Reklama

Jubileusz przemyskiej straży miejskiej

04/09/2021 20:03

29 sierpnia w Polsce obchodzone jest święto straży miejskiej. Zostało ustanowione w rocznicę uchwalenia ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku, określającej zasady działania straży gminnej. Przemyscy strażnicy miejscy świętowali w czwartek, 26 sierpnia, na uroczystej akademii w Przemyskiej Bibliotece Publicznej. W uroczystości udział wzięli wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, poseł Marek Rząsa, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, władze miasta Przemyśla oraz przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa.

Komendant Straży Miejskiej w Przemyślu krótko przypomniał 31-letnią historię tej formacji i zmiany, jakie nastąpiły w tym okresie. Goście, składając życzenia strażnikom, podkreślali rolę, jaką pełnią, będąca uzupełnieniem zadań policji. Miłym akcentem było uhonorowanie kilku strażników medalem pamiątkowym  Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej. Z okazji święta prezydent RP Andrzej Duda[paywall] przyznał przemyskim strażnikom złote i srebrne Medale za Długoletnią Służbę. Dekoracji odznaczonych dokonała wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.


Odznaczeni Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę.

Reklama

Historia

Święto SM było okazją do przypomnienia historii tej formacji. 21 grudnia 1990 roku

Rada Miejska w Przemyślu podjęła uchwałę nr 86/90 w sprawie zapewnienia porządku publicznego na terenie miasta Przemyśla i zobowiązała Zarząd Miasta do podjęcia działań zmierzających do utworzenia straży miejskiej na terenie miasta Przemyśla. W uzasadnieniu można przeczytać „Mając na uwadze zapewnienie porządku publicznego na terenie miasta Przemyśla, w zakresie czystości miasta, jego estetyki, ochrony środowiska i bezpieczeństwa mieszkańców oraz skuteczności egzekwowania od odpowiedzialnych służb prawidłowego wykonywania obowiązków, uważa się za celowe utworzenie Straży Miejskiej w Przemyślu”. 2 kwietnia 1991 roku zarządzeniem nr 2/91 została powołana straż miejska, której stan wynosił 11 strażników wraz z komendantem, którym został Edward Skalski. Kolejnymi komendantami byli: Ferdynand Gerlich, Andrzej Kasper, Ryszard Cisowski, Czesław Buksiński i od 2003 roku Jan Geneja, który pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego. W ciągu trzydziestu lat formacja przeszła gruntowną zmianę. Zmieniło się wyposażenie i umundurowanie strażników, ich obowiązki i kompetencje. Dzisiaj w szeregach SM służy 41 strażników oraz 5 pracowników cywilnych. Nie zmieniła się tylko wypisana na sztandarze dewiza „W służbie społeczności lokalnej”.

Reklama


Uczestnicy akademii z okazji Święta Straży Miejskiej.

Złoty Medal za Długoletnią Służbę otrzymali: Piotr Galanty, Czesław Kocyła, Ryszard Kowalik, Elżbieta Kusy, Stanisław Marmura, Mariusz Migdał, Bogusław Piotrowicz, Robert Pudysz, Andrzej Stepaniak, Leszek Wajda, Marek Śmietana, Józef Żmudzki i Ireneusz Żybura.

Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymali: Andrzeja Basza, Krzysztof Bratuń, Jerzy Eliński, Wojciech Gaweł, Piotr Gradowski , Witold Jabłecki, Jacek Kurasz, Jacek Lewkowicz, Bogusław Majka, Przemysław Malinowski, Marek Miśko, Witold Mulczyński, Mariusz Pilawa, Krzysztof Pych, Paweł Pęcak, Piotr Staszkiewicz, Benito Wlazłowski, Rafał Świerk i Zygmunt Żurawski.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama