9 lutego br. prezydent Przemyśla Robert Choma wydał zarządzenie, na mocy którego w urzędzie miasta powstanie nowe stanowisko: pełnomocnik prezydenta ds. obrony terytorialnej. Prawdopodobnie obejmie je generał dywizji Straży Granicznej Dominik Tracz, były komendant główny Straży Granicznej (2012 – 2015).
Do głównych zadań pełnomocnika prezydenta miasta Przemyśla należeć będzie m.in.: inicjowanie i koordynowanie działań jednostek organizacyjnych urzędu i miasta w zakresie współpracy ze społecznymi organizacjami proobronnymi, współpraca z pełnomocnikiem ministra obrony narodowej ds. utworzenia obrony terytorialnej oraz ze służbami mundurowymi w zakresie obrony terytorialnej na terenie miasta, współorganizowanie przedsięwzięć patriotycznych, projektów i konkursów promujących działalność społecznych organizacji proobronnych, współpraca z[paywall] organizacjami kombatanckimi, udział w diagnozowaniu potrzeb społecznych organizacji proobronnych działających na terenie miasta, inspirowanie działań prezydenta wobec służb, inspekcji i straży dla podnoszenia jakości w wypełnianiu ich zadań czy koordynowanie współpracy ze służbami, inspekcjami i strażami (straż miejska, policja, straż pożarna). Łącznie zadań jest dwanaście, niczym 12 prac Herkulesa...
Z pytaniem, czy tworzenie nowego stanowiska w urzędzie, kiedy w miejskiej kasie nie ma pieniędzy na podstawowe potrzeby mieszkańców Przemyśla, zwróciliśmy się do rzecznika prasowego magistratu Witolda Wołczyka. – Przypomnę tylko, że w ostatnim roku idea odbudowy obrony terytorialnej była często poruszanym tematem zarówno w Przemyślu, jak i w całej Polsce. W sierpniu ubiegłego roku podpisane zostało porozumienie pomiędzy prezydentem Przemyśla i Stowarzyszeniem ObronaNarodowa.pl Ruch na rzecz Obrony Terytorialnej. Zawiązywanie struktur i szkolenia mają na celu zaangażowanie lokalnej społeczności w ideę obronności, przygotowanie działań na przykład na wypadek klęsk żywiołowych. Bez zaangażowania samorządów realizacja tej idei jest niemożliwa. O roli wspólnot samorządowych w tym projekcie dyskutowano choćby na I Kongresie Samorządów Terytorialnych RP Obrona Terytorialna Kraju. Powołanie pełnomocnika prezydenta jest więc konsekwencją realnego zaangażowania się samorządu Przemyśla w budowanie obrony terytorialnej. Konieczne jest powołanie osoby, której doświadczenie i umiejętności pozwolą na skuteczne realizowanie tego pomysłu na naszym terenie. Pełnomocnik zostanie wyłoniony w drodze konkursu, ogłoszenie o naborze pojawi się w ciągu kilku najbliższych dni – wyjaśnił W. Wołczyk.
Nie wiadomo więc jeszcze oficjalnie, kto obejmie stanowisko pełnomocnika prezydenta i ile będzie zarabiać. Choć to niepotwierdzona informacja, wiele wskazuje na to, że do Przemyśla wróci i stanowisko to obejmie były szef Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (od 2007 do 2012 r.), gen. dyw. SG Dominik Tracz. 11 kwietnia 2012 r. został mianowany komendantem głównym Straży Granicznej. 9 maja 2014 r. otrzymał stopień generała dywizji Straży Granicznej. 31 grudnia 2015 r. został odwołany ze stanowiska komendanta głównego, a jego następcą został mjr SG Marek Łapiński.
Główne zadania obrony terytorialnej:
* prowadzenie rozpoznania oraz ostrzeganie i alarmowanie wojsk i załóg obiektów wojskowych o grożącym niebezpieczeństwie
* odpieranie uderzeń na wojska i obiekty wojskowe lub zmniejszanie skutków tych uderzeń
* zabezpieczenie mobilizacyjnego rozwinięcia całości sił zbrojnych
* zabezpieczenie przegrupowania wojsk operacyjnych własnych i sojuszniczych na front zewnętrzny
* zwalczanie desantów powietrznych i sił rajdowo-uderzeniowych oraz grup dywersyjno-rozpoznawczych nieprzyjaciela
* ochrona i obrona określonych obiektów
* zapewnienie samoobrony garnizonów wojskowych i zakładów pracy resortu obrony narodowej
* likwidacja skutków uderzeń nieprzyjaciela na wojska i obiekty wojskowe, jak również prowadzenie akcji ratunkowych na rzecz ludności cywilnej i aglomeracji miejsko-przemysłowych
* szkolenie rezerw osobowych, uzupełnienie wojsk i realizacja zaopatrzenia materiałowo-technicznego
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.nie no to jest po prostu jakaś masakra. dorobi sobie do emeryturki w wysokości pewnie nie mniejszej jak 7 tys zł.
A długoletnich pracowników urzędu...niższej rangi zwalniają... :(
No to prezydent miasta bedzie nas bronil? Cuda w tym miescie sie dzieją.
Ludzie, spokojnie, przcież jakiś konkurs musi być.... chyba.
a na co komu konkurs i takie stanowisko w Przemyślu?
Ale jaja a przecierz do Wielkanocy jeszcze daleko
Hahahahahaha ale jaja toż to gość który rozwalił i rozmontował całą straż graniczną!!!! Największy szkodnik!!!! Myślałem że w Przemyślu są normalni ludzie ale widzę myliłem się!!!
Nie znam gościa ale czytam dossier:Przez 12 lat służby zanim został generałem, pięć lat to studia cywilne (eksternistyczne czy normalne?). Jakie doświadczenie wojskowe można mieć przy 7 latach pracy - nawet nie w wojsku tylko w Straży Granicznej?W normalnym wojsku, przy normalnej a w zasadzie szybkiej ścieżce kariery, po 12 latach można było się dosłużyć ledwie majora, przechodząc wszystkie kolejne szczeble dowodzenia od dowódcy plutonu.A tu proszę - generał po 12 latach i to od razu na najwyższym stanowisku a po 3 latach kolejny generał. Albo cholernie, wyjątkowo wręcz zdolny facet albo plecy jak się patrzy u wiadomo kogo.
ja pierdole , choma , ręce opadają! maiły być ciecia w kasie to tu co?? kłamca!
Wstyd Panie Generale!!! Emerytury widać za mało. W Przemyślu brak miejsc pracy dla młodych wykształconych ludzi, którzy czekają na możliwość udowodnienia swojej wartości... To jest tzw. honor Generała :( ??? Jaki generał taki honor
>>brak miejsc pracy dla młodych wykształconych ludzi, którzy czekają na możliwość udowodnienia swojej wartości..<<A co jakiś młody, nawet wykształcony wie na temat obrony terytorialnej?Ma wiedzę ogólnowojskową chociażby? Zaliczył jakieś kursy doszkalające, doskonalące? Brał udział przynajmniej w kilku ćwiczeniach z zakresu OT?Nie mówię, że generał jest święty ale dlaczego zaraz wstyd - ma nie brać jak dają? To tylko za komuny byli tacy co prywatę na drugim miejscu dopiero stawiali - teraz takich niestety nie ma.
hahaah z odgórnie znanymi wynikami :)
Nie jestem fanem tego pana ale pisania głupot też nie. Wystarczy włączyć mózg i policzyć. W KGSG był od 2012- 15 , W BiOSG od 2007 - 2012 jako Komendant ( to już jest 9 lat ) , wcześniej Korsno Odrzańskie z/ca komendanta oddziału, wcześniej naczelnik wydziału, wcześniej komendant strażnicy i wcześniej Szkoła oficerska cztero letnia , razem 30 lat w mundurze. To gwoli prawdy a nie poparcia dla działań opisanych w artykule .
Matematyka się kłania :( Można kogoś lubić bądź nie, popierać bądź nie ale z faktami się nie dyskutuje. Facet spędził 30 lat w mundurze, ponad 10 lat na granicy, piął się po szczeblach do góry w normalnym tempie (czy 30 lat to błyskawiczna kariera ???) Warto się zastanowić nim napisze sie głupoty !!!
No tak ...lepsi są 20-letni doradcy Ministra Obrony Narodowej, bo oni lepiej znają się na wszystkim niż generał z 30-sto letnim doświadczeniem :(:( Ehhh zawistny narodzie ......
A co ma do tego Honor ??? Jeżeli komuś proponują LEGALNĄ pracę a on ja LEGALNIE wykonuje to gdzie tu jest miejsce na brak honoru ??? Widzę że nieudacznikom życiowym żal dupę ściska i tyle w temacie .
Też pracuję na granicy i widzę że cała Straż działa doskonale ! mało tego, bardzo im zazdrościmy że są tak świetnie zorganizowaną służbą a my nie więc : Gdzie był ten demontaż CAłEJ Straży bo jakoś nie mogę tego zauważyć ?
A czy w naszym województwie nie ma kokoś kto posiada kompetencje na to stanowisko?. Czy to odrazu musi być generał?. Każdy emerytowany lub czynny oficer posiada wiedzę nie gorszą od pana generała a wręcz może i lepszą nie skarzoną warszawskimi salobami, zakłamaniem i sympatiami politycznymi. Pan Tracz nie jest omnibusem a raczej należy do destruktorów Oddziałów SG chroniących granicę państwa jeszcze kilka lat temu. W Krośnie Odrzańskim może też potrzebują takiego poważnego specjalisty na tak niezbędne stanowisko. Smiech na sali ...
Facet który rozwalił ochronę granicy południowej i nosi się jako wielki znawca nie został jeszcze za to rozlicznych a teraz będzie odpowiedzialny za współpracę w zakresie obrony granicy wschodniej. Życzę powodzenia ! Mam nadzieję że Macierewicz szybko wybije z głowy pomysł!!!
Na układy nie ma rady. Czy to nie jest korupcja?
U kogo muszą być te plecy? Jeśli nie nazwisko to proszę o aluzję...
Za dwie gwiazdki szczekał to teraz się upodli
Ślepy jesteś i mało wiesz. Dzisiaj nie ma realnej ochrony bo gość rozmontowal południe i zachód. Ciekawe czym przywrócić kontrolę tymczasowa. Za to go powinni rozliczyć
James Bond znowu wkracza do akcji ???
Emerytura generalska wynosi 15tys netto na ręke.
On jest po WSOWZ kierunek WOP. A studia cywilne zrobił pracując w S trazy Granicznej.
nie no to jest po prostu jakaś masakra. dorobi sobie do emeryturki w wysokości pewnie nie mniejszej jak 7 tys zł.
A nie Chuck Norris?