Reklama

Które drogi doczekają się remontu? Zmiany w budżecie starostwa powiatowego

27/05/2022 19:54

Na sesji rady powiatu, która odbyła się w siedzibie starostwa w maju, poza radnymi, pojawili się także: dyrektor Centrum Opieki Medycznej Piotr Pochopień, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Agnieszka Sikorska, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Paweł Tworek oraz dyrektor Muzeum Kamienica Orsettich Łukasz Zagrobelny. O czym dyskutowano?

Na sesji przedstawiono uchwały mające na celu dokonanie zmian w budżecie. Tym razem wynikały przede wszystkim z planowanych modernizacji dróg powiatowych. Jak zaznaczył starosta powiatu Stanisław Kłopot, pula środków przeznaczonych na planowane remonty to ponad 41,5 miliona złotych.

Które drogi obejmą?[paywall]

Najbardziej kosztowne, ale też prawdopodobnie i najbardziej uczęszczane, zwłaszcza w okresie letnim, będą prace na trasa Wiązownica – Radawa – Wola Mołodycka oraz Wiązownica – Piwoda – Olchowa. Taka inwestycja to wydatek rzędu 15,9 mln zł.

Ponadto ponad 6 mln przeznaczono na drogę powiatową Jarosław – Wietlin – Łazy. W sąsiadującym Surochowie zaplanowano także przebudowę. Samo wykonanie dokumentacji to koszt rzędu 60 tys. zł. Mieszkańcy powiatu uczęszczający trasą Kidałowice – Morawsko także powinni być zadowoleni, ponieważ tam również planuje się modernizację (koszt 1,8 mln zł).

Rozmowy dotyczyły także długo wyczekiwanego i niejako wywalczonego przez mieszkańców Jarosławia remontu ulicy Stefana Okrzei w Jarosławiu. Ta inwestycja, opiewająca na około 400 tysięcy złotych, zostanie zrealizowana wraz z urzędem miasta.

Starosta wyraził swoją wdzięczność wobec owocnej współpracy z poszczególnymi gminami i wszystkimi organami wspierającymi, bez których do modernizacji mogłoby nie dojść ze względu na braki budżetowe.

Reklama

Zarzuty wobec Centrum Opieki Medycznej

Radny Tomasz Kulesza już po raz kolejny zwrócił się do dyrektora COM w Jarosławiu, Piotra Pochopnia, z pytaniem o wypłacenie dodatkowego wynagrodzenia dla obsługi szpitala z racji dodatków covidowych. Miał na myśli osoby odpowiedzialne za codzienny porządek na oddziałach, czyli tzw. salowe.

– Nikomu nie życzę źle. Tak zostałem wychowany (...), ale życzę panu, panie dyrektorze, by w przyszłości był pan tak traktowany, jak traktuje pan swoich pracowników – powiedział radny.

Tymi słowami chciał zwrócić uwagę na rzekomy brak zainteresowania dyrekcji COM tą grupą zawodową. Dyrektor P. Pochopień zaprzecza, jakoby rzeczeni pracownicy byli ignorowani. Wspomniał o tym, że kontakt z nimi utrzymuje za pośrednictwem wydelegowanych do tego pracowników administracyjnych, podkreślając jednocześnie, że ich praca w okresie covidowym zostanie dodatkowo wynagrodzona.

Będzie to jednorazowa wypłata kwoty 2 tysięcy złotych brutto dla wszystkich, którzy nie otrzymali bonusowej gratyfikacji za wyjątkowo ciężką pracę w okresie pandemii. Tyczy się to nie tylko obsługi technicznej i porządkowej, ale także personelu medycznego, to jest pielęgniarek i lekarzy, w sumie około 260 osób.

Przy okazji tej dyskusji dyrektor Pochopień zaznaczył, że szpital nie jest zadłużony, a 2021 rok instytucja zamknęła, będąc na plusie, co było odpowiedzią na sugestię radnego Kuleszy o rzekomym długu. Troska radnego o jarosławski szpital nie skończyła się tylko na tych uwagach.

T. Kulesza zwrócił także uwagę na potrzebę remontu poszczególnych miejsc na terenie COM-u, między innymi na jeden z tak zwanych łączników między oddziałami, gdzie przez nieszczelność dachu dochodzi do jego przeciekania. Zasugerował, że może być to poważny problem przy poruszaniu się i komunikacji między poszczególnymi blokami.

„Kulturalna” współpraca

Jednym z zaproszonych na Sesję Rady Powiatu był Łukasz Zagrobelny, piastujący funkcję dyrektora Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Okazuje się, że ta instytucja kulturalna oraz miejskie podziemia to przysłowiowa kość niezgody między powiatem a miastem.

Jak zwrócił uwagę radny Kulesza, już niemal rok trwają rozmowy na temat stworzenia dobrego modelu wykorzystania jarosławskiej Trasy Podziemnej. Trzeba mieć na uwadze, że to wyjątkowy, być może jeden z największych atutów Jarosławia, który może przyciągnąć wielu turystów i skutecznie promować miasto na arenie ogólnopolskiej.

Na wniosek radnego Marka Kucaba powołano nawet komisję, która miała wyjaśnić wszystkie nieścisłości dotyczące współpracy miasta i powiatu. Jak sam zaznaczył, projekty współpracy urzędu miasta i starostwa są wciąż modyfikowane. Zajmują się tym wicestarosta Mariusz Trojak oraz wiceburmistrz Dariusz Tracz.

Ich zadaniem jest stworzenie czegoś na kształt przedumowy, która wyjaśni wszelkie wątpliwości i rozbieżności związane z funkcjonowaniem podziemnej trasy turystycznej i zarządzaniem nią oraz kwestie współpracy i rozwiązywania niejasnych zagadnienień prawnych z Muzeum Kamienica Orsettich.

Reklama

Jak krótko skomentował starosta Stanisław Kłopot: „kompromis wymaga woli obydwu stron”, co może sugerować, że jarosławski magistrat nie patrzy w tym samym kierunku, co władze powiatu. Radny Kucab podsumował całość, wyrażając opinię, że bez zewnętrznych negocjatorów sporne kwestie związane z instytucjami kulturalnymi mogą nie zostać rozwiązane, a dalsze rozmowy na ten temat „urągają godności rady”.

Nie chodzi przecież o to, żeby dyskutować bez końca i eskalować jakiekolwiek konflikty, ale żeby dojść do szybkiego porozumienia – właściwego dla wszystkich, szczególnie dla mieszkańców miasta i całego powiatu.

 
MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama