W ostatnią niedzielę marca w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbył się XVI Jarmark Rękodzieła Ludowego „Kwietna niedziela”.
Jarmark jest cykliczną imprezą, organizowaną przed świętami Wielkiej Nocy. Podczas niej twórcy ludowi prezentują swoje dzieła związane z wielkanocnymi obrzędami. Pisanki wykonane różnymi technikami, przepiękne serwety, koszyczki, baranki i zajączki z ciasta, świąteczne kartki, stroiki z surowców naturalnych, kwiaty z bibuły – naprawdę było co podziwiać i kupować. W trakcie jarmarku rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszą pisankę wielkanocną.
Jury w składzie: Katarzyna Ignas – etnograf, Krystyna Trojanowska – folklorysta i Agata Hemon – sekretarz komisji po obejrzeniu 40 prac zgłoszonych do konkursu twórców przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: za pisankę drapaną dwie równorzędne pierwsze nagrody otrzymali Józef Lewkowicz z Nowego Sioła i Joanna Podolak-Słoma z Cieszacina Wielkiego. Dwie równorzędne drugie nagrody przyznano Agnieszce Watracz z Przemyśla i Ewie Szybiak z Drohobyczki, natomiast dwie trzecie przypadły Joannie Rumińskiej z Orłów i Renacie Głąb z Pawłosiowa. W kategorii technika batikowa pierwszą nagrodę przyznano Magdalenie Mihułce z Tuczemp, a drugą Annie Kowalów z Kalnikowa. W kategorii technika współczesna dwie równorzędne nagrody jury przyznało Elżbiecie Dykas z Orzechowiec i Ewie Żurawskiej z Drohobyczki. W konkursie była też kategoria „mistrz – uczeń”. W niej najlepsi byli Martyna Mihułka z Tuczemp i Jagoda Łaba z Drohojowa. Podczas jarmarku ogłoszono też wyniki konkursu plastycznego „Wielkanocne tradycje”, na który z całego Podkarpacia napłynęło ponad pięćset prac dzieci i młodzieży.

fot.Jacek Szwic
Paulina na jarmarku poznała trudną sztukę garncarstwa.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze