Zabytkowa kapliczka wieńcząca kopiec tatarski w Przeworsku mocno ucierpiała w wyniku tegorocznej srogiej zimy. Na potrzebę jej odnowienia wskazywali mieszkańcy Przeworska. Prace zlecone jeszcze w marcu właśnie się zakończyły.
Można powiedzieć, że pamiątka odparcia napaści tatarskiej na miasto wygląda jak nowa, a jeszcze kilka tygodni wcześniej zaniepokojeni mieszkańcy pytali, czy o powstałym najpewniej w 1624 r. obiekcie jeszcze ktoś pamięta.
Obelisk ucierpiał w trakcie[paywall] zimy. Siarczysty mróz i woda sprawiły, że w dolnej części kapliczki odpadł tynk, odsłaniając czerwoną cegłę.
Jak przekonuje burmistrz Leszek Kisiel, zabytkowy obiekt jest pod stałym nadzorem i w razie potrzeby jest regularnie naprawiany. W tym roku nie było inaczej.
Prace renowacyjne zlecono w marcu. Polegały one na usunięciu starej warstwy farby, uzupełnieniu ubytków, a także uporządkowaniu terenu wokół kapliczki. Na miejsce wróciła też zabezpieczona figurka Jezusa.
Odświeżenia kapliczki dokonali pracownicy Przeworskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze