Reklama

Kto zostanie pełnomocnikiem prezydenta ds. obrony terytorialnej?

9 lutego br. prezydent Przemyśla Robert Choma wydał zarządzenie, na mocy którego w urzędzie miasta powstanie nowe stanowisko: pełnomocnik prezydenta ds. obrony terytorialnej. Prawdopodobnie obejmie je generał dywizji Straży Granicznej Dominik Tracz, były komendant główny Straży Granicznej (2012 – 2015).

Do głównych zadań pełnomocnika prezydenta miasta Przemyśla należeć będzie m.in.: inicjowanie i koordynowanie działań jednostek organizacyjnych urzędu i miasta w zakresie współpracy ze społecznymi organizacjami proobronnymi, współpraca z pełnomocnikiem ministra obrony narodowej ds. utworzenia obrony terytorialnej oraz ze służbami mundurowymi w zakresie obrony terytorialnej na terenie miasta, współorganizowanie przedsięwzięć patriotycznych, projektów i konkursów promujących działalność społecznych organizacji proobronnych, współpraca z[paywall] organizacjami kombatanckimi, udział w diagnozowaniu potrzeb społecznych organizacji proobronnych działających na terenie miasta, inspirowanie działań prezydenta wobec służb, inspekcji i straży dla podnoszenia jakości w wypełnianiu ich zadań czy koordynowanie współpracy ze służbami, inspekcjami i strażami (straż miejska, policja, straż pożarna). Łącznie zadań jest dwanaście, niczym 12 prac Herkulesa...

Po co to stanowisko?

Z pytaniem, czy tworzenie nowego stanowiska w urzędzie, kiedy w miejskiej kasie nie ma pieniędzy na podstawowe potrzeby mieszkańców Przemyśla, zwróciliśmy się do rzecznika prasowego magistratu Witolda Wołczyka. – Przypomnę tylko, że w ostatnim roku idea odbudowy obrony terytorialnej była często poruszanym tematem zarówno w Przemyślu, jak i w całej Polsce. W sierpniu ubiegłego roku podpisane zostało porozumienie pomiędzy prezydentem Przemyśla i Stowarzyszeniem ObronaNarodowa.pl Ruch na rzecz Obrony Terytorialnej. Zawiązywanie struktur i szkolenia mają na celu zaangażowanie lokalnej społeczności w ideę obronności, przygotowanie działań na przykład na wypadek klęsk żywiołowych. Bez zaangażowania samorządów realizacja tej idei jest niemożliwa. O roli wspólnot samorządowych w tym projekcie dyskutowano choćby na I Kongresie Samorządów Terytorialnych RP Obrona Terytorialna Kraju. Powołanie pełnomocnika prezydenta jest więc konsekwencją realnego zaangażowania się samorządu Przemyśla w budowanie obrony terytorialnej. Konieczne jest powołanie osoby, której doświadczenie i umiejętności pozwolą na skuteczne realizowanie tego pomysłu na naszym terenie. Pełnomocnik zostanie wyłoniony w drodze konkursu, ogłoszenie o naborze pojawi się w ciągu kilku najbliższych dni – wyjaśnił W. Wołczyk.

Nie wiadomo więc jeszcze oficjalnie, kto obejmie stanowisko pełnomocnika prezydenta i ile będzie zarabiać. Choć to niepotwierdzona informacja, wiele wskazuje na to, że do Przemyśla wróci i stanowisko to obejmie były szef Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (od 2007 do 2012 r.), gen. dyw. SG Dominik Tracz. 11 kwietnia 2012 r. został mianowany komendantem głównym Straży Granicznej. 9 maja 2014 r. otrzymał stopień generała dywizji Straży Granicznej. 31 grudnia 2015 r. został odwołany ze stanowiska komendanta głównego, a jego następcą został mjr SG Marek Łapiński.

Reklama

Główne zadania obrony terytorialnej:
* prowadzenie rozpoznania oraz ostrzeganie i alarmowanie wojsk i załóg obiektów wojskowych o grożącym niebezpieczeństwie
* odpieranie uderzeń na wojska i obiekty wojskowe lub zmniejszanie skutków tych uderzeń
* zabezpieczenie mobilizacyjnego rozwinięcia całości sił zbrojnych
* zabezpieczenie przegrupowania wojsk operacyjnych własnych i sojuszniczych na front zewnętrzny
* zwalczanie desantów powietrznych i sił rajdowo-uderzeniowych oraz grup dywersyjno-rozpoznawczych nieprzyjaciela
* ochrona i obrona określonych obiektów
* zapewnienie samoobrony garnizonów wojskowych i zakładów pracy resortu obrony narodowej
* likwidacja skutków uderzeń nieprzyjaciela na wojska i obiekty wojskowe, jak również prowadzenie akcji ratunkowych na rzecz ludności cywilnej i aglomeracji miejsko-przemysłowych
* szkolenie rezerw osobowych, uzupełnienie wojsk i realizacja zaopatrzenia materiałowo-technicznego


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jasiek - niezalogowany 2016-02-16 17:16:44

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    żal, smutek, rozpacz - niezalogowany 2016-02-16 17:31:44

    nie no to jest po prostu jakaś masakra. dorobi sobie do emeryturki w wysokości pewnie nie mniejszej jak 7 tys zł.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kicia - niezalogowany 2016-02-16 17:35:28

    A nie Chuck Norris?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama