Reklama

Kolejni ochotnicy „terytorialsi” [ZDJĘCIA]

W ostatni dzień maja br. w koszarach w Przemyślu stawiło się prawie 40 ochotników z powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego i miasta Przemyśla, którzy już niebawem rozpoczną terytorialną służbę wojskową w 20 Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Zanim rozpoczęli rzeczywiste zajęcia w ramach szkolenia podstawowego, musieli dopełnić niezbędnych formalności, jak choćby: wypełnić odpowiednie dokumenty, pobrać mundury, odbyć szkolenie z BHP i test sprawności fizycznej. 1 czerwca br. otrzymali karabinki MSBS Grot, z którymi nie będą się rozstawać aż do ostatniego dnia szkolenia.

– Przez kolejne dni ćwiczą pod okiem doświadczonych instruktorów z naszej brygady. Poznają podstawy strzelectwa, taktyki, łączności, topografii, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie podstawowe zakończy sprawdzian nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych, czyli tak zwana pętla taktyczna

Reklama

– zdradził rzecznik prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska[paywall].

Niebawem przysięga

Ukoronowaniem tych zmagań będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 15 czerwca br. w Przemyślu. Po jej złożeniu ochotnicy zostaną pełnoprawnymi żołnierzami, pełniącymi terytorialną służbę wojskową i będą kontynuować szkolenie w swojej brygadzie. W weekendy (minimum dwa dni raz w miesiącu) oraz na poligonie (raz w roku przez 14 dni).

– Wśród wspomnianych nowych ochotników były osoby, które dopiero zaczynają przygodę z wojskiem, jak również rezerwiści, którzy rozpoczęli służbę między innymi w ramach aktywnej rezerwy. Do tego rodzaju służby mogą być powołani żołnierze, którzy w przeszłości byli żołnierzami zawodowymi, odbyli przeszkolenie wojskowe oraz pełnili terytorialną służbę wojskową, której z różnych przyczyn nie mogli kontynuować, a w dalszym ciągu chcą służyć ojczyźnie, stale się rozwijać i podtrzymywać kompetencje w obszarze obronnym

Reklama

– zaznaczył ppor. R. Laska.

Zgodnie z Ustawą o obronie ojczyzny służba w aktywnej rezerwie pełniona jest na podstawie powołania na czas nieokreślony. Żołnierz powołany w ramach aktywnej rezerwy pełni służbę raz na kwartał, przez co najmniej dwa dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo, przez
14 dni, co najmniej raz na trzy lata. Okres pełnienia służby może być jednak dłuższy, stosownie do potrzeb sił zbrojnych. Służba ta może być pełniona również w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

Osoby, które są zainteresowane służbą w 20 Przemyskiej BOT, mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można również się skontaktować z rekrutem brygady ze swojego powiatu. Dane kontaktowe dostępne są na stronie www.rekruterzy.terytorialski.wp.mil.pl i na stronie 20 Przemyskiej BOT.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 17/06/2024 16:18
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości