Reklama

Kolejna prowokacja?

25/11/2019 20:03

Znowu świat się dowiedział, że w Przemyślu ktoś zbezcześcił ukraińskie groby, żeby zamanifestować polski „patriotyzm”.

We wtorek, 12 listopada, na portalu Onet.pl ukazała się informacja o tym, że przed 1 listopada ktoś zbezcześcił dwa groby na Cmentarzu Żołnierzy Ukraińskich, zlokalizowanym przy ulicy Kasztanowej, na obrzeżach miasta. Informacja opatrzona była zdjęciami tablic zamalowanych na biało i czerwono[paywall]. „Zdjęcia zamalowanej zbiorowej mogiły dostaliśmy od osoby o poglądach nacjonalistycznych, która podkreśliła, że jest całkowitym przeciwnikiem niszczenia cmentarzy, czy to radzieckich, niemieckich czy ukraińskich, jakichkolwiek. Osoba ta otrzymała zdjęcia z anonimowego źródła 30 października, lecz dopiero ostatnio zdecydowała się przekazać je nam, Onetowi” – wyjaśnił portal. 

Na Wojennym Cmentarzu Żołnierzy Ukraińskich, znajdującym się w granicach administracyjnych miasta, pochowani są strzelcy siczowi z Ukraińskiej Narodowej Republiki Symona Petlury, którzy w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku walczyli u boku Józefa Piłsudskiego z Rosjanami.

W 2000 roku na tym cmentarzu w dwóch zbiorowych mogiłach pochowano ekshumowane szczątki członków Ukraińskiej Powstańczej Armii, którzy zginęli podczas ataku na Birczę i Lisznę. Właśnie te mogiły budzą największe kontrowersje w środowiskach narodowo-patriotycznych i w ubiegłych latach doszło do ich dwukrotnej dewastacji.

Nikt nie wiedział

Informacja o zniszczeniu płyt nagrobnych zaskoczyła władze miasta i policję, gdyż, pomimo, że do zbezczeszczenia grobów miało dojść z końcem października, nikt z przypadkowych osób ani ze środowiska ukraińskiego tego nie zgłaszał.

Przewodniczący przemyskiego koła Związku Ukraińców w Polsce Igor Horków mówi, że był tam 1 listopada, ale również niczego nie zauważył. Wysłany na miejsce urzędnik magistratu wrócił z informacją, że nie znalazł żadnych zamalowanych tablic na grobach.

W środę na miejscu pracowali przemyscy policjanci, którzy wykonali dokumentację i zebrali dowody. Wtedy na płytach, obmurowaniu grobów i na liściach były jeszcze ślady farby. Obecnie postępowanie w tej sprawie prowadzi policja oraz ABW.

Reklama

Znaki zapytania

Cała historia jest niezwykle zagadkowa. Ktoś anonimowy (być może jeden ze sprawców) przesłał wykonane komórką zdjęcia anonimowej osobie „o poglądach nacjonalistycznych”, a ta z kolei przesłała je do Onetu. Może komuś chodziło o to, by wszyscy dowiedzieli się, że w Przemyślu nadal tli się zarzewie polsko-ukraińskiego konfliktu i akcja miała je podsycić?

Zagadką jest także to, kto wyczyścił z farby nagrobne tablice i czemu nikomu o tym nie powiedział. Czyżby akcja z malowaniem miała być prowokacją i zorganizowano ją tylko po to, żeby zrobić zdjęcia i je wykorzystać? 

Na razie pytania zostają bez odpowiedzi. Natomiast można się domyślać, że na destabilizacji stosunków polsko-ukraińskich najbardziej zależy Rosji.


fot.Jacek Szwic
Na liściach i obmurowaniu grobu widać jeszcze ślady farby.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    tsa - niezalogowany 2019-11-25 21:38:49

    I byłoby ''zajeb..cie'' jakby na tym się tylko skończyło !!!BRUTALNY NAPAD NA UKRAIŃCA ZA 100 ZŁOTYCH POBILI GO DESKĄ - SE.PLYT.COM - ZACZYNA SIĘ! UKRAIŃSKIE GANGI W KRAKOWIE ZACZYNAJĄ ZABAWĘA co jest jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy ?!? Może pod tym tytułem znajdziecie odpowiedź tzn. chodzi o jeden z moich wpisów pod nim, czyli cytat, konkretny i na temat:BYŁO ZA SPOKOJNIE - ZYCIE.PLPs. No i może zaczniecie w końcu coś z tym robić, tym bardziej, że maglujemy temat, już, zgoła, kilka ładnych lat?!?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    tsa - niezalogowany 2019-11-25 21:56:08

    Dobra !!! I jeszcze jeden cytat tutaj !!!''To wybór przede wszystkim etyczny. Uważam, że jedzenie mięsa w dzisiejszych czasach jest totalnie niemoralne. Hodowane na rzeź zwierzęta są jak dzieci. Niewinne i bezbronne, odczuwające strach i ból. Od maleńkości stosowana jest wobec nich okrutna przemoc. Wierzę ze ten strach zostaje w tym mięsie, a my później tę przemoc zjadamy'' - Magdalena PopławskaAKTORKA MAGDALENA POPŁAWSKA: DLACZEGO NIE JEM MIĘSA - WYBORCZA.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    tsa - niezalogowany 2019-11-25 21:56:45

    YT.COM - POZNAJ SWOJE MIĘSO

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama