Materiał informacyjny.
W tym roku 8 listopada Stowarzyszenie Intermarium uroczyście zakończyło sezon nawigacyjny 2025, tradycyjne, trzecie z kolei spotkanie całego środowiska żeglarskiego w „Tawernie Szkuner”. Na Koncercie Szantowym zebrali się nie tylko żeglarze, podsumowując projekt współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Rządowy Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich pod nazwą „Spotkanie Żeglarzy Międzymorza”. Już przed rozpoczęciem imprezy sala napełniła się miłośnikami marynistyki. Na samym początku tą właśnie publiczność rozgrzewali swoim wykonaniem nasi przemyscy twórcy duet Aleksander Kłapa i Jerzy Markowicz. Z gitarami przygotowali dla nas kilkanaście pieśni żeglarskich z tej dziedziny „masowego rażenia”, cała sala zaśpiewała więc o wodniackich przygodach. Po kilku bisach scenę przejął Grzegorz Lalik – gitara klasyczna i śpiew.Wykonawca ten na chwilę zmienił klimat, lecz zebrani nie pozwolili zapomnieć o swojej obecności, odbyło się więc genialne odśpiewanie „Jolki” oraz innych hitów. W przerwie po tym wykonie organizatorzy przedstawili postać wielkiego propagatora jachtingu z okresu odzyskiwania niepodległości przez nasz naród. Przebiegało to pod hasłem „Ahoj druhu Generale! … zebrani usłyszeli o generale Mariuszu Zaruskim”. To właśnie jemu – pierwszemu kapitanowi żaglowca „Zawisza Czarny”, pionierowi polskiego żeglarstwa, wychowania morskiego młodzieży, wybitnemu patriocie i społecznemu działaczowi – dedykowaliśmy całe wydarzenie. Zaruski swoją postawą, twórczością i działalnością na wielu polach – od edukacji morskiej, przez(poprzez) taternictwo i ratownictwo (inicjator powstania TOPR), aż po literaturę – kształtował kolejne pokolenia Polaków. Jego słowa „W twardym trudzie żeglarskim hartują się charaktery” są wciąż aktualnym drogowskazem.Wspominaliśmy wyjątkowy życiorys generała, tragicznie zakończony w Chersoniu z rąk NKWD w 1941 roku. Imię Zaruskiego nosi dziś żaglowiec s/y „Generał Zaruski”, który wciąż szkoli i wychowuje młodych żeglarzy oraz kultywuje jego ideały.
Poprzednie edycje koncertu miały równie symboliczny wymiar. W poprzednich latach zajmowaliśmy się naszym Wielkim Kapitanem Henrykiem Jaskułą, legendarnym samotnym żeglarzem, który jako pierwszy Polak opłynął ziemię non-stop. Szczególnie ważne jest podkreślenie, że przez długie lata mieszkał w Przemyślu, z którym zarówno osobiście, jak i poprzez swoją działalność żeglarską był silnie związany. Łącząc postać Kapitana Jaskuły z historią Przemyśla, przemyskie środowisko żeglarskie i organizacje takie ja k Intermarium, wzmacniają narodową tożsamość, inspirują nowe pokolenia oraz rozsławiają Przemyśl jako miasto ludzi morza i pasji.W ubiegłym roku oddano hołd ekspedycji harcerzy z VI Przemyskiej Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej im. Jana z Kolna, którzy w 1928 roku dotarli do Morza Czarnego.Przybliżono historię tej pionierskiej wyprawy oraz sylwetkę charyzmatycznego Edwarda Heila „Jerzego”.
Podczas tej prezentacji zespól „OldMarinners” przygotowywał się do swojego koncertu, rok po roku to właśnie ta piątka sympatycznych twórców była odpowiedzialna za dostarczenie niezapomnianych doznań. Trzeba przyznać, że 100% to za mało powiedziane. Bogaty w instrumentalny muzycznie wykon, wspaniałe głosy wokalistów oraz atmosfera przypominająca nam o wszystkich naszych przygodach na wodzie w tym sezonie. To wszystko sprawiło, iż odbyła się fantastyczna zabawa, klaskanie, śpiewanie wraz z zespołem, radość i spełnienie.
W przerwie występu jak zwykle przygotowaliśmy tradycyjne wyróżnienia, podsumowujące kończący się sezon żeglarski. „Przemyski Rejs Roku 2025”.W kategorii rejs szkoleniowo-stażowy po wodach Europy nagrodę zdobył kapitan Zenon Wagiła wraz z dziesięcioosobową załogą jachtu „Rzeszowiak”. Laureatem w kategorii rejs wyprawowy na „zimne wody arktyczne” został kapitan Grzegorz Sitarz.Wyjątkowe wyróżnienie trafiło również do kapitana Mateusza Brysia.
W czasie przerwy organizator poczęstował zebranych ciepłymi przekąskami i tak wróciliśmy do drugiej części koncertu „OldMarinners”,w której to jeszcze lepiej się bawiliśmy. Nie da się opowiedzieć wszystkiego – trzeba byłoby być na miejscu i przeżyć taką przygodę z nami - Stowarzyszeniem Intermarium oraz całym środowiskiem żeglarskim.
Koncert szantowy to nie tylko muzyczna integracja, wspólny śpiew i opowieści morskie, lecz także podsumowanie trzech lat pracy w ramach projektu PROO, spotkań edukacyjnych i międzynarodowych, które budują trwałą więź środowiska żeglarskiego Międzymorza i Podkarpacia.Okres realizacji projektu był także czasem integracji środowiska żeglarskiego Międzymorza,wspólnego śpiewu i dzielenia się żeglarskimi opowieściami.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych wydarzeń, laureatom nagród, naszym członkom oraz sympatykom a także tym, którzy budują z nami silną żeglarską wspólnotę, pamiętając o autorytetach i tradycji.Więcej informacji stronie: www.intermarium-ngo.pl
Andrzej Kędzierski