Reklama

Jubileusz przemyskiego pielęgniarstwa akademickiego [ZDJĘCIA]

12/03/2025 11:22

Tylko czy aż pięć lat? – to pytanie pobrzmiewało podczas pięknej uroczystości, zorganizowanej przez Instytut Ochrony Zdrowia Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu z okazji jubileuszu 5-lecia jego istnienia. Jubileuszowa uroczystość była jednocześnie inauguracją II Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Profesjonalizm i samodzielność zawodowa współczesnego pielęgniarstwa”.

„Rozpoczynamy spotkanie, które – jak podpowiada scenariusz – będzie miało wyjątkowy charakter, bo naukowo-sentymentalny, a przyznacie Państwo, że nie jest to standardowe, ani tym bardziej popularne połączenie” – zapowiadała prowadząca uroczystość, pisząca te słowa, rzecznik prasowa uczelni. I rzeczywiście, ważną częścią wydarzenia, poprzedzającą dwa wykłady inauguracyjne, były wspomnienia, podziękowania, refleksje, czynione w duchu nieoczywistej wątpliwości, czy to „TYLKO czy AŻ pięć lat?”. AŻ – jak sugerują sukcesy oraz aktywności na wielu polach kadry oraz studentów Instytutu Ochrony Zdrowia.

Misja przywrócenia miastu pielęgniarstwa

Konferencję otworzył dr Sławomir Solecki, prorektor ds. rozwoju i współpracy, inicjator i orędownik powrotu pielęgniarstwa do Przemyśla, zaangażowany w pracę nad tym projektem na początkowym etapie. Nakreślając rys historyczny, zwrócił uwagę na znaczący udział wielu osób, w tym wicemarszałka województwa podkarpackiego Piotra Pilcha, pani Elżbiety Lewandowskiej, byłej przewodniczącej Podkarpackiej Rady Pielęgniarek i Położnych w Przeworsku, pani Danuty Suchorzepki, byłej Dyrektor Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu oraz śp. prof. Edyty Guty, dla których idea przywrócenia Przemyślowi pielęgniarstwa przerodziła się w ważną misję. – To tylko pięć lat… – kontynuowała opowieść dr Bożena Majchrowicz, wyliczając sukcesy, zrealizowane zadania i wyzwania, którym udało się podołać, dzięki zaangażowanemu zespołowi, bo to dzięki ludziom z pasją można coś osiągnąć. – Tendite ad astra viri (łac. Naprzód do gwiazd) – konstatował prorektor, wskazując, że możliwości rozwoju są nieograniczone, a więc zbyt skromne jest „tylko” dla tej historii.

Reklama

Ważną częścią uroczystości były podziękowania skierowane do osób, które miały duży wpływ na rozwój i sukces Instytutu, w tym przemyskiego pielęgniarstwa. Serdeczne słowa popłynęły do wspomnianych Piotra Pilcha, Danuty Suchorzepki, dra Sławomira Soleckiego oraz pierwszej kadry Instytutu, przedstawicieli współpracujących z uczelnią instytucji i stowarzyszeń, w których adepci pielęgniarstwa realizują praktyki zawodowe. Ciepłym wspomnieniem przywoływana była wielokrotnie postać profesor Edyty Guty, pierwszej dyrektor IOZ, która „przegrała walkę z chorobą, ale nie przegrała życia” – podkreślała dr Majchrowicz, z dumą spoglądając w stronę publiczności, tak licznie zgromadzonej, by świętować sukces, będący również dziełem przedwcześnie zmarłej dr Guty. Pierwsza dyrektor otrzymała pośmiertnie złote odznaczenie za zasługi dla samorządu pielęgniarek i położnych, złożone na ręce jej męża Ryszarda oraz dzieci Aleksandra i Karoliny przez panią Marzannę Pelc, przewodniczącą Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Przeworsku.

Wykłady

Po części „sentymentalnej” nastąpiło zainaugurowanie konferencji dwoma wykładami. Pierwszy z nich wygłosiła dr hab. Mariola Głowacka, związana z Akademią Mazowiecką w Płocku oraz Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie od stycznia 2023 pełni funkcję prorektora ds. Collegium Medicum. Był to wykład online pt. „Awans poziomy pielęgniarki jako baza rozwoju praktyki pielęgniarskiej i bezpieczeństwa pacjenta”.

Reklama

Drugi wykład, już w uczelnianej auli, wygłosiła dr n. med. i n. o zdr. Izabela Kaptacz – wieloletnia konsultantka krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej w Ministerstwie Zdrowia. Związana z Collegium Medicum im. dra W. Biegańskiego Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Pani doktor opowiedziała o „Wsparciu i rozwoju pielęgniarek opieki paliatywnej w perspektywie samodzielności i odpowiedzialności zawodowej”.


Sukces okupiony ciężką pracą
W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości, którzy chętnie składali gratulacje i życzenia dyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia.  – To wielkie święto społeczności przemyskiej. Udało się Państwu po dwudziestu latach reaktywować pielęgniarstwo w Przemyślu. Dla mnie jesteście wielkimi wojownikami – podkreślała „matka chrzestna” przemyskiej kardiologii lek. med. Alicja Pietruszka-Zasadny. W części oficjalnej i w kuluarach swoje uznanie wyrażali przedstawiciele różnych środowisk z otoczenia społeczno-gospodarczego, współpracujący z Instytutem, wspierający jego proces dydaktyczny poprzez zapewnianie miejsc odbywania praktyk, m.in. Krzysztof Majcher – zastępca prezydenta miasta Przemyśla, członkowie Podkarpackich Okręgowych Rad Pielęgniarek i Położnych na czele z panią Marzanną Pelc, przewodniczącą rady w Przeworsku, dr Barbara Stawarz – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu, Gerard Szczygieł – prezes Stowarzyszenia Metalowych Serc w Przemyślu, Stanisław Chrobak – prezes Stowarzyszenia „Sportowy Duch” w Birczy i inni.

Reklama


Miło jest świętować w tak zacnym gronie, wspominać z uśmiechem wydarzenia, które przeszły do historii, ale należy pamiętać, że każdy sukces okupiony jest ciężką pracą. Niemałe trudności stanęły niejednokrotnie na drodze pielęgniarstwu, dr Majchrowicz wspominała nieprzespane, przepracowane noce… ale dzięki temu Instytut zyskał kolejny, niezwykle wymagający kierunek – fizjoterapię. Zwieńczyć tę opowieść może inna łacińska sentencja – „per aspera ad astra” (przez trudy do gwiazd), a stamtąd są piękne widoki…

Ewelina Kasperska

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 12/03/2025 11:22
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama