579 uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Przemyśla (w tym 83 z placówek niepublicznych i 496 z placówek publicznych) zasiadło dziś w szkolnych ławach, by napisać pierwszy poważny egzamin w życiu. Ósmoklasiści mierzą się dziś ze sprawdzianem wiedzy z języka polskiego (11 bm.), a w kolejnych dniach czeka ich egzamin z matematyki (12 bm.) i języka obcego (13 bm.).
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, a to oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, by ukończyć szkołę podstawową. Nie ma natomiast określonego minimalnego procentowego progu zdawalności, dlatego tego sprawdzianu wiedzy nie sposób oblać. Jednak nieprzystąpienie do egzaminu skutkuje automatycznie pozostaniem na kolejny rok w 8 klasie.
Tegoroczne egzaminy wystartowały dziś (11 maja