Reklama

Kultywujemy tradycje przodków. Domowa wigilia

Halina Narożnowska prowadzi restauracje Dominikańską od 1995 roku. Ma sporo klientów, którzy przed świętami zamawiają potrawy wigilijne. Co roku te same, bo cenią ten właśnie smak, niezmienny od lat. Tak samo jej rodzina. Stawiają na tradycję.

– W domu przygotowuję dania, które uwielbiają moje dzieci i wnuki. Można szukać dań w nowych odsłonach, eksperymentować, ale dla mnie święta to nie jest ten czas. Nie zawsze trzymamy się zwyczaju, że na stole musi się znaleźć 12 potraw, ale policzmy.

✔ (1) Tradycyjny czerwony barszcz z uszkami. W farszu łączę pół na pół pieczarki i prawdziwki, ponieważ takie uszka mojej rodzinie smakują najbardziej.
✔ (2, 3) Wnuczęta najchętniej zajadają się pierogami. Robię je w dwóch odsłonach, ruskie i ze słodką kapustą i grzybami.
✔ (4) Uwielbiamy też gołąbki z ryżem i grzybami koniecznie podane z grzybowym sosem.
✔ (5) Na wigilijnym stole często gości też świetna zupa z suszonych grzybów leśnych podawana z łazankami.
✔ (6) W naszym w domu na stole obowiązkowo musi się znaleźć smażony karp ✔(7) oraz karp po żydowsku.
✔ Nieodłącznym elementem jest też śledź, którego podaję po japońsku z sałatką i jajkiem (8).
✔ Bardzo lubimy kapustę z grochem i grzybami (9).
✔ Moja córka uwielbia kutię, pachnącą miodem, wanilią, karmelizowanymi pomarańczami (10).
✔ Ze słodkości goszczą też już tradycyjnie strucla makowa lub makowiec albo sernik (11).
✔ A do popicie obowiązkowo kompot z owocowego suszu (12). Zazwyczaj na tym poprzestajemy, bo tych smaków oczekujemy po wigilijnej wieczerzy – wymienia Halina Narożnowska.

Świąteczna otoczka

Podczas świąt ważne są także dekoracje. – Skupiam się na przyozdobieniu domu wewnątrz, mąż na zewnątrz. Stół podczas kolacji musi być pięknie ubrany. Od lat mam ten samo obrus z haftem, starannie wykrochmalony. Zastawa stołowa – przepiękna porcelana – ma już ponad 40 lat i używam jej 2 razy do roku. Na stole nie powinno zabraknąć serwetek, koniecznie materiałowych, które układam obok talerza.

– Dekoracje co roku aranżuję w innej tonacji, w tym planuję złoto. Dobieram w tym kolorze świeczki, bańki, kokardy, które ozdobią żywe gałązki. Na środku stołu zawsze jest stroik. Przystrojenie domu tworzy ten wyjątkowy, pogodny i odświętny nastrój, tę magię. Pod choinką piętrzą się prezenty, dzieciaki nie mogą się doczekać ich otwarcia, są przejęte i ta radość udziela się wszystkim. Najmłodsza rozdaje je po kolacji. Przed kolacją zawsze się modlimy, wspominamy tych, których już z nami nie ma i dzielimy się opłatkiem. Wieczorem wnuczka gra na gitarze i wspólnie kolędujemy. Chcemy, aby najmłodsi uczyli się naszych zwyczajów, by kultywowali tradycję zaczerpnięte od pradziadków. Te smaki, zwyczaje mają w sobie wielką wartość, coś cennego – dodaje H. Narożnowska.
AN
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama