Reklama

Ławeczka księcia Lubomirskiego stanęła pod lipą [ZDJĘCIA]

3 kwietnia br. w Przeworsku doszło do uroczystego odsłonięcia pomnika-ławeczki księcia Andrzeja Lubomirskiego, ostatniego przeworskiego ordynata. Stanął przy pałacu na terenie Muzeum – Zespołu Pałacowo-Parkowego, pod lipą Jana III Sobieskiego, gdzie ordynat uwielbiał przesiadywać, czytając gazety, a latem spożywać posiłki.

Wydarzenie było finałem zbiórki, która zainicjowana została kilka miesięcy temu. Udało się zebrać kwotę wystarczającą, aby stworzyć pomnik-ławeczkę. Autorem projektu jest prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. Jerzy Kierski. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: posłanka na Sejm RP Anna Schmidt, wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch czy dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytut Pamięci Narodowej, także przemyślanin, Dariusz Iwaneczko.

Przypomnijmy, że prochy księcia Andrzeja Lubomirskiego, w 70. rocznicę śmierci, wróciły z Jacarezinho w Brazylii do ukochanego Przeworska i spoczęły 22 stycznia br. w krypcie rodowej Lubomirskich[paywall].

Reklama

Zasłużony dla województwa

Książę A. Lubomirski był człowiekiem wybitnym. Nietuzinkowym. Wizjonerem, który swoimi działaniami  urzeczywistniał idee patriotyzmu gospodarczego i obywatelskiego, podejmując z sukcesem liczne inicjatywy w zakresie społecznym, politycznym, kulturalnym, charytatywnym, a przede wszystkim biznesowym. To wystarczające powody, aby zostać kolejnym „Zasłużonym dla Województwa Podkarpackiego”. Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika-ławeczki potomkowie ordynata odebrali z rąk przedstawicieli samorządu województwa odznakę honorową oraz pamiątkowy grawerton, które przywołują zasługi ich przodka dla Podkarpacia.

Doszło do tego w oranżerii przeworskiego pałacu. Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś odczytał tekst uchwały tego gremium o przyznaniu wyróżnienia. Laudację na cześć zasłużonego zaprezentowała członek zarządu województwa Anna Huk. Odznakę wręczyli wspólnie wicemarszałek województwa podkarpackiego P. Pilch, A. Huk i J. Cypryś. W imieniu rodziny wyróżnienie odebrali – prawnuczka ks. A. Lubomirskiego – Maryjka Sapieha-Beckman oraz praprawnuk Łukasz Sapieha. Z kolei były starosta przeworski Bogusław Urban oraz dyrektor przeworskiego muzeum Łukasz Mróz wręczyli pamiątkowe miniatury osobom zaangażowanym w upamiętnienie ordynata. W klimat epoki, w której żył i działał ordynat, wprowadzili uczestników uroczystości członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary” z Przemyśla.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 14/04/2024 19:35
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama