Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów w Przemyślu poinformowało najemców administrowanych przez siebie mieszkań, że wprowadza zakaz stosowania butli gazowych w budynkach posiadających instalacje gazowe. I to już od 10 maja br. To wzbudziło olbrzymi sprzeciw lokatorów.
Pismo informujące o zakazie stosowania butli gazowych w budynkach, które posiadają instalację gazową, otrzymali 25 kwietnia br. Zakaz zacznie obowiązywać od 10 maja br. Podejmując taką decyzję, Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów w Przemyślu, które jest samodzielną instytucją, ale podlegającą nadzorowi prezydenta miasta, powołało się na zapisy ustawy z 2002 r.[paywall]
To wywołało ogromne poruszenie wśród najemców. – Ciekawe dlaczego zarząd zrzeszenia, powołując się na tę ustawę, zwlekał aż czternaście lat, a nam daje na dostosowanie się do zakazu czternaście dni. To jakiś absurd! – denerwuje się jeden z nich. – (...) Ponadto przepisy ustawy stosuje się przy projektowaniu, budowie czy przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków. Normy te nie są więc w żadnym wypadku adresowane do użytkowników budynków, a tym samym nie można formułować nakazów i zakazów kierowanych do tych osób – wyjaśnił biegły w prawie mieszkaniec jednej z kamienic.
– Pismo przygotowane przez zrzeszenie jest, moim zdaniem, sporządzone nieprawidłowo i napisane zostało naprędce.. Skutkiem odwrotnym wydanego zakazu może być na przykład ukrywanie butli przez najemców lub czasowe odłączanie butli. To tylko pogorszy bezpieczeństwo w budynkach. Używanie butli nie wynika przecież ze złej woli najemców, lecz z ich sytuacji materialnej. Pytam, kto im sfinansuje przyłącza instalacji gazu ziemnego? – podsumowuje.
Prezes Zrzeszenia Właścicieli i Zarządców Domów w Przemyślu Marian Oziembłowski przyznaje bez ogródek, że jako zrzeszenie nie mają żadnych możliwości egzekucji wydanego zakazu. Po co zatem wysłano pismo?
– Zmuszają nas do tego przepisy. Tam, gdzie jest możliwość podłączenia poszczególnych lokali do sieci gazowej, muszą zostać one podłączone. Najemca nie ma prawa korzystać z butli gazowych. Takich osób mamy co najmniej kilkaset. Prawdą jest, że nie mamy instrumentów, aby karać takie osoby, ale gdyby, nie daj Boże, doszło do jakiegoś nieszczęścia, wówczas całkowita odpowiedzialność spada na użytkownika, który nielegalnie korzystał z butli gazowej – tłumaczy M. Oziembłowski.
14-dniowy okres, jaki dano najmcom na dostosowanie się do zakazu, jest ich zdaniem absurdalny.– Zdajemy sobie z tego sprawę, więc akceptować będziemy pisma z uzasadnieniem, kierowane do nas przez najemców. Każda prośba o przesunięcie terminu będzie indywidualnie rozpatrywana. Na pewno do większości pozytywnie się ustosunkujemy – podsumował prezes zrzeszenia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Mają refleks nie ma co - po 14 latach kapnęli się, że łamią prawo.Za co to całe zrzeszenie brało pieniądze???Przecież o tych butlach i gazie z sieci w jednym budynku trąbi się od wielu lat i każdy jako taki fachowiec powinien wiedzieć, że nie wolno ich stosować w jednym budynku nawet niskim.Czyli dotychczasowe coroczne przeglądy okresowe były fikcją.Mistrzowie kominiarscy i gazownicy w protokołach wpisywali w takim razie nieprawdę czyli mówiąc krótko - oszukiwali. To zdaje się nazywają poświadczeniem nieprawdy w dokumencie, za co jest paragraf.Pomijam taki drobny fakt, że kimś tu także powinni się zająć prokuratorzy za narażanie życia ludzi na niebezpieczeństwo jego utraty w razie wybuchu - za nieprzestrzeganie przepisów prawa budowlanego. To chyba cud jakiś, że nie doszło jeszcze do nieszczęścia.
kasander - co ty kurwa pierdolisz?????
