Reklama

"Kwesty 2015” za nami [ZDJĘCIA]

03/11/2015 18:49

Dzięki naszej hojności w przyszłym roku uda się wyremontować kolejne stare nagrobki. Pomoc finansowa trafi także do potrzebujących. W tym roku do puszek trafiło nieco mniej pieniędzy niż rok temu. Rekord padł natomiast w Lubaczowie.

Komitet Ochrony Starych Cmentarzy, działający przy Towarzystwu Przyjaciół Przemyśla i Regionu, 31 października i 1 listopada organizował kwesty nie tylko w Przemyślu, ale również w Żurawicy, Krzywczy, Birczy i Ostrowie koło Przemyśla. W Żurawicy zebrano 3 577,48 zł, które zostaną przeznaczone na renowację nagrobka powstańca styczniowego ppor. Leona Klementowicza. Nagrobek innego powstańca styczniowego i więźnia stanu Edwarda Woźniakowskiego zostanie wyremontowany w Ostrowie. Na ten cel do puszek trafiło 1 219,04 zł. W Krzywczy na konserwację nagrobka hr. Karoliny z Humnickich Dembińskiej, współwłaścicielki majątku Ruszelczyckiego i ciotki Aleksandra Fredry, zebrano 2 805,15 zł, a na renowację zabytkowych nagrobków w Birczy uzbierano 2 935,96 zł.


fot.Paweł Bugira
W tym roku kwestowano także w Żurawicy. Do puszek trafiło 3,5 tys. zł.

PRZEMYŚL
W samym Przemyślu uzbierano[paywall] 25 991,18 zł. Z tych pieniędzy TPPiR sfinansuje konserwację nagrobka Hieronima i Henryki Tarczyńskich (który ze względów technicznych musiał zostać wykonany w tym roku, ale zabrakło funduszy na opłacenie prac) oraz przeprowadzi remonty nagrobków: gen. Kazimierza Grabowskiego, Karoliny Lewickiej z Witwickich oraz Juliana Roszkowskiego. – Składamy szczególne słowa podziękowania wszystkim darczyńcom. Zapewniamy, że wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na konserwację wybranych zabytkowych nagrobków oraz nagrobków powstańców i zmarłych bezpotomnie mieszkańców – mówi Bogusława Pieczyńska, prezes TPPiR.
Stowarzyszenie Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich w Przemyślu na prace remontowe na polskim cmentarzu w Mościskach zebrało w tym roku 5 950 zł. – Nie jest to duża kwota, ale dla nas bardzo istotna i cenna.  Będziemy również składać wnioski o  dotacje na ten cel, wiele też prac wykonywać metodą gospodarczą – mówi Marcela Tukałło z SPMiKW.


fot.Paweł Bugira
Największą kwestę w Przemyślu organizuje Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Na zdjęciu: Grażyna Niezgoda i Marian Szajda.

LUBACZÓW
Wyjątkowa duża kwota padła natomiast w Lubaczowie. Tam do puszek trafiło 6 713,23 zł. – To absolutny rekord w naszej historii – przyznaje Zenon Swatek z Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, które prowadziło kwestę. Do pomocy zaangażowali się: samorządowcy, nauczyciele, członkowie Akademii Sportu, Miejskiego Ośrodka Sportu i strzelecki pododdział zabezpieczenia Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie. Fundusze przeznaczone zostaną na przeprowadzenie gruntownego remontu i odnowę zbiorowej mogiły dziesięciu „Obrońców Lubaczowa i Baszni Dolnej”, poległych 27 grudnia 1918 r.
OLESZYCE
W Oleszycach zbiórkę prowadziło Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Oleszyckiej we współpracy z młodzieżową Organizacją Społeczno-Wychowawczą „Strzelcy” przy Gimnazjum Orła Białego w Oleszycach. Zebrali 3 192,54 zł. Z zebranych pieniędzy wykonany zostanie nagrobek Rudolfa Błockiego, żołnierza z 1831 r. 
PRZEWORSK
Na Starym Cmentarzu pod hasłem „Ratujmy nagrobki” kwestowała 13. Przeworska Drużyna Harcerzy i Harcerek z Kresów. Zebrano 5 631, 19 zł. 13 listopada odbędzie się spotkanie z konserwatorami i wykonawcami, wtedy zapadnie decyzja, na co dokładnie zostaną przeznaczone pieniądze.
JAROSŁAW
Już po raz 23. w dniu Wszystkich Świętych odbyła się kwesta na ratowanie zabytków Starego Cmentarza w Jarosławiu.  Zainicjowana przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół im. Książąt Czartoryskich zbiórka pozwoliła odremontować wiele cennych nagrobków. W tym roku zebrano 6 335,57 zł. – Zbiórka pieniędzy w dniu 1 listopada stała się już dobrą tradycją. W tym roku przed główną bramą Starego Cmentarza również ustawili się wolontariusze z puszkami, wśród nich przedstawiciele władzy samorządowej, politycy, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia i przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno Ekonomicznej. Kwestował również burmistrz Waldemar Paluch wraz z małżonką i najmłodszą córką – informuje Monika Sadurska z Kancelarii Burmistrza Jarosławia.
Od kilku lat zbierane są również datki na ratowanie polskiego cmentarza w Jaworowie, a w kweście uczestniczą członkowie jaworowskiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.
Na zbiórką czuwa Komitet Społeczny na rzecz Ratowania Zabytków Starych Polskich Cmentarzy, a współpracuje z nim Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia i Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich.
TOWARZYSTWO POMOCY BRATA ALBERTA
Na cmentarzach w Przemyślu, Jarosławiu i Dynowie prowadzona była także kwesta na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. W Przemyślu zebrano 8 913 zł, w Jarosławiu 4 252,40 zł, a w Dynowie – 5 195,50 zł. – Każdy grosz się liczy. Zebrana kwota pomoże w uregulowaniu różnych opłat, których szczególnie teraz w zimie jest więcej – mówi Jadwiga Mikołajczyk, wiceprezes przemyskiego koła Towarzystwa. Prowadzi ono tutaj schronisko dla bezdomnych i kuchnię dla potrzebujących.


fot.Tomasz Mielnik
Lubaczowianie chętnie wrzucali pieniądze do puszek.


fot.Bogusława Pajda
Dzieci chętnie wrzucały pieniądze do puszek.


pb, bc, bp
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama