Dwuosobowa reprezentacja Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu – Kamila Dominik i Dorota Hirna (uczennice klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych) zaprezentowała swoje umiejętności podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Bitwa na drobiowe smaki”, który odbył się w Mielcu.
Konkurs adresowany był do uczniów szkół o profilu gastronomicznym z województwa podkarpackiego. Patronat honorowy objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz Stowarzyszenie Euro-Toques Polska. Głównym celem przedsięwzięcia była promocja mięsa drobiowego, obalenie mitów na temat jego szkodliwości oraz rozwijanie umiejętności kulinarnych i kreatywności uczniów szkół gastronomicznych[paywall].
Konkurs ten jest najważniejszą częścią kampanii pod hasłem „Zwalczanie mitów na temat szkodliwych właściwości mięsa drobiowego wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych”. Komisja konkursowa oceniająca przygotowane potrawy złożona była z trzech kucharzy i dietetyka.
Konkurs trwał dwa dni. Pierwszego zadaniem 10 drużyn było przygotowanie przystawki i dania głównego z drobiu według własnego pomysłu i opracowanej receptury. Jarosławski zespół przygotował mus z wątróbki, konfiturę ze śliwki wędzonej, ciasteczko korzenne i puder różany oraz kurczaka cytrynowego, purée z pietruszką, sos z czarnego bzu, mus z kukurydzy z nutką mango oraz oliwę smakową. Potrawy te zyskały uznanie jury i zapewniły przejście do kolejnej tury konkursu.
Drugiego dnia sześć najlepszych ekip przygotowywało danie główne z drobiu, inspirowane daniem zaserwowanym przez szefa Łukasza Konika. Składnikami obowiązkowymi dania były: mięso drobiowe, czarna soczewica, sery – bursztyn i lazur oraz szynka długo dojrzewająca. Drużyna z ZSSChiO przygotowała roladkę z fileta z kurczaka, nadziewaną lazurem, otuloną szynką szwardzwaldzką, purée z dyni z nutą imbiru, kaszotto z soczewicy z serem bursztynem, sos z brukselki na białym winie. Garnir (dekorowanie) dania dziewczyny wykonały z marchwi, pędów groszku cukrowego i piramidki z sera karmelizowanego na ogniu. Tak skomponowana potrawa pięknie prezentowała się na talerzu, degustacji wraz z komisją konkursową dokonywała nauczycielka i mentor uczestniczek Wanda Mazurek. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie połączenie składników było eksplozją smaku i kolorów. Zwycięzca konkursu mógł być tylko jeden. Jarosławianki zebrały znakomite opinie, ale to nie wystarczyło do wygranej.
Uczestnictwo w konkursie było jednak bardzo ciekawym doświadczeniem. – Pozwoliło zmierzyć własne siły i umiejętności kulinarne. Ich wysoki poziom oraz kreatywność uczniów z pewnością wpłynęły na jakość serwowanych potraw, które dostarczyły niezapomnianych wrażeń estetycznych, ale przede wszystkim smakowych – powiedziała W. Mazurek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze