Reklama

Kupcy z Zielonego Rynku zawiedli się na władzy

60 osób handlujących na Zielonym Rynku w Przemyślu, zrzeszonych m.in. w Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej, wystosowało list otwarty do prezydenta miasta Wojciecha Bakuna, przewodniczącej rady miejskiej Ewy Sawickiej i przemyskich radnych. Tematem są wydarzenia z ostatniej sesji, podczas której „dyskutowano” m.in. nad zniesieniem opłaty targowej. Do tego jednak nie doszło.

Handlujący na początku zaznaczyli, że jest im przykro i są zażenowani przebiegiem obrad. Stwierdzili, że prezydent miasta W. Bakun zawiódł ich oczekiwania i nie stanął na wysokości zadania, podobnie jak radni tworzący koalicję[paywall].

„(…) Wiele Pan mówił podczas wyborów, jeszcze więcej słów płynie z Pana ust przez ostatnie półtora roku, szkoda jednak, że niewiele z nich wynika. Czujemy się oszukani i pominięci. Okazuje się, że w Przemyślu są równi i równiejsi przedsiębiorcy. Kiedy inni otrzymują wsparcie w postaci zwolnienia ich od opłacania podatku od nieruchomości (do łącznej kwoty 1 mln zł), osobom handlującym na Zielonym Rynku nie podaje się pomocnej dłoni w trudnych czasach, tym bardziej że wedle słów, jakie padły podczas sesji, chodziło o 20 tys. zł. Dziś widzimy, kto wspiera przemyskich przedsiębiorców – to radni z klubów opozycyjnych: PiS, Regia Civitas i SLD (…)” – napisali m.in.

Reklama

Podkreślili w dokumencie, że czują się pominięci, o ich sprawach bowiem rozmawia się bez nich. Mają pretensje, że zaprasza się na owe rozmowy tylko wybranych. Odnoszą wrażenie, że na ich krzywdzie, ich kosztem ktoś robi politykę.

„(…) Spodziewaliśmy się z Pana strony i radnych Pana koalicji adekwatnych działań, których się nie doczekaliśmy. Tym bardziej skandaliczne w naszej ocenie jest całe tło sprawy, gdyż powszechnie wiadomo, że jest Pan związany z jednym ze stowarzyszeń, działających na Zielonym Rynku (…)” – dodali.

Reklama

Na koniec zażądali wniesienia na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Przemyślu projektu uchwały znoszącej opłatę targową, zaproponowanego pierwotnie przez radnych z klubów: PiS, RC i SLD. Oczekują również m.in. obniżenia o 50 procent opłaty czynszowej.

Riposta prezydenta

Prezydent Przemyśla uważa te zarzuty za niesprawiedliwe i niemające odzwierciedlenia w rzeczywistości ani w podjętych do tej pory działaniach przez władze miasta, dotyczących pomocy lokalnym przedsiębiorcom, o których już kilka razy pisaliśmy. – W marcu, kiedy wielu radnych próbowało przekonać władze miasta o konieczności zamknięcia targowiska, staliśmy na stanowisku, że nie tylko byłoby to szkodliwe dla osób utrzymujących się z handlu tam, ale przede wszystkim byłoby to sprzeczne z prawem. Naszą decyzję potwierdziła w późniejszym czasie opinia ministerstwa. Z rozmów z nimi jasno wynikało, że największym oczekiwaniem jest przede wszystkim utrzymanie handlu.  Aby to zrobić, należało podjąć dodatkowe środki ostrożności, zaangażować dodatkowych pracowników. To wszystko również pociągnęło za sobą nakłady finansowe poniesione przez spółkę PGK. Nie sposób również zgodzić się z zarzutem niespełnienia obietnic. Jedną z nich było doprowadzenie do końca remontu targowiska Zielony Rynek. W 2019 roku, mimo znacznie wyższej oferty złożonej przez wykonawcę, miasto podjęło się tego zadania i pod koniec tego roku targowisko zostanie oddane w całości do użytku. Łączny koszt w ciągu dwóch lat wyniósł ponad 4,5 miliona złotych. Mimo poniesionych tak dużych nakładów nie zdecydowaliśmy się na podniesienie czynszu na targowisku – tłumaczy W. Bakun. – Wnioskowane przez kupców obniżenie czynszu leży w gestii spółki PGK, która administruje targowiskiem. Z rozmów z panem prezesem Andrzejem Zieminiakiem wynika, że koszty administracji, obsługi, sprzątania czy odbioru odpadów nie zmniejszyły się w ostatnim czasie, a w niektórych przypadkach, ze względu na konieczność zapewnienia dodatkowych środków dezynfekcyjnych czy potrzeby kontroli osób wchodzących na targowisko, zwiększyły się. To zarząd spółki decyduje o ewentualnej obniżce opłat czynszowych – podsumował prezydent miasta.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    no bosko - niezalogowany 2020-05-12 21:09:17

    Szkoda że Prezydent nie dba o kupców jak o reatauratorow, właśnie skierował pismo do konserwatora zabytków w sprawie ogródków, cóż w knajpach ma widocznie więcej kolegów, ps nie którzy z nich nie wiedzą co oznacza słowo restaurator 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-05-12 21:15:29

    Ełyta naszego miasta pogroziła panu Prezydentowi jak też Przewodniczacej Rady Miejskiej.Jak śmieli nie ulżyć ciężkiej doli matecznikowi syfu miejskiego od wielu lat . 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Bolo - niezalogowany 2020-05-12 22:37:06

    Chyba nie tylko kupcy ale całe miasto jest zawiedzione. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama