Reklama

Łamali sobie głowy nad ortografią. 18. Przemyskie Dyktando

Już po raz 18. w Szkole Podstawowej nr 4 w Przemyślu odbyło się „Przemyskie Dyktando” – niezwykle popularna, acz przeznaczona dla orłów ortografii impreza, którą profesjonalnie przygotowała dyrekcja i wraz z nauczycielami placówki.

Dyktando odbyło się 23 listopada br., a patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem sprawował prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, który ufundował również nagrody dla laureatów.

Jak już wspomnieliśmy, organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Przemyślu, na czele z dyrektor Dorotą Kotułą, zaś nad całością pieczę sprawowały nauczycielki: Dorota Mykita, Renata Fedewicz, Urszula Jurczyszyn-Baran oraz Beata Policht.

Sprawdzian z ortografii był przygotowany dla[paywall] uczniów w dwóch kategoriach wiekowych – dzieci młodszych (klasy trzecie) oraz dzieci starszych (klasy szóste). Autorką dyktand w obu z nich była przemyska poetka Maria Żemełko.

Reklama

Tekst dla dzieci młodszych nosił tytuł „Hrabia”. Oto jego fragment:

„Hrabia to imię czarno umaszczonego wyżła, na którego właściciel pan Ambroży nigdy nie gwiżdże ani nie krzyczy, bo na arystokratę, a szczególnie  przyjaciela, po prostu nie wypada”.


Z kolei tytuł tekstu dla dzieci starszych brzmiał „W hołdzie Niepodległej”. Fragment:

„Tekst traktuje o niezwykłym wydarzeniu, jakim był „maraton muzyki Fryderyka Chopina dla uczczenia 104. rocznicy odzyskania niepodległości”.


Poczęstunek dla uczestników dyktanda przygotowała Rada Rodziców SP 4, a czas oczekiwania na werdykt umiliło im spotkanie autorskie z poetką M. Żemełko.

W kategorii dzieci młodszych mistrzem ortografii został Jan Antonkiewicz (SP Stowarzyszenia Absolwentów I LO; opiekun: Magdalena Nuckowska), wicemistrzem – Tymoteusz Prokopowicz (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu, opiekun: Elżbieta Leszków-Guran). Wyróżnienia otrzymali: Milena Skawińska (SP 4; opiekun: Dorota Mykita) oraz Dominik Holbój (SP Stowarzyszenia Absolwentów I LO, opiekun: Agnieszka Oleksów).

W kategorii dzieci starszych mistrzem ortografii została Oliwia Gudz (SP 15; opiekun: Monika Góruk), wicemistrzem – Gabriel Rodzeń (SP 4; opiekun: Barbara Warchał). Wyróżnienia trafiły do Antoniny Hrycko (SP 16; opiekun: Iwona Zając) oraz Zuzanny Bachusz (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych; opiekun: Elżbieta Świta-Łanica).
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości