„Zmieniamy dworzec dla ciebie. Zakończenie prac jeszcze w tym roku” zapewnia PKP nie tylko w komunikatach. Baner o takiej treści wita podróżnych w Jarosławiu. Wisi od strony peronów. Prace wyburzeniowe na przebudowywanym dworcu są praktycznie na ukończeniu. Pozostał tylko szkielet budynku. Do końca roku modernizacja ma się zakończyć. Jej wartość wyniesie około 12,1 mln zł.
O powstałym pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia dworcu w Jarosławiu przez lata nikt nie pamiętał. Nawet służby sprzątające nie zawsze sobie o tym budynku przypominały. Gdy przed kilku laty pojawiła się propozycja wyburzenia, zaprotestowali mieszkańcy. Po ich stronie stanęły władze miasta. W końcu doprowadzili do decyzji i przebudowie dworca, zobowiązując się w zamian wydzierżawić około 700 metrów kwadratowych. Modernizacja ruszyła. Miasto ze swoich zamierzeń się wycofało. Na szczęście PKP przebudowę kontynuuje. Wprawdzie[paywall] oddanie dworca trochę się opóźni, ale za to modernizacja będzie tańsza. Wstępnie zapowiadano, że prace potrwają do jesieni, a ich koszt wyniesie około 15 mln zł. Dzisiaj już wiadomo, że modernizacja przeciągnie się do końca roku.
Modernizacja jarosławskiego dworca nie zmieni zasadniczo jego wyglądu zewnętrznego. Natomiast wnętrze ulegnie przebudowaniu. Zamiast osobnych poczekalni dla pasażerów korzystających z pociągów i autobusów będzie jedna wspólna.
Dworzec w Jarosławiu został wybudowany przez Jarosławskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Do użytku oddano go w maju 1977 r. jako „Trwały Pomnik Ludowej Ojczyzny”, był wtedy najnowocześniejszy na linii Przemyśl – Szczecin. Budowano go ze sporym zapasem, licząc na wzrost liczby mieszkańców Jarosławia i okolic. Przewidywania się nie sprawdziły, a sam dworzec okazał się za duży.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.czy jest czynne przejście pod dworcem?
Erka, ale pierdolisz głupoty!
czy jest czynne przejście pod dworcem?