W siedzibie I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu doszło do popisania porozumienia w sprawie utworzenia w dwóch placówkach oświatowych – w Przemyślu i Jarosławiu – klas celno-skarbowych. Klasy o takim profilu będą pierwszymi na Podkarpaciu.
Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęła realizację innowacyjnego projektu edukacyjnego w zakresie prawa podatkowego i celnego. Projekt zaproponowany przez IAS w Rzeszowie (przy wsparciu Krajowej Szkoły Skarbowości) adresowany jest do podkarpackiej młodzieży, uczącej się w szkołach średnich.– Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie we współpracy z[paywall] każdą ze szkół wypracowała zasady realizacji projektu, które odpowiadają profilowi placówek i zakresowi kształcenia. Projekt ten jest jednym z elementów programu Krajowej Administracji Skarbowej, nakierowanego na pozyskiwanie nowych kadr, połączonego z możliwością szerokiego wykorzystania wiedzy i doświadczenia pracowników i funkcjonariuszy resortu finansów – wyjaśniła rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, młodszy aspirant Edyta Chabowska.
W I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu właśnie rozpoczął się nabór do klasy o profilu celno-skarbowym.
– Nim przystąpiliśmy do projektu, dokonaliśmy rozeznania. Zapytaliśmy uczniów, czy jest zainteresowanie takim profilem. Duża grupa osób opowiedziała się za takim pomysłem. W programie nauczania, poza przedmiotami ogólnymi, będą realizowane dwie godziny tygodniowo zajęć z podstaw wiedzy celno-skarbowej. Odbywać się będą zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne w terenie – stwierdził dyrektor I LO w Przemyślu T. Dziumak.
Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu proponuje swoim uczniom przedmiot „obsługa celna”, włączając go do programu nauczania od drugiej klasy technikum o specjalnościach technik logistyk oraz technik eksploatacji portów i terminali.
– To doskonałe uzupełnienie treści nauczania dla klas technikum z branży spedycyjno-logistycznej. Nieodzownym elementem wiedzy są przepisy prawa celno-skarbowego – powiedziała dyrektor ZSO w Jarosławiu J. Nalepa-Harpula.
– Najważniejszym celem nawiązanej współpracy jest edukacja w zakresie przepisów prawa podatkowego i celnego. To także szansa na pozyskanie dobrze przygotowanych, otwartych na rozwój, wartościowych kandydatów do pracy i służby w szeregach Krajowej Administracji Skarbowej. Pewnym przywilejem podczas starań o przyjęcie do pracy będzie większa wiedza – zaznaczył dyrektor IAS w Rzeszowie, młodszy inspektor G. Skowronek.
W ramach projektu uczniowie poznają organizację, rolę i zadania Krajowej Administracji Skarbowej oraz wchodzącej w jej skład Służby Celno-Skarbowej. Zakres programu obejmuje także przepisy regulujące funkcjonowanie i ceremoniał KAS, zajęcia z samoobrony i musztry oraz kulturę organizacji i etykę zawodową.
W trakcie roku szkolnego 2021/2022 na terenie szkół uczniowie będą przyswajali sobie zagadnienia teoretyczne, a w jednostkach organizacyjnych Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie i Krajowej Szkoły Skarbowości także praktyczne.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy."Pic na wodę". To, że klasy te pomogą im w zdobyciu pracy w służbie celno- skarbowej czy w SG to mrzonka. Układy, nepotyczna rodzina + na swoim, partia + i kler + to czynniki warunkujące zatrudnienie w tych instytucjach. Chyba, że normalne państwo w końcu zaistnieje, bez partyjniaków, nawiedzonych w "wierze" oportunistów i lizusów. Amen.
nie wiem. Ale ten w środku "to wypisz wymaluj" familia naszego "lotnika" i eeeooouuu.
Nie lepiej otworzyć zawodówki ? Te klasy celno coś tam to marnowanie czasu . Przecież tam i tak spoza rodziny nikt pracy nie dostanie
Czy to liceum czy zawodówka?
"Pic na wodę". To, że klasy te pomogą im w zdobyciu pracy w służbie celno- skarbowej czy w SG to mrzonka. Układy, nepotyczna rodzina + na swoim, partia + i kler + to czynniki warunkujące zatrudnienie w tych instytucjach. Chyba, że normalne państwo w końcu zaistnieje, bez partyjniaków, nawiedzonych w "wierze" oportunistów i lizusów. Amen.
a to kto to ta Pani po prawej?