Reklama

Łączy nas pamięć

23/04/2021 14:03

19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie. Bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego podjęli nierówną walkę z Niemcami.

Większość ludzi z zamkniętej dzielnicy żydowskiej, którą Niemcy odcięli od świata w 1940 roku, została wywieziona do obozów we wrześniu 1942 i w styczniu 1943 roku. Na terenie getta pozostało jeszcze[paywall] kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Do walki w getcie stanęło około półtora tysiąca powstańców.

Niemcy do stłumienia powstania rzucili ponad 2 tysiące żołnierzy artylerię i lotnictwo. Ogółem w czasie walk i po nich życie straciło ponad 50 tysięcy powstańców i cywilów. 16 maja Jürgen Stroop, dowódca sił pacyfikacyjnych, nakazał wysadzenie Wielkiej Synagogi przy ulicy Tłomackie. W swoim raporcie, do którego załączone zostają zdjęcia z walk w getcie, zameldował: „Była żydowska dzielnica mieszkaniowa przestała istnieć!”.

W 78. rocznicę tego heroicznego zrywu i walki już nie o życie, ale o godność w całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające powstanie.

W Przemyślu o godzinie szesnastej, w miejscu, gdzie stała Stara Synagoga przy ulicy Jagiellońskiej, grupa pań z Podkarpackich Rebeliantów postawiła symboliczną menorę z napisem „Łączy nas pamięć” i rozdawała przechodniom ulotki z krótką historią przemyskich Żydów oraz żółte żonkile – symbol tragedii z 1943 roku.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości