Reklama

Klienci: Dlaczego musimy czekać na dworze? MOPS: Jesteśmy w trakcie organizacji punktu obsługi klienta

Niedługo po wybuchu pandemii wiele instytucji i urzędów wprowadziło ograniczenia sanitarne. Do nich należał także przemyski MOPS. Do siedziby placówki przy Dworskiego petenci wpuszczani są pojedynczo, reszta czeka na schodach, bez względu na warunki atmosferyczne. – Można wejść do banków i innych urzędów i na swoją kolej czekać pod dachem. Tylko w MOPS nie jest to możliwe – skarżą się petenci. Na razie nic się jednak w tej kwestii nie zmieni, ale – jak zapewnia dyrekcja placówki – czynione są starania, by zwiększyć komfort załatwiających swoje sprawy w tej instytucji. W planach jest wcześniejsza rejestracja i utworzenie spełniającego wszelkie standardy punktu obsługi klientów.

W maseczce można przecież wejść do banków, urzędów, placówek handlowych, pocztowych. Dlaczego nie można do MOPS-u? – pyta. I zaznacza, że przecież większość restrykcji zostało już zniesionych, więc i sposób obsługi petentów  powinien wrócić do normalności.

Z pytaniem, kiedy można spodziewać się powrotu do zasad obsługi sprzed pandemii zwróciliśmy do dyrektora MOPS w Przemyślu Piotra Hryniszyna.

– Sposób załatwiania formalności w MOPS, jaki funkcjonuje w tej chwili, na razie zamierzamy utrzymać. Rozumiem, że jest on uciążliwy, ale pamiętam moment, gdy na 130 pracowników MOPS było obecnych 43 na trzy budynki (Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności również funkcjonuje w ramach MOPS – przyp. aut.), a musimy przecież zachować ciągłość realizacji zadań statutowych. Ale jesteśmy w trakcie organizacji punktu obsługi klienta, a więc jednego miejsca, w którym mieszkańcy będą mogli załatwiać wszystkie swoje sprawy związane z pomocą społeczną. Wówczas problem oczekiwania na zewnątrz się rozwiąże – wyjaśnił.

– Prosimy o zrozumienie. W placówce MOPS mamy bardzo wąskie korytarze komunikacyjne w odróżnieniu od innych instytucji. Kwestia powierzchni w przypadku innych instytucji również wygląda lepiej niż u nas. Cały czas myślimy jednak o tym, by zmodyfikować sposób funkcjonowania całej jednostki i zlokalizować punkt obsługi petentów na parterze budynku przy ulicy Leszczyńkiego, aby odbywała się ona w ogólnie przyjętych standardach, a więc nie wymagała oczekiwania na dworze. Będzie on oddzielony od strefy administracyjnej. To jest jednak proces, który musi chwilę potrwać – tłumaczył.

Będzie system kolejkowy

– Próbujemy także rozeznać rynek w zakresie systemu kolejkowego, podobnego jaki funkcjonuje w wydziale komunikacji urzędu miasta. W przyszłości klienci będą mogli wcześniej zarejestrować się na wizytę w MOPS, albo telefonicznie, albo przez internet bądź aplikację. Mając wyznaczoną godzinę, czas i miejsce spotkania, nie będą musieli oczekiwać w kolejce. Pozwoli to usprawnić załatwianie spraw i z pewnością stworzy większy komfort – mówi P. Hryniszyn.

Kiedy można spodziewać się zmian? Z informacji uzyskanych w instytucji wynika, że proces zmian ma się zakończyć do jesieni.

Reklama

Dyrektor przemyskiego MOPS zaznacza też, że nie każda sprawa wymaga osobistej wizyty w urzędzie, a niektóre można załatwić przez telefon czy internet, a więc za pośrednictwem ogólnie dostępnych narzędzi.

– Od 1 marca każdy pokój w MOPS ma swój indywidualny numer i można dzwonić bezpośrednio do osób prowadzących poszczególne sprawy – zapewnia.

Wszystkie działania realizowane na bieżąco

Z racji faktu utworzenia w mieście punktów wsparcia dla uchodźców i trwającej obecnie wyjątkowej sytuacji również pracownicy MOPS podejmują dodatkowe działania, m.in. w miejskim magazynie czy DPS na Lipowicy, związane z segregacją przynoszonych rzeczy i koordynacją pomocy. Instytucja zapewnia jednak, że wszystkie działania statutowe MOPS realizowane są na bieżąco i mieszkańcy miasta mogą być spokojni o czas załatwienia swoich spraw.

Problematyczna może być jedynie kwestia dodatku osłonowego (o problemach w przepływie informacji pomiędzy MOPS a ZUS, spowodowanych ograniczeniami dedykowanego mu systemu, informowaliśmy we wcześniejszych artykułach).


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama