Reklama

Koniec z butlami gazowymi w mieszkaniach z instalacją gazową

Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów w Przemyślu poinformowało najemców administrowanych przez siebie mieszkań, że wprowadza zakaz stosowania butli gazowych w budynkach posiadających instalacje gazowe. I to już od 10 maja br. To wzbudziło olbrzymi sprzeciw lokatorów.

Pismo informujące o zakazie stosowania butli gazowych w budynkach, które posiadają instalację gazową, otrzymali 25 kwietnia br. Zakaz zacznie obowiązywać od 10 maja br. Podejmując taką decyzję, Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów w Przemyślu, które jest samodzielną instytucją, ale podlegającą nadzorowi prezydenta miasta, powołało się na zapisy ustawy z 2002 r.[paywall]
To wywołało ogromne poruszenie wśród najemców. – Ciekawe dlaczego zarząd zrzeszenia, powołując się na tę ustawę, zwlekał aż czternaście lat, a nam daje na dostosowanie się do zakazu czternaście dni. To jakiś absurd! – denerwuje się jeden z nich. – (...) Ponadto przepisy ustawy stosuje się przy projektowaniu, budowie czy przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków. Normy te nie są więc w żadnym wypadku adresowane do użytkowników budynków, a tym samym nie można formułować nakazów i zakazów kierowanych do tych osób – wyjaśnił biegły w prawie mieszkaniec jednej z kamienic.

– Pismo przygotowane przez zrzeszenie jest, moim zdaniem, sporządzone nieprawidłowo i napisane zostało naprędce.. Skutkiem odwrotnym wydanego zakazu może być na przykład ukrywanie butli przez najemców lub czasowe odłączanie butli. To tylko pogorszy bezpieczeństwo w budynkach. Używanie butli nie wynika przecież ze złej woli najemców, lecz z ich sytuacji materialnej. Pytam, kto im sfinansuje przyłącza instalacji gazu ziemnego? – podsumowuje.

Reklama

Sztuka dla sztuki?

Prezes Zrzeszenia Właścicieli i Zarządców Domów w Przemyślu Marian Oziembłowski przyznaje bez ogródek, że jako zrzeszenie nie mają żadnych możliwości egzekucji wydanego zakazu. Po co zatem wysłano pismo?
– Zmuszają nas do tego przepisy. Tam, gdzie jest możliwość podłączenia poszczególnych lokali do sieci gazowej, muszą zostać one podłączone. Najemca nie ma prawa korzystać z butli gazowych. Takich osób mamy co najmniej kilkaset. Prawdą jest, że nie mamy instrumentów, aby karać takie osoby, ale gdyby, nie daj Boże, doszło do jakiegoś nieszczęścia, wówczas całkowita odpowiedzialność spada na użytkownika, który nielegalnie korzystał z butli gazowej – tłumaczy M. Oziembłowski.
14-dniowy okres, jaki dano najmcom na dostosowanie się do zakazu, jest ich zdaniem absurdalny.– Zdajemy sobie z tego sprawę, więc akceptować będziemy pisma z uzasadnieniem, kierowane do nas przez najemców. Każda prośba o przesunięcie terminu będzie indywidualnie rozpatrywana. Na pewno do większości pozytywnie się ustosunkujemy – podsumował prezes zrzeszenia.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2016-05-01 14:40:23

    Mają refleks nie ma co - po 14 latach kapnęli się, że łamią prawo.Za co to całe zrzeszenie brało pieniądze???Przecież o tych butlach i gazie z sieci w jednym budynku trąbi się od wielu lat i każdy jako taki fachowiec powinien wiedzieć, że nie wolno ich stosować w jednym budynku nawet niskim.Czyli dotychczasowe coroczne przeglądy okresowe były fikcją.Mistrzowie kominiarscy i gazownicy w protokołach wpisywali w takim razie nieprawdę czyli mówiąc krótko - oszukiwali. To zdaje się nazywają poświadczeniem nieprawdy w dokumencie, za co jest paragraf.Pomijam taki drobny fakt, że kimś tu także powinni się zająć prokuratorzy za narażanie życia ludzi na niebezpieczeństwo jego utraty w razie wybuchu - za nieprzestrzeganie przepisów prawa budowlanego. To chyba cud jakiś, że nie doszło jeszcze do nieszczęścia.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    rumun - niezalogowany 2016-05-01 16:39:37

    kasander - co ty kurwa pierdolisz?????

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2016-05-01 18:26:21

    Kulturalniej może, po polsku w czym masz problem?Nie zrozumiałeś czegoś czy masz osobiste problemy ze sobą?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości