Reklama

Legendarny obrońca Wizny patronem placówki SG

24/12/2018 11:00

Na przejściu granicznym w Korczowej odbyła się uroczystość z okazji nadania placówce Straży Granicznej imienia mjra Władysława Raginisa.

W uroczystości, która rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Korczowej[paywall], udział wzięli: wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko, przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy oraz komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Robert Rogoz, a także byli komendanci placówki SG w Korczowej. Po odczytaniu aktu nadania imienia placówce w asyście pocztu sztandarowego oraz kompani honorowej Bieszczadzkiego Oddziału SG odsłonięto tablicę pamiątkową.

Władysław Raginis

Urodził się 27 czerwca 1908 roku w Dyneburgu (obecnie Łotwa). Wychowywał się w patriotycznej rodzinie. W 1927 roku ukończył tamtejsze gimnazjum i zdał maturę. Od młodości interesował się wojskowością i swą karierę poświęcił służbie wojskowej.

W 1927 roku wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie koło Ostrowii Mazowieckiej. W latach trzydziestych pełnił służbę w 76. pułku piechoty w Grodnie, na stanowisku dowódcy plutonu. Następnie został dowódcą kompanii ciężkich karabinów maszynowych. W roku 1934 awansował na stanowisko porucznika i objął stanowiska instruktora w Szkole Podchorążych.

W 1939 roku włączono go w przydział do Korpusu Ochrony Pogranicza i skierowano do oddziału ciężkich karabinów maszynowych w obozie warownym „Sarny”, przy najdalej na wschód wysuniętym fragmencie przedwojennej granicy polsko-sowieckiej. Władysław Raginis został podkomendnym ppłka Nikodema Sulika i trafił do jednego z ważniejszych oddziałów Korpusu Ochrony Pogranicza w II RP.

W 1939 roku awansował do stopnia kapitana. 24 lipca dowodzona przez niego kompania otrzymała rozkaz przygotowania się do udziału w obronie północnej Polski i obsadzenia umocnień i schronów bojowych na odcinku obronnym Wizna – Osowiec.

2 września okazało się, że cały odcinek „Wizna” będzie obsadzony jedynie przez żołnierzy kpt. Raginisa, praktycznie pozbawionych uzbrojenia przeciwpancernego i moździerzy. Kapitan Władysław Raginis przysiągł, że do końca będzie bronił powierzonych mu pozycji i danego słowa dotrzymał.

Zginął 10 września 1939 r., rozrywając się granatem w schronie dowodzenia na Górze Strękowej k. Wizny, stając się symbolem bohaterstwa, bezgranicznej wierności i oddania Ojczyźnie.
J.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    k - niezalogowany 2018-12-28 14:41:09

    Czy nie było nikogo na tym terenie,że sięgnięto po osobę z innej części Polski.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    g4sky_515 2019-05-13 11:50:59

    Check real women photo- more then you think https://www.1800800.co.il/

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    g4sky_515 2019-05-14 09:38:22

    Check this link  https://www.1800800.co.il/

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama