Janina Szymczycha została pozwana przez Przemyską Spółdzielnię Mieszkaniową o zapłatę 500 zł na remont drogi między garażami. Sąd uznał jednak, że PSM nie ma prawa nakładać takiej opłaty. Teraz pozostali lokatorzy żądają zwrotu wpłaconych przez nich pieniędzy. Spółdzielnia nie ma zamiaru tego robić.
Sprawa ma swój początek w 2010 r. Wówczas, na wniosek mieszkańców osiedla Rycerskie, zapadła decyzja o remoncie drogi między garażami przy ul. Sikorskiego. Ustalono, że każdy właściciel garażu przez 2 lata będzie płacił po 25 zł miesięcznie. W sumie – 500 zł. Stosowną uchwałę podjęła rada nadzorcza.
Prawie wszyscy właściciele garaży składkę opłacali. Zbuntowała się jedynie Janina Szymczycha. – Skoro płacę czynsz, w którym jest zawarty fundusz remontowy i [paywall]podatek za wieczystą dzierżawy, co dzieje się z tymi pieniędzmi? Droga pomiędzy garażami znajduje się w wieczystym użytkowaniu spółdzielni. To, co niedługo będę płacić specjalną składkę za remont chodnika? – tłumaczy swoją decyzję.
PSM takich argumentów nie przyjmowała. Wytoczyła kobiecie proces sądowy, żądając zapłaty 580 zł z odsetkami. Sąd jednak dwukrotnie stanął po stronie J. Szymczychy. W pierwszej instancji uznał, że – według statutu PSM – rada nadzorcza nie miała kompetencji do podejmowania uchwał dotyczących dróg pomiędzy garażami i nie mogła ustalić miesięcznej opłaty z przeznaczeniem na remont dróg pomiędzy garażami.
PSM złożyła apelację, która została odrzucona. Sąd okręgowy uznał, że spółdzielnia nie wykazała, że dojazd do garaży stanowi własność właścicieli garaży. „Sporna uchwała prowadziła więc do sytuacji, w której właściciele garaży, zobowiązani zostali do czynienia nakładów na cudzą nieruchomość” – czytamy w uzasadnieniu.
Powołując się na akt notarialny, sąd zauważył, że J. Szymczycha nabyła prawo wyłącznie do garażu, a nie do jakiejkolwiek części nieruchomości położonej przed tym garażem.
W międzyczasie, po wykonaniu remontu i przeliczeniu kosztów, PSM zwróciła mieszkańcom 224 zł. Teraz właściciele garaży z Rycerskiego żądają zwrotu pozostałej kwoty. Powołują się na wyrok, który zapadł w sprawie Janiny Szymczychy. Czują się oszukani. – Spółdzielnia nas okłamała – mówią zbulwersowani.
– Istnieje fundusz, z którego remontowane są drogi na osiedlu. A te drogi uznali za wewnętrzne, na które pieniądze nie mogą być przekazane z tamtego konta i kazali nam płacić specjalną składkę – opowiadają.
Na ich roszczenia PSM odpowiedziała, że wyrok dotyczy tylko pani Janiny i nie wywołuje skutków dla pozostałych osób.
– Kto powinien płacić za remont drogi między garażami: właściciele garaży czy mieszkańcy, którzy ich nie posiadają i często nie mają nawet samochodu? Obarczanie wszystkich spółdzielców kosztami remontu tych dróg byłoby niesprawiedliwe – podkreśla Zbigniew Kurosz, prezes PSM.
Zaznacza, że spółdzielcy płacą fundusz remontowy tylko za nieruchomość mieszkaniową. – Garażowicze uznali, że sami będą wykonywać remonty – mówi prezes. – Wszystkie drogi wewnątrzosiedlowe są ogólnodostępne i nie są przyporządkowane do żadnej nieruchomości, dlatego ich remonty są współfinansowane przez mieszkańców z funduszu remontowego. Drogi przygarażowe wraz z garażami stanowią oddzielną wydzieloną nieruchomość i muszą być finansowane przez jej użytkowników, czyli garażowiczów. Wynika to z zapisów Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych – twierdzi.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Zanim miernoto zaczniesz obrażać to przeczytaj ze zrozumieniem (nie nauczyli tegoż - w żwir) wyjaśnienia prezesa. Niby to dlaczego wg.sądu wszyscy mają płacić za drogę dojazdową do garaży? Bo co? Można zapoznać się z fragmentami prawa spółdzielczego jak i Regulaminu RN. A że grupa ze zdjęcia szuka kwadratowych jaj to rzecz normalna w zbiorowisku istot o różnym spojrzeniu na świat. "Zły to ptak, co swoje gniazdo plugawi".A ty lesio złodziejami nazywaj swych znajomych, a od innych w się od.....................p!
Brawo! Złodzieje społeczne!
To się chwali! Brawo Pani Janino!
Zanim miernoto zaczniesz obrażać to przeczytaj ze zrozumieniem (nie nauczyli tegoż - w żwir) wyjaśnienia prezesa. Niby to dlaczego wg.sądu wszyscy mają płacić za drogę dojazdową do garaży? Bo co? Można zapoznać się z fragmentami prawa spółdzielczego jak i Regulaminu RN. A że grupa ze zdjęcia szuka kwadratowych jaj to rzecz normalna w zbiorowisku istot o różnym spojrzeniu na świat. "Zły to ptak, co swoje gniazdo plugawi".A ty lesio złodziejami nazywaj swych znajomych, a od innych w się od.....................p!