Kulturalniej może, po polsku w czym masz problem?Nie zrozumiałeś czegoś czy masz osobiste problemy ze sobą?
Masz rację całkowitą. To co napisałeś już od dawna obowiązuje i jest to w Prawie Budowlanym zapisane a konkretnie w Warunkach technicznych jaki mają odpowiadać obiekty budowlane.Pozdrawiam
Od kominiarzy dwa kroki w bok bo w każdym protokole po przeglądzie administrator dostaje notę na ten temat a co później z tym robi nie nasza sprawa
Taki z ciebie kominiarz a nie wiesz że każdy przegląd kominiarz rozpoczyna od sprawdzenia wykonania zaleceń pokontrolnych z ostatniego przeglądu więc nie pisz głupot, że go nie obchodzi. Pseudokominiarza zapewne nic nie obchodzi ale nie prawdziwego, rzetelnego na pewno obchodzi bo to jego obowiązek.>>Art. 62. 1a. W trakcie kontroli, o której mowa w ust. 1, należy dokonać sprawdzenia wykonania zaleceń z poprzedniej kontroli.<<Proszę sobie jeszcze poczytać art. 70 ust. 1 i 2 tego samego rozporządzenia - co powinien zrobić m.in. kominiarz gdy stwierdzi, że zaleceń z poprzedniej kontroli nie wykonano.>Od kominiarzy dwa kroki w bok<Od takich pseudokominiarzy to ja 10 kroków idę w bok.
Kasa nie śmierdzi? Klient płaci to jest i opinia kominiarska.
co roku po waszym przeglądzie kominów w kamienicy muszę sam brać szczotę kulę i wynosić kilka worów 100 litrowych sadzy bo inaczej nikt w piecu by nie zapalił . Kontrola ciągu wygląda tak , otwórz pan okno , nie ma , otwórz pan drzwi coś tam jest , ok .
7uy6tre 31.174.76.248 TO PODAJ SWOJE NAMIARY JEŚLI- JAK TWIERDZISZ TAK JEST. WKRÓTCE PRZYJDĄ KOMINIARZE I BARDZO DOKŁADNIE SPRAWDZĄ PALENISKO. OJ , COŚ MI SIE ZDAJE ,ŻE WYDADZĄ OPINĘ O " NIESPEŁNIANIU WARUNKÓW TECHNICZNYCH " I CHYBA WIESZ , CO SIĘ STANIE . A WIOSNA CZY LATO SZYBKO MINĄ.
mk 91.193.208.124 Kolego palę najdroższym węglem .Przez 30 lat po waszych przeglądach czyszczę sam komin . Przyłożenie zapalonej gazety do kratki czy zaglądnięcie do komina to żadna kontorla .ani czyszczenie komina .
Mają refleks nie ma co - po 14 latach kapnęli się, że łamią prawo.Za co to całe zrzeszenie brało pieniądze???Przecież o tych butlach i gazie z sieci w jednym budynku trąbi się od wielu lat i każdy jako taki fachowiec powinien wiedzieć, że nie wolno ich stosować w jednym budynku nawet niskim.Czyli dotychczasowe coroczne przeglądy okresowe były fikcją.Mistrzowie kominiarscy i gazownicy w protokołach wpisywali w takim razie nieprawdę czyli mówiąc krótko - oszukiwali. To zdaje się nazywają poświadczeniem nieprawdy w dokumencie, za co jest paragraf.Pomijam taki drobny fakt, że kimś tu także powinni się zająć prokuratorzy za narażanie życia ludzi na niebezpieczeństwo jego utraty w razie wybuchu - za nieprzestrzeganie przepisów prawa budowlanego. To chyba cud jakiś, że nie doszło jeszcze do nieszczęścia.
kasander - co ty kurwa pierdolisz?????
Kulturalniej może, po polsku w czym masz problem?Nie zrozumiałeś czegoś czy masz osobiste problemy ze sobą?