3 września br. w Majdanie Sieniawskim odbyła się uroczystość uczczenia pamięci poległych w tragicznych okolicznościach mieszkańców Majdanu Sieniawskiego. W tym roku przypada 80. rocznica wielkiego strajku chłopskiego w tej miejscowości w gminie Adamówka. Wziął w nich udział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Uroczystość rozpoczęła się uroczystą mszą św. w intencji ofiar, odprawioną przez ks. dziekana Edwarda Piekło w tzw. kaplicy dojazdowej pw. Miłosierdzia Bożego w Majdanie Sieniawskim. W czasie homilii przypomniał dramatyczne wydarzenia z 25 sierpnia 1937 r., kiedy od kul policyjnych karabinów zginęło 15 osób. Wymienione zostały nazwiska wszystkich zabitych mężczyzn i kobiet oraz 6-letniego chłopca[paywall]. Wydarzenia w Majdanie Sieniawskim były najbardziej krwawymi ze wszystkich, które zanotowano w trakcie wielkiego strajku chłopskiego na terenie całej Polski od 15 do 25 sierpnia 1937 r. Wzięło w nim udział wiele tysięcy chłopów, od kul policyjnych zginęło 44 uczestników, 5 tys. zostało aresztowanych, 600 skazanych na więzienia. Po ustaniu strajku spacyfikowano dziesiątki wsi.
Po zakończonej eucharystii uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik upamiętniający poległych w strajku. Przemarsz prowadziła orkiestra młodzieżowa z Majdanu Sieniawskiego, tuż za nią szły delegacje ludowców ze wszystkich zarządów gminnych PSL, powiatu przeworskiego oraz mieszkańcy Majdanu
Sieniawskiego. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i modlitwie za poległych w strajku przy pomniku kwiaty złożyli m.in. prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, starosta przeworski Zbigniew Kiszka oraz delegacje zarządu wojewódzkiego, powiatowego i gminnych PSL.
W. Kosiniak-Kamysz, zabierając głos, odniósł się do ogłoszenia wielkiego strajku chłopskiego z 1937 r., jego przebiegu oraz skutków. Porównując sytuację polityczną okresu międzywojennego do obecnej, zwrócił uwagę na podziały, które były i są zagrożeniem dla funkcjonowania państwa polskiego. – Nauka płynąca z historii Polski powinna być drogowskazem w dążeniu do kompromisu, porozumienia i jedności w budowaniu wspólnego domu, jakim jest Polska – powiedział, dziękując wszystkim, którzy pamiętali tamte tragiczne wydarzenia i przyczynili się do organizacji uroczystości, na czele z prezesem gminnym PSL Stanisławem Pokrywką.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.nawet ludzie z Rudki brali w tym udział min.Jasiek Nowak i Michał Surgota za co w 1968 roku Jaroszewicz odznaczył ich złotymi medalami.Cześć ich Pamięci!
nawet ludzie z Rudki brali w tym udział min.Jasiek Nowak i Michał Surgota za co w 1968 roku Jaroszewicz odznaczył ich złotymi medalami.Cześć ich Pamięci!