Reklama

Kulinarne wariacje z drobiem. Aż ślinka ciekła...

Dwuosobowa reprezentacja Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu – Kamila Dominik i Dorota Hirna (uczennice klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych) zaprezentowała swoje umiejętności podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Bitwa na drobiowe smaki”, który odbył się w Mielcu.

Konkurs adresowany był do uczniów szkół o profilu gastronomicznym z województwa podkarpackiego. Patronat honorowy objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz Stowarzyszenie Euro-Toques Polska. Głównym celem przedsięwzięcia była promocja mięsa drobiowego, obalenie mitów na temat jego szkodliwości oraz rozwijanie umiejętności kulinarnych i kreatywności uczniów szkół gastronomicznych[paywall].

Konkurs ten jest najważniejszą częścią kampanii pod hasłem „Zwalczanie mitów na temat szkodliwych właściwości mięsa drobiowego wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych”. Komisja konkursowa oceniająca przygotowane potrawy złożona była z trzech kucharzy i dietetyka.

Reklama

Niezapomniane smaki

Konkurs trwał dwa dni. Pierwszego zadaniem 10 drużyn było przygotowanie przystawki i dania głównego z drobiu według własnego pomysłu i opracowanej receptury. Jarosławski zespół przygotował mus z wątróbki, konfiturę ze śliwki wędzonej, ciasteczko korzenne i puder różany oraz kurczaka cytrynowego, purée z pietruszką, sos z czarnego bzu, mus z kukurydzy z nutką mango oraz oliwę smakową. Potrawy te zyskały uznanie jury i zapewniły przejście do kolejnej tury konkursu.
Drugiego dnia sześć najlepszych ekip przygotowywało danie główne z drobiu, inspirowane daniem zaserwowanym przez szefa Łukasza Konika. Składnikami obowiązkowymi dania były: mięso drobiowe, czarna soczewica, sery – bursztyn i lazur oraz szynka długo dojrzewająca. Drużyna z ZSSChiO przygotowała roladkę z fileta z kurczaka, nadziewaną lazurem, otuloną szynką szwardzwaldzką, purée z dyni z nutą imbiru, kaszotto z soczewicy z serem bursztynem, sos z brukselki na białym winie. Garnir (dekorowanie) dania dziewczyny wykonały z marchwi, pędów groszku cukrowego i piramidki z sera karmelizowanego na ogniu. Tak skomponowana potrawa pięknie prezentowała się na talerzu, degustacji wraz z komisją konkursową dokonywała nauczycielka i mentor uczestniczek Wanda Mazurek. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie połączenie składników było eksplozją smaku i kolorów. Zwycięzca konkursu mógł być tylko jeden. Jarosławianki zebrały znakomite opinie, ale to nie wystarczyło do wygranej.

Uczestnictwo w konkursie było jednak bardzo ciekawym doświadczeniem. – Pozwoliło zmierzyć własne siły i umiejętności kulinarne. Ich wysoki poziom oraz kreatywność uczniów z pewnością wpłynęły na jakość serwowanych potraw, które dostarczyły niezapomnianych wrażeń estetycznych, ale przede wszystkim smakowych – powiedziała W. Mazurek.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama