Reklama

Jeszcze jeden tajemniczy tunel w Przemyślu

06/10/2015 10:12

Przed tygodniem, sprowokowani przez jednego z czytelników, wyjaśniliśmy sprawę nieistniejącego już tunelu (przejścia podziemnego), prowadzącego pod torami z ulicy Stanisława Staszica aż na ulicę Czarneckiego. Odezwali się ludzie, którzy korzystali z tego przejścia i pamiętają, że jeszcze w czasie wojny zlikwidowali je Niemcy. Temat ten uruchomił pamięć i kolejni czytelnicy zwracali uwagę na inny tunel, który ponoć przechodził pod torami, w rejonie stacji kolejowej Bakończyce.

Według uzyskanych informacji tunel miał prowadzić z ulicy Nestora aż do dzisiejszej ulicy Jasińskiego. Na niemieckim planie miasta z 1939 roku, z którego korzystaliśmy, nie był zaznaczony żaden tunel w tym rejonie. Natomiast z ustnych przekazów wynikało, że funkcjonował jeszcze po wojnie.Znaleźliśmy go dopiero na austriackim planie Przemyśla z 1907 roku. To potwierdziło hipotezę, że takie tunele planowali austriaccy inżynierowie wraz z opracowywaniem[paywall] infrastruktury kolejowej. Akurat ten, łączący ulicę Nestora z ówczesną ulicą Krównicką, prawdopodobnie miał służyć szybszej komunikacji pomiędzy kompleksami koszar przy ulicy Lwowskiej z koszarami przy ulicy Mickiewicza i Dworskiego.


Na planie z 1907 roku tunel jest wyraźnie zaznaczony.

Co ciekawe, w relacjach starszych mieszkańców wspomniany tunel ponoć zawsze był bardzo błotnisty i wygodniej było chodzić górą. Ludzie wspominają, że istniał jeszcze po zakończeniu wojny i dopiero w latach pięćdziesiątych został zlikwidowany. Przemawiają za tam również szkice służbowe, sporządzone na potrzeby kolei na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, tyle że na tych niezbyt dokładnych rysunkach tunel miał około metra szerokości. Dziś nie ma po nim nawet śladu . Jedynie na podstawie austriackiej mapy można dość dokładnie określić jego przebieg. Również bardzo wątpliwe jest, żeby w zasypanym tunelu znajdowało się coś ciekawego, więc najpewniej nikt się nie pokusi o jego odkopywanie ani eksplorację. 

Reklama


fot.Jacek Szwic
Widok od strony Wernyhory, gdzieś w tym miejscu mógł wychodzić tunel.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama