Wielki Odpust Kalwaryjski w Kalwarii Pacławskiej (11 – 15 sierpnia) jak co roku wypełniony będzie modlitwą i śpiewem, oferując jedyne w swoim rodzaju duchowe przeżycia. Jak zapowiada się program tegorocznego wydarzenia?
Uczestnicy Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego biorą udział w wielu wydarzeniach o głębokim znaczeniu duchowym. To procesje oraz nabożeństwa, będące centralnym elementem uroczystości, modlitwy na tzw. dróżkach prowadzących do kapliczek, będące okazją do zadumy, codzienne msze święte czy szczególne nabożeństwo maryjne – procesja z Figurą Matki Bożej Zaśniętej. Nie inaczej jest w tym roku. Jak zapowiada o. Jan Maria Szewek OFMConv, rzecznik prasowy Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów), organizatorzy spodziewają się większej niż zwykle liczby pątników podczas sierpniowych uroczystości ku czci Matki Bożej Wniebowziętej . Może być to spowodowane korzystnym układem dni w kalendarzu. Tradycyjny Wielki Odpust Kalwaryjski trwający od dziś - 11 sierpnia do piątku - 15 sierpnia w tym roku poprzedziła bowiem sobota i niedziela, natomiast po wypadającym 15 sierpnia ustawowo dniu wolnym od pracy (Wniebowzięcie NMP) również przypada weekend (16, 17 sierpnia). Z pewnością ułatwi to wiernym udział w programie kilkudniowego odpustu. Jak zwykle przewidziane są w nim msze św. przed cudownym obrazem Matki Bożej w bazylice mniejszej i na galerii, nabożeństwa, procesje, dróżki i koncerty muzyczne, w tym koncert orkiestry kalwaryjskiej (we wtorek, 12 sierpnia, środę, 13 sierpnia i czwartek, 14 sierpnia o g. 16 na skwerze św. Franciszka za Domem pielgrzyma).
– Kaznodzieją odpustowym będzie o. Stanisław Glista z miejscowej wspólnoty. Jednak do Kalwarii z okolicznościowymi kazaniami przybędą również zaproszeni goście: o. bp Edward Kawa OFMConv, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej w Ukrainie; ks. abp Adam Szal, ordynariusz archidiecezji przemyskiej; ks. abp Wacław Depo, ordynariusz archidiecezji częstochowskiej i o. Mariusz Kozioł, minister prowincjalny franciszkanów z Krakowa – przekazuje o. Jan Maria Szewek OFMConv.
Rozważania na kalwaryjskich dróżkach poprowadzą: o. Andrzej Łaniecki z Legnicy (Dróżki Męki Pańskiej); o. Sylwester Kurzyna z Jasła (Dróżki Męki Pańskiej dla młodzieży) i o. Stanisław Glista z Kalwarii Pacławskiej (Dróżki Pogrzebu Matki Bożej). Dzisiaj, pierwszego dnia odpustu (11 sierpnia) o g. 20.30 odprawione zostanie też nabożeństwo uzdrowienia „Uzdrowienie chorych, módl się za nami!” (prowadzi je o. Tomasz Trawiński). Z kolei 13 sierpnia (środa) o g. 20.30 wierni będą mogli wysłuchać Oratorium Kalwaryjskiego „Pax et bonum. Transcendentne Impresje Oratoryjne” w wykonaniu: Podkarpackiej Orkiestry Kameralnej, Sanockiego Chóru Kameralnego, Roberta Salvati, Vittorii Vimercati, Andrzeja Głowienki i Alberto Roty).
Szczegółowy program Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego dostępny jest na stronie Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.
Warto zajrzeć do Kalwarii Pacławskiej i osobiście doświadczyć wyjątkowych chwil, przeżywając wiarę na głębszym poziomie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze