Ponad 436 tys. zł kosztował generalny remont kultowego wręcz boiska przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Wykonany został w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla na 2022 rok. 21 czerwca r. doszło do oficjalnego otwarcia obiektu.
Przez lata wiekowe boisko, na którym lekcje wychowania fizycznego mieli m.in. wielokrotny reprezentant Polski w koszykówce Wiesław Langiewicz czy znakomity, nieżyjący już, dziennikarz sportowy Ryszard Niemiec, marniało. Szkoły nie było stać na spory wydatek związany z remontem i jego modernizacją. Pomógł w tym pomysł zarządu Osiedla nr 13 „Przemysława” o zgłoszeniu projektu pod nazwą „Sportowo-rekreacyjna strefa dla mieszkańców miasta: modernizacja wielofunkcyjnego boiska przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu” do budżetu obywatelskiego[paywall]. Zyskał odpowiednią ilość głosów i remont mógł stać się faktem.
Łączny koszt inwestycji to 436 tys. 270 zł. W trakcie prac budowlanych wykonano m.in.: roboty rozbiórkowe dawnej nawierzchni asfaltowej i piłkochwytów, wymieniony został odcinek istniejącej instalacji wodociągowej, powstała nowa nawierzchnia z EPDM, oznaczono pola do gier zespołowych, wykonane zostało ogrodzenie w formie piłkochwytów o wysokości 4 m z trzech stron boiska, zamontowano wyposażenie boiska (bramko-kosze, siatka wraz ze słupkami do gry w siatkówkę). Dodatkowo zasadzone zostały krzewy wzdłuż ogrodzenia od ul. Słowackiego.
– Sport to taka dziedzina, która kształtuje charakter, kształtuje ciało. Każdy powinien pamiętać: żeby być dobrym lekarzem, samorządowcem, wojskowym czy nauczycielem, trzeba mieć pewne cechy charakteru. Te cechy często wykuwa się właśnie na boisku. Dlatego to boisko jest nam tak niezbędne do realizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego. Chcemy, abyście byli tacy jak na przykład Ryszard Niemiec, czyli kalos kagatos, połączeniem piękna i dobra – powiedział dyrektor „Słowaka” Tomasz Dziumak. Nawiązał tym do ofiarowanego parę lat temu szkole przez R. Niemca medalu „Kalos Kaghatos”, który nadaje rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego sportowcom, którzy osiągnęli też sukces poza tą dziedziną.
– Jeszcze cztery lata temu tego typu inwestycja nie mogłaby być zgłoszona do budżetu obywatelskiego, nasze jednostki oświatowe były bowiem wyłączone z niego. Nie do końca realizowało to ideę społecznego współdecydowania i dopiero dzięki zmianom podjętym w 2019 roku stało się to możliwe. Już widzimy kilka potrzeb, które pozwolą korzystać z tego obiektu w stu procentach. Mówimy tutaj na przykład o ławkach, oświetleniu i wszystkim co ułatwi korzystanie z tego obiektu zarówno młodzieży szkolnej, jak i okolicznym mieszkańcom – zapewnił prezydenta Przemyśla Wojciech Bakun.
Finałem miłej ceremonii były występy uczniów I LO. Na nowo oddanym boisku swoje umiejętności zaprezentowały m.in.: drużyna cheerleaderek oraz duet tańca towarzyskiego.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze