Reklama

Jeszcze w tym roku zostanie zakończona modernizacja jarosławskiego dworca

29/07/2015 11:33

„Zmieniamy dworzec dla ciebie. Zakończenie prac jeszcze w tym roku” zapewnia PKP nie tylko w komunikatach. Baner o takiej treści wita podróżnych w Jarosławiu. Wisi od strony peronów. Prace wyburzeniowe na przebudowywanym dworcu są praktycznie na ukończeniu. Pozostał tylko szkielet budynku. Do końca roku modernizacja ma się zakończyć. Jej wartość wyniesie około 12,1 mln zł.

O powstałym pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia dworcu w Jarosławiu przez lata nikt nie pamiętał. Nawet służby sprzątające nie zawsze sobie o tym budynku przypominały. Gdy przed kilku laty pojawiła się propozycja wyburzenia, zaprotestowali mieszkańcy. Po ich stronie stanęły władze miasta. W końcu doprowadzili do decyzji i przebudowie dworca, zobowiązując się w zamian wydzierżawić około 700 metrów kwadratowych. Modernizacja ruszyła. Miasto ze swoich zamierzeń się wycofało. Na szczęście PKP przebudowę kontynuuje. Wprawdzie[paywall] oddanie dworca trochę się opóźni, ale za to modernizacja będzie tańsza. Wstępnie zapowiadano, że prace potrwają do jesieni, a ich koszt wyniesie około 15 mln zł. Dzisiaj już wiadomo, że modernizacja przeciągnie się do końca roku. 

Przebudowa

Reklama
Dworzec w nowej odsłonie będzie pełnił dotychczasowe funkcje i nadal służył pasażerom kolei i korzystającym z transportu autobusowego. Część pomieszczeń zostanie przebudowana. Na parterze będą kasy, wspólna poczekalnia dla PKP i PKS oraz toalety i powierzchnie handlowo-usługowe. – Każdą inwestycje dworcową poprzedzają dokładne analizy. Pod uwagę brane są potoki podróżnych, potrzeby lokalnej społeczności oraz potencjał komercyjny. Modernizacje obejmują remont wnętrza budynków oraz zmianę wyglądu zewnętrznego. Wymienione zostają instalacje, dachy, fasada szklana. Uporządkowany jest także teren wokół dworca – wyjaśnia Grzegorz Tomaszewski, dyrektor zarządzający ds. Nieruchomości w PKP SA.

Modernizacja jarosławskiego dworca nie zmieni zasadniczo jego wyglądu zewnętrznego. Natomiast wnętrze ulegnie przebudowaniu. Zamiast osobnych poczekalni dla pasażerów korzystających z pociągów i autobusów będzie jedna wspólna. 

Dworzec w Jarosławiu został wybudowany przez Jarosławskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Do użytku oddano go w maju 1977 r. jako „Trwały Pomnik Ludowej Ojczyzny”, był wtedy najnowocześniejszy na linii Przemyśl – Szczecin. Budowano go ze sporym zapasem, licząc na wzrost liczby mieszkańców Jarosławia i okolic. Przewidywania się nie sprawdziły, a sam dworzec okazał się za duży. 


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    se7en - niezalogowany 2015-07-29 19:57:10

    Erka, ale pierdolisz głupoty!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    marti - niezalogowany 2015-07-30 11:08:10

    czy jest czynne przejście pod dworcem?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości