Reklama

Każdy będzie mógł sprzedawać prąd

22/07/2015 17:39

– Energia odnawialna to nie tylko dbanie o środowisko i konieczność zastępowania coraz mniej opłacalnego w Polsce węgla, ale też korzystny dla każdego interes - przekonywał poseł Mieczysław Kasprzak z PSL podczas konferencji prasowej w Cieszanowie.

Konferencja poświęcona tematowi zielonej energii odbyła się nieprzypadkowo w Cieszanowie. To tam od blisko roku funkcjonuje największa w Polsce farma fotowoltaiczna. Wizyta posła związana była z nowymi przepisami, uchwalonymi niedawno przez Sejm. Dzięki niej zakup paneli słonecznych do gospodarstw domowych ma stać się bardziej opłacalny. Jak poinformował M. Kasprzak, od przyszłego roku każdy będzie mógł również sprzedać nadwyżki produkowanej w swoim domu energii do sieci po korzystnych stawkach 0,65zł/kWh. W tym roku[paywall] ruszył także program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Prosument”, dzięki któremu można otrzymać dofinansowanie w wysokości 40 proc. na inwestycje w energię odnawialną. – To spowoduje, że w naszym kraju powstaną setki tysięcy instalacji, gdyż mając panele słoneczne po dziesięciu latach ma się energię elektryczną za darmo. To daje piętnaście lat darmowej energii, gdyż panel ma żywotność 25 lat. Warto dodać, że ceny paneli w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmalały o 100 procent. To się po prostu opłaca – przekonywał polityk.
M. Kasprzak wskazywał, że odnawialne źródła energii to obecnie wiodący trend w Europie Zachodniej. – Na początku lipca w Niemczech przyjęto pakiet działań zakładający wygaszanie w ciągu czterech lat elektrowni węglowych o mocy 2,7 GW. Równocześnie rozwijana jest energia słoneczna i wiatrowa, której moc jest większa niż całego naszego systemu energetycznego – tłumaczył poseł.
Podczas konferencji burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny poinformował, że w Gorajcu powstaje biogazownia o mocy 1 MW. Będzie to kolejna inwestycja związaną z sektorem energii odnawialnej w gminie. Inwestycję realizuje spółka PGB Energrtyka, a jej wartość sięga blisko 14 mln zł.


fot.Tomasz Mielnik
Poseł Mieczysław Kasprzak i burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny przekonywali, że warto inwestować w energię odnawialną.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama