Reklama

Kto będzie rządził uczelnią?

22/04/2015 14:19

Kandydaci na rektora będą znani w tym tygodniu. 11 maja dowiemy się, kto będzie rządził uczelnią przez najbliższe 4 lata. O wyborze zdecyduje 19 elektorów wybranych spośród społeczności akademickiej.

O wyborach rektora Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno ekonomicznej w Jarosławiu mówiono na uczelni od kilku miesięcy. W kuluarach padały nazwiska, ale nikt oficjalnie nie zapowiedział, że będzie się o funkcję ubiegał czy też kogo by widział na tym stanowisku. Wśród kandydatów, którzy pojawili się w dyskusjach prowadzonych nie tylko na uczelni był obecny rektor oraz jego poprzednik. Byli też obaj prorektorzy, a nawet poseł PO. Spotkać można było opinie, że o najwyższą funkcję w jarosławskiej uczelni ubiegać się będzie ktoś z Rzeszowa.

Jeszcze przed wyborem elektorów pojawiło się zdanie, że rektorem musi zostać ktoś stąd. Osoba na stałe związana z uczelnią. – Dobry gospodarz musi być zawsze na miejscu. Dojeżdżający nigdy nie zadba o uczelnię – dało się słyszeć głosy. Dlatego też utrzymano w statucie zapis mówiący, że PWSTE ma być pierwszym miejscem zatrudnienia rektora. Po wyborze elektorów sytuacja się ustabilizowała. – Jest dobrze – mówił jeden z nich. – Już wiadomo, że przynajmniej 9 poprze naszego kandydata – dodał. Biorąc pod uwagę, że elektorów jest 19, można stwierdzić, że mają faworyta.

…ale

W ubiegłym tygodniu chcieliśmy się spotkać z Wacławem Wierzbieńcem, obecnym rektorem jarosławskiej uczelni. Spotkanie umówione na piątek zostało w czwartek odwołane. Kandydaci wymieniani w uczelnianym światku nie chcieli się wypowiadać. – Mam czas do

Reklama

21 kwietnia na podjęcie decyzji i ewentualne złożenie swojej kandydatury – mówił obecny prorektor Krzysztof Rejman. – Rektor Wacław Wierzbieniec nie będzie startował. Sam już to zapowiadał. On jest związany z Uniwersytetem Rzeszowskim, a zostając na drugą kadencję, musiałby wybrać uczelnię jarosławską jako podstawowe miejsce pracy – zapewnia osoba wysoko postawiona w kręgach uczelnianych. – Będzie tylko jeden kandydat. Mają prosty wybór – dodaje inna. – Mamy nadzieję, że zostanie nasz. Z tego, co wiem, prawie połowa elektorów jest za nim. Co zrobi reszta, nie wiem, ale spodziewam się, że część go poprze  – mówi jeden z elektorów. – Będziemy głosować na Krzysztofa Rejmana. Jest związany z uczelnią od samego początku – dodaje, pytany, komu dadzą swoje poparcie.

Miało być 24, będzie 19

Uczelniana Komisja Wyborcza określiła zgodnie ze statutem liczbę elektorów. Miało ich być 24. Po trzech z Instytutu Ekonomii i Zarządzania, Humanistycznego, jednostek międzyinstytutowych oraz wybranych spośród pracowników, którzy nie są nauczycielami akademickimi. Instytutowi Inżynierii Technicznej przeznaczono 4 elektorów, a Instytutowi Ochrony Zdrowia 2. Jeden przypadł dla Instytutu Stosunków Międzynarodowych, a 5 wyłoniono wśród studentów. Jednak nie wszystkie jednostki wyłoniły wyznaczoną im liczbę elektorów. Stosunki międzynarodowe zrezygnowały ze swojego przedstawiciela, Instytut Humanistyczny wybrał tylko jednego zamiast trzech. Instytut Inżynierii Technicznej zadowolił się dwoma zamiast czterech. Reszta wytypowała zgodnie z ustaleniami. Zabrakło więc 5 do liczby wynikającej ze statutu i rektora wybierze 19 zamiast 24 elektorów. Decyzję podejmą: dr Maria Żak, prof. dr hab. Andrzej Rogalski, dr Magda Kozimala, prof. dr hab. Peter Adamisin, prof. dr hab. Kamil Kardas, dr Katarzyna Kucab-Bąk, dr inż. Lucjan Pelc, dr inż. Stanisław Szombara, mgr Artur Świątek, mgr Barbara Świątek, mgr Lilia Trubeha-Dudek wybrani z kadry nauczycieli akademickich oraz mgr Aleksandra Majcher, mgr Tomasz Staszewski i Jan Żołyniak – pracownicy, którzy nie są nauczycielami. Dołączy do nich piątka studentów: Paulina Stankiewicz, Magdalena Wywrót, Karolina Gałuszka, Damian Jacyna i Krystian Stankiewicz. To oni 11 maja zdecydują, kto zasiądzie na rektorskim fotelu. Dwa tygodnie wcześniej (27 kwietnia) spotkają się z kandydatami.

Reklama

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ziomal - niezalogowany 2015-04-22 15:33:45

    osioł "duży tomek" robi robotę , ryje gdzie może i może da radę bo na Wiejskiej palica - koryto ucieka

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Marysia - niezalogowany 2015-04-23 08:15:19

    Portal gromadzi bank ogłoszeń zarejestrowanych firm w różnych kategoriach stanowisk w ramach przeszukiwania bazy ofert pracy dla nauczycieli angielskiego (z czego może również skorzystać pracodawca w kontekście oferty pracy) System Preply http://preply.com/pl/skype/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-angielskiego pokaże najlepiej dopasowanych kandydatów, którzy nie aplikowali bezpośrednio na stanowisko, ale zostawili swoje CV w systemie.W zakładce zatrudnienie - wzory oświadczeń wymaganych przy składaniu dokumentów na wolne stanowiska pracy. Połączenie ofert pracy z opiniami o pracodawcach angielskiego i zagranicznych stanowi unikalności portalu na tle innych serwisów z ofertami pracy. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Marysia - niezalogowany 2015-04-23 08:21:46

    Szukałam pracy, więc postanowiłam poszerzyć swoje lingwistyczne umiejętności. Było kilka ofert dla nauczycieli języka angielskiego, skusiłam się na język angielski. Bank słów jest dość duży, ale z pomocą korepetytora, udało mi się go okiełznać. Jako nauczyciel wiem, jak trudno jest dobrze nauczyć obcego języka, zwłaszcza języka angielskiego. Na początku przeczesałem wszystkie oferty pracy później natrafiłem na  preply com pl skype oferty-pracy-dla nauczycieli-języka-angielskiego Naprawdę polecam, angielski na najwyższym poziomie. Duża baza ofert pracy, odnajdą się tu nie tylko nauczycieli, ale także uczniowie. Praca już czeka otworem.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości