Reklama

Koronawirus SARS-CoV-2 znowu zaatakował. Nowe ogniska w: Birczy, Kaszycach i Krasiczynie

Po zluzowaniu obostrzeń, zwłaszcza jeśli chodzi o nakaz zasłaniania nosa i ust, większość społeczeństwa kompletnie ignoruje zdrowy rozsądek i – niestety – efekty takiego podejścia są zastraszające. W ciągu ostatniego tygodnia na COVID-19 w naszym regionie zachorowało prawie 100 osób! Najgorzej sytuacja wygląda w powiecie jarosławskim, gdzie zachorowalność wzrosła o ponad 200 procent.

Umożliwienie chodzenia bez zakrywania nosa i ust, organizacji wesel dla większej liczby osób, komunii itp. sprawiło, że choćby w ostatni długi weekend znaczna część Polaków zachowywała się, jakby epidemii nigdy nie było. Jakby koronawirus SARS-CoV-2 był żartem. Powstał efekt domina. I nie wiadomo, czy szybko uda się zahamować zwyżkową liczbę nowych przypadków[paywall].

Tydzień temu (stan na 9 czerwca br., g. 12) w naszym kraju chorych na COVID-19 było 27 tys. 365 osób, 16 czerwca br. (g. 12) 30 tys. 195 osób. Na świecie chorych jest ponad 8 mln osób. W ciągu tygodnia w naszym kraju zmarło ponad 100 osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa SARS-CoV-2 wynosi 1 tys. 272.

Reklama

W Przemyślu bez zarażenia

16 czerwca br. (g. 10) Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie Adam Sidor poinformował, że badaniami laboratoryjnymi potwierdzono na Podkarpaciu 485 przypadków zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To o prawie 100 osób więcej niż tydzień temu. 345 osób wyzdrowiało (to o 7 więcej niż tydzień temu). Odnotowano 40 zgonów (2 więcej niż tydzień temu). W kwarantannie przebywa 2 tys. 756 osób, czyli o ponad tysiąc osób więcej w porównaniu z 9 czerwca br.! Wzrosła także liczba osób hospitalizowanych (z 10 do 53) i będących w izolacji (z 11 do 47). Do tej pory w laboratorium WSSE w Rzeszowie (oraz innych laboratoriach) przebadano łącznie 30 tys. 480 próbek.

Tydzień temu w naszym regionie (powiaty przemyski, jarosławski, przeworski, lubaczowski) chore na COVID-19 były 62 osoby. Z danych rzeszowskiej WSSE z 16 czerwca br. wynika, że chorych jest 117 osób. W powiecie jarosławskim chorych było 17, a obecnie jest ich 55 (1 osoba wyzdrowiała), w lubaczowskim liczba chorych się nie zmieniła – to w dalszym ciągu 4 osoby. Zmieniła się natomiast w powiecie przemyskim. 9 czerwca br. chorych było 16 osób, obecnie jest 30 (w ciągu tygodnia 1 osoba wyzdrowiała). Przez kilka miesięcy wolnym od koronawirusa SARS-CoV-2 był powiat przeworski. Liczba osób zarażonych wynosiła 11, przez tydzień wzrosła do 14. Jedynie w Przemyślu liczba chorych nie wzrosła. Jest ich 14. Wyzdrowiało 12 osób.

Reklama

Setki w kwarantannie

Na terenie powiatu przemyskiego nowe, poważne ogniska powstały w: Birczy, Kaszycach i Krasiczynie. W tej pierwszej miejscowości pozytywny wynik potwierdzono u 14 osób z nadleśnictwa, w tym u 9 pracowników i 5 osób z ich rodzin. Jak poinformowała rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Dorota Gibała, sanepid nałożył w Birczy aż 428 decyzji o kwarantannie osób z bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi i osób z nimi zamieszkujących.

Problem z koronawirusem SARS-CoV-2 pojawił się także gminie Krasiczyn i Orły. W tej pierwszej Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu objął kwarantanną trzech księży z parafii pw. św. Marcina w Krasiczynie oraz dwóch mieszkańców gminy. Prowadzone jest tzw. dochodzenie epidemiologiczne i wiele wskazuje na to, że na kwarantannę trafi więcej osób.

Podobnie jak w Kaszycach, w gminie Orły. Skontaktował się z nami jeden z mieszkańców tej miejscowości. – Trochę się obawiamy. Osoba, która była u nas chora na COVID-19, chodziła wszędzie bez maseczki. Była między innymi na bierzmowaniu w Wacławicach. A u nas we wsi jest taki zwyczaj, że każdy odwiedza każdego. Dzwoniłem w tej sprawie do przemyskiego sanepidu. Powiedzieli mi, że mają swoje procedury, które muszą realizować krok po kroku. A tu nie ma na co czekać – podsumował.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-06-16 18:03:01

    A czego się spodziewaliście po uroczystościach Bozego Ciała czy też pierwszych komunii.Babcie i dziadkowie musieli być najczęściej bez masek tak na jednym jak też drugim.Księzy mamy niestety ale też niezbyt swiadomych zagrożenia szczególnie dla osób starszych.Teraz tylko kwestia sumienia jeżeli jeszcze takie się ma.A przed nam jeszcze wybory gdzie każda babcia i dziadek musi oddać głos oby nie ostatni

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ja - niezalogowany 2020-06-16 18:42:10

    Głupcze Tadeuszu, zmądrzej!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gosc - niezalogowany 2020-06-16 20:39:14

    Ja to ksiądz?! To by wszystko tłumaczyło ,boli prawda? Panie Tadeuszu pisz pan o tej hipokryzji i zabobonach !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości