Reklama

Lekcja historii i szacunku

Dzięki spotkaniu z byłą prezes Związku Sybiraków III RP Krystyną Zwierkowską uczniowie SP w Buszkowicach poznali tragiczne doświadczenia tych, którzy przeżyli na zesłaniu swoje dzieciństwo.

W przedostatnim tygodniu marca gościem społeczności Szkoły Podstawowej im. bł. Stefana kard. Wyszyńskiego w Buszkowicach była żyjąca sybiraczka Krystyna Zwierkowska, która podzieliła się wspomnieniami z przeżyć na nieludzkiej ziemi.

– Ta niecodzienna, żywa lekcja historii trafiła do umysłów i serc młodych słuchaczy o wiele bardziej niż podręcznikowa wiedza, o czym świadczyć mogło skupienie i poruszenie młodzieży w czasie przekazu bohaterki spotkania. Jej relacja z okresu ponad 6-letniego zesłania na Nieludzką Ziemię była niezwykle przejmująca, z pewnością też pozostawiła ślad w pamięci uczniów – powiedziała po wydarzeniu Elżbieta Maciecka, nauczycielka języka polskiego w SP w Buszkowicach.

Reklama

Pani Krystyna jest jedną z setek Polaków, którzy 10 lutego 1940 r. zostali zaskoczeni i wyrwani ze swoich rodzinnych domów. Miała wówczas 2 lata. Jej rodzicom i rodzeństwu (brat Józef – 14 lat, siostra Wandzia – 9 lat) dano 15 minut na spakowanie się i opuszczenie domu. Dzień wywózki na zesłanie pamięta bardzo dokładnie i właśnie od tego momentu...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 56% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 03/05/2024 11:21
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama