3 kwietnia br. w Przeworsku doszło do uroczystego odsłonięcia pomnika-ławeczki księcia Andrzeja Lubomirskiego, ostatniego przeworskiego ordynata. Stanął przy pałacu na terenie Muzeum – Zespołu Pałacowo-Parkowego, pod lipą Jana III Sobieskiego, gdzie ordynat uwielbiał przesiadywać, czytając gazety, a latem spożywać posiłki.
Wydarzenie było finałem zbiórki, która zainicjowana została kilka miesięcy temu. Udało się zebrać kwotę wystarczającą, aby stworzyć pomnik-ławeczkę. Autorem projektu jest prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. Jerzy Kierski. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: posłanka na Sejm RP Anna Schmidt, wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch czy dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytut Pamięci Narodowej, także przemyślanin, Dariusz Iwaneczko.
Przypomnijmy, że prochy księcia Andrzeja Lubomirskiego, w 70. rocznicę śmierci, wróciły z Jacarezinho w Brazylii do ukochanego Przeworska i spoczęły 22 stycznia br. w krypcie rodowej Lubomirskich[paywall].
Książę A. Lubomirski był człowiekiem wybitnym. Nietuzinkowym. Wizjonerem, który swoimi działaniami urzeczywistniał idee patriotyzmu gospodarczego i obywatelskiego, podejmując z sukcesem liczne inicjatywy w zakresie społecznym, politycznym, kulturalnym, charytatywnym, a przede wszystkim biznesowym. To wystarczające powody, aby zostać kolejnym „Zasłużonym dla Województwa Podkarpackiego”. Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika-ławeczki potomkowie ordynata odebrali z rąk przedstawicieli samorządu województwa odznakę honorową oraz pamiątkowy grawerton, które przywołują zasługi ich przodka dla Podkarpacia.
Doszło do tego w oranżerii przeworskiego pałacu. Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś odczytał tekst uchwały tego gremium o przyznaniu wyróżnienia. Laudację na cześć zasłużonego zaprezentowała członek zarządu województwa Anna Huk. Odznakę wręczyli wspólnie wicemarszałek województwa podkarpackiego P. Pilch, A. Huk i J. Cypryś. W imieniu rodziny wyróżnienie odebrali – prawnuczka ks. A. Lubomirskiego – Maryjka Sapieha-Beckman oraz praprawnuk Łukasz Sapieha. Z kolei były starosta przeworski Bogusław Urban oraz dyrektor przeworskiego muzeum Łukasz Mróz wręczyli pamiątkowe miniatury osobom zaangażowanym w upamiętnienie ordynata. W klimat epoki, w której żył i działał ordynat, wprowadzili uczestników uroczystości członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary” z Przemyśla.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze