Na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przekazała dobrą nowinę dyrektorom podkarpackich szpitali. Z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 otrzymają one 32 mln 100 tys. zł wsparcia. Na razie dokonano podziału pierwszej transzy. Niemały finansowy zastrzyk otrzymają m.in. podmioty lecznicze w Przemyślu i Jarosławiu.
Pierwsza transza puli finansowej przeznaczonej dla Podkarpacia to ponad 13,6 mln zł. Jak podkreśliła wojewoda E. Leniart, dzieląc wspomniane środki, wzięto pod uwagę rolę danego podmiotu w systemie zabezpieczenia Covid-19 oraz liczbę łóżek w danym szpitalu przeznaczonych do leczenia pacjentów covidowych, jak i liczbę hospitalizowanych z powodu Covid-19 pacjentów.
Pieniądze wykorzystane zostaną na zakup sprzętu medycznego i wykonanie instalacji tlenowych, bo choć Covid chwilowo odpuścił, a szpitale wracają do normalności, w sytuacji pojawienia się kolejnej fali, co do której epidemiolodzy nie mają wątpliwości, nowy sprzęt może się okazać na wagę złota.
Jak poinformowały służby prasowe Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, dotychczas zostały podpisane umowy z podmiotami leczniczymi na zakup sprzętu medycznego na kwotę 8 mln 876 tys. 117 zł, a wśród placówek, do których trafiło dofinansowanie, znalazły się także dwe z terenu byłego województwa przemyskiego.
To Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu i Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. Ten pierwszy na zakup[paywall] niskotemperaturowej skrzyniowej zamrażarki oraz dofinansowanie zakupu, dostawy i montażu nowego aparatu RTG razem z dostosowaniem pomieszczeń otrzymał łączną kwotę 640 tys. 463 zł.
Natomiast jarosławska placówka kwotę 1 mln 380 tys. zł z przeznaczeniem na zakup 2 aparatów USG, zestawu endoskopowego oraz szafy do przechowywania endoskopów.
Wojewoda dodała ponadto, że w sumie ponad 4 mln zł przeznaczono też dla podkarpackich podmiotów leczniczych na wykonanie i modernizację niezwykle ważnych w leczeniu Covid-19 instalacji tlenowych. Dodatkowo dla 2 stacji pogotowia zakupione zostaną ambilanse.
– Korzystając z okazji chciałam serdecznie podziękować wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, całemu personelowi szpitali podkarpackich zaangażowanych w opiekę nad pacjentami covidowymi – powiedziała E. Leniart.
Obecna na konferencji dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu Barbara Stawarz poinformowała, że zarządzana przez nią jednostka od początku pandemii przyjęła ok. 4 tys. pacjentów covidowych, równocześnie lecząc też i przyjmując pacjentów z innymi chorobami.
– Przez ten czas szpital na zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia otrzymał około 7 milionów z budżetu państwa – dodała, dziękując za wsparcie dla szpitala.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze