Reklama

Kolejna pożyczka lekarstwem na niewesołą sytuację szpitala?

Na sesje Rady Powiatu Przeworskiego jak bumerang powraca temat przeworskiego szpitala. Placówka nie jest w najlepszej kondycji finansowej, co wymaga pilnych kroków zaradczych. Takim ma być kolejny zastrzyk finansowy, tym razem w kwocie 900 tys. zł.

Udzielenie przeworskiemu szpitalowi pożyczki długoterminowej z budżetu powiatu jeszcze w tym roku było jednym z ważniejszych punktów obrad toczących się na ostatniej sesji (28 listopada). O tym, że sytuacja SP ZOZ w Przeworsku jest trudna, pisaliśmy już kilka razy. Szpital pozostaje na minusie i nie pomaga mu kwestia związana z roszczeniami finansowymi pielęgniarek i położnych, walczących o uznanie kwalifikacji (spór zbiorowy w szpitalu – po rozmowach – został zawieszony do stycznia przyszłego roku). Do tego doszły kłopoty związane z koniecznością spłaty zobowiązań za wrzesień i październik br. w zakresie składek zdrowotnych pracowników szpitala. Jak poinformował starosta przeworski Dariusz Łapa, samorząd powiatu dąży do rozłożenia ich na raty na podstawie umowy zawartej pomiędzy szpitalem a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Z informacji przedstawionych przez dyrektor przeworskiej lecznicy na ostatniej Radzie Społecznej SP ZOZ w Przeworsku wynika, że koszty jej funkcjonowania są coraz większe, a kontrakty z NFZ coraz mniejsze. Nie napawa optymizmem również wynik finansowy placówki.

Reklama

Kolejny cios w plecy

Jeśli o chodzi o kolejną pożyczkę dla szpitala (o poprzedniej, 2,5-milionowej pisaliśmy w jednym z materiałów), ma ona zostać przeznaczona przede wszystkim na spłatę zaległości wobec ZUS.

– Nieszczęściem szpitala jest to, że poprzednie szefostwo placówki nie złożyło do ZUS wniosku o odroczenie płatności w momencie, gdy nie były to jeszcze zobowiązania wymagalne. To bolesne, że szpital, który krwawi, dostaje kolejny cios w plecy i ma problem finansowy z tego względu, że zadłużenie sięgnęło powyżej 2 milionów złotych i musi być już rozpatrywane na szczeblu krajowym, w Warszawie[paywall] . Mamy wprawdzie podpisane porozumienie za składki ZUS z 2023 roku i te raty szpital na bieżąco płaci. Jednak w dokumencie tym był wymóg, że oprócz konieczności regulowania zaległości, muszą być płacone bieżące składki. A jeśli to nie było możliwe, należało na tyle szybko reagować, by zobowiązania nie stały się wymagalne. Niestety nie zostało to dopełnione. Chcąc nadal się starać o wsparcie Powiatowego Urzędu Pracy czy pozyskanie środków zewnętrznych na rozbudowę szpitala, powinniśmy okazać oświadczenie o braku zaległości w płatnościach ZUS, by być wiarygodnym partnerem do rozmów. Dlatego teraz musimy ratować sytuację – starosta nakreślał radnym aktualny stan finansów szpitala.

Reklama

Jak zaznaczył, już wcześniej przekazana została informacja, że zarząd powiatu chciałby udzielić szpitalowi w tym roku wsparcia do kwoty 5 milionów złotych. – Czas nagli, nie ma co czekać – apelował starosta, zaznaczając jednocześnie, że w przypadku spłynięcia jakiejś kroplówki finansowej zwołana zostanie sesja nadzwyczajna, by do tych wspomnianych 5 milionów dobić.

– Mamy zakontraktowane zadania, więc nie możemy teraz wszystkich środków ściągnąć i przeznaczyć wyłącznie dla szpitala, dlatego gospodarujemy rozsądnie i poruszamy się w ramach bezpieczeństwa finansowego – podkreślił D. Łapa.

Reklama

Kontrola PIP na dokładkę

Zmartwieniem organu zarządzającego szpitalem jest też niedawna kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, która pojawiła się w związku oczekiwaniami pracowników związanymi z wypłatą środków w ramach tzw. wczasów pod gruszą.

– Wypłaty te są obligatoryjne, więc szpital otrzymał nakaz natychmiastowej wypłaty świadczeń – zrelacjonował starosta, artykułując, że najlepsze w obecnej sytuacji szpitala byłoby zawieszenie na 2025 rok funduszu socjalnego, co w przeszłości miało już miejsce.

– Jesteśmy dla związków zawodowych wiarygodnym partnerem. To, co mówiliśmy, realizujemy. Wspomagamy ich i oni to widzą, dlatego też możemy żądać pewnych odstępstw. Na razie do końca stycznia dajemy sobie czas. Jest pełna zgoda rady w zakresie pomocy dla szpitala. Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrekcją placówki i mamy bieżące informacje o podjętych działaniach, mających ograniczyć zbędne wydatkowanie środków. Nasz główny cel to uratowanie tego zakładu, ale oczywiście będziemy to robić, patrząc im na ręce – podsumował D. Łapa.

Reklama

Potwierdzeniem zgodności radnych w kwestii wsparcia dla przeworskiej lecznicy była jednogłośnie podjęta uchwała, zatwierdzająca udzielenie pożyczki w wysokości 900 tys. zł.

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 13/12/2024 19:44
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama