Dzięki spotkaniu z byłą prezes Związku Sybiraków III RP Krystyną Zwierkowską uczniowie SP w Buszkowicach poznali tragiczne doświadczenia tych, którzy przeżyli na zesłaniu swoje dzieciństwo.
W przedostatnim tygodniu marca gościem społeczności Szkoły Podstawowej im. bł. Stefana kard. Wyszyńskiego w Buszkowicach była żyjąca sybiraczka Krystyna Zwierkowska, która podzieliła się wspomnieniami z przeżyć na nieludzkiej ziemi.
– Ta niecodzienna, żywa lekcja historii trafiła do umysłów i serc młodych słuchaczy o wiele bardziej niż podręcznikowa wiedza, o czym świadczyć mogło skupienie i poruszenie młodzieży w czasie przekazu bohaterki spotkania. Jej relacja z okresu ponad 6-letniego zesłania na Nieludzką Ziemię była niezwykle przejmująca, z pewnością też pozostawiła ślad w pamięci uczniów – powiedziała po wydarzeniu Elżbieta Maciecka, nauczycielka języka polskiego w SP w Buszkowicach.
Reklama
Pani Krystyna jest jedną z setek Polaków, którzy 10 lutego 1940 r. zostali zaskoczeni i wyrwani ze swoich rodzinnych domów. Miała wówczas 2 lata. Jej rodzicom i rodzeństwu (brat Józef – 14 lat, siostra Wandzia – 9 lat) dano 15 minut na spakowanie się i opuszczenie domu. Dzień wywózki na zesłanie pamięta bardzo dokładnie i właśnie od tego momentu...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 56% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze