecznie przejść nawet w nocy. Dodatkowo, dzięki czujnikom ruchu, emitowany jest sygnał dźwiękowy przypominający o konieczności zachowania ostrożności.

Powstałe przejścia mają być zabezpieczeniem pieszych. Stąd nawierzchnia antypoślizgowa, stąd odpowiednie doświetlenie, a przede wszystkim wybór lokalizacji, takich jak: Radymno (ul.[paywall] Złota Góra), Pruchnik (przy miejscowej szkole), Laszki (ośrodek szkolenia kierowców, okolice cmentarza) oraz Jarosław (tu powstaną aż dwa przejścia, przy ulicy Konfederackiej, nieopodal urzędu pocztowego oraz osiedli mieszkalnych i przy Żeromskiego, w sąsiedztwie SP nr 4).

Jak zaznacza starosta powiatu jarosławskiego Stanisław Kłopot:
– W tych miejscach, tak jak w Radymnie czy Pruchniku, w ubiegłych latach dochodziło do wypadków śmiertelnych. Pozostałe to okolice szkół, skupisk sklepów. Zdarza się, że kierowcy zwłaszcza tam lubią niestety przekroczyć prędkość.

Przy wyborze lokalizacji przejść brano też pod uwagę to, gdzie piesi przechodzą przez jezdnię w niedozwolonych miejscach, tłumacząc to wygodą i znajomością okolicy.

Tu warto wspomnieć, że za naruszenie obowiązku korzystania z przejść dla pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko pieszy może być ukarany mandatem w wysokości od 50 złotych wzwyż. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od niego przekracza 100 metrów. 

Koszt inwestycji to około milion złotych, które samorząd powiatowy pozyskał z funduszy rządowych, za pośrednictwem wojewody podkarpackiego.

Reklama

Wiele osób może zapytać, dlaczego tak ogromnej sumy nie wykorzystano na stworzenie wprawdzie mniej okazałych, ale nadal bezpiecznych przejść na podświetlonym podwyższeniu, ale na przykład bez sygnału głosowego.

– Dofinansowania celowe (a takie otrzymano na tę inwestycję – przyp. red.) mają to do siebie, że jeżeli po przetargu zostaną środki z dofinansowania, nie mogą być wykorzystane na kolejne inwestycje i należy je zwrócić – tłumaczy dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Paweł Tworek.

 
MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama