Reklama

Kiedy Polak strzelał do Polaka... Uroczystości w Majdanie Sieniawski

3 września br. w Majdanie Sieniawskim odbyła się uroczystość uczczenia pamięci poległych w tragicznych okolicznościach mieszkańców Majdanu Sieniawskiego. W tym roku przypada 80. rocznica wielkiego strajku chłopskiego w tej miejscowości w gminie Adamówka. Wziął w nich udział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Uroczystość rozpoczęła się uroczystą mszą św. w intencji ofiar, odprawioną przez ks. dziekana Edwarda Piekło w tzw. kaplicy dojazdowej pw. Miłosierdzia Bożego w Majdanie Sieniawskim. W czasie homilii przypomniał dramatyczne wydarzenia z 25 sierpnia 1937 r., kiedy od kul policyjnych karabinów zginęło 15 osób. Wymienione zostały nazwiska wszystkich zabitych mężczyzn i kobiet oraz 6-letniego chłopca[paywall].  Wydarzenia w Majdanie Sieniawskim były najbardziej krwawymi ze wszystkich, które zanotowano w trakcie wielkiego strajku chłopskiego na terenie całej Polski od 15 do 25 sierpnia 1937 r. Wzięło w nim udział wiele tysięcy chłopów, od kul policyjnych zginęło 44 uczestników, 5 tys. zostało aresztowanych, 600 skazanych na więzienia. Po ustaniu strajku spacyfikowano dziesiątki wsi.

Nauka płynie z historii

Po zakończonej eucharystii uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik upamiętniający poległych w strajku. Przemarsz prowadziła orkiestra młodzieżowa z Majdanu Sieniawskiego, tuż za nią szły delegacje ludowców ze wszystkich zarządów gminnych PSL, powiatu przeworskiego oraz mieszkańcy Majdanu

Reklama

Sieniawskiego. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i modlitwie za poległych w strajku przy pomniku kwiaty złożyli m.in. prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, starosta przeworski Zbigniew Kiszka oraz delegacje zarządu wojewódzkiego, powiatowego i gminnych PSL.

W. Kosiniak-Kamysz, zabierając głos, odniósł się do ogłoszenia wielkiego strajku chłopskiego z 1937 r., jego przebiegu oraz skutków. Porównując sytuację polityczną okresu międzywojennego do obecnej, zwrócił uwagę na podziały, które były i są zagrożeniem dla funkcjonowania państwa polskiego. – Nauka płynąca z historii Polski powinna być drogowskazem w dążeniu do kompromisu, porozumienia i jedności w budowaniu wspólnego domu, jakim jest Polska – powiedział, dziękując wszystkim, którzy pamiętali tamte tragiczne wydarzenia i przyczynili się do organizacji uroczystości, na czele z prezesem gminnym PSL Stanisławem Pokrywką.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hanka sieniawczanka - niezalogowany 2017-09-28 06:36:53

    nawet ludzie z Rudki brali w tym udział min.Jasiek Nowak i Michał Surgota za co  w 1968 roku Jaroszewicz odznaczył ich złotymi medalami.Cześć ich Pamięci!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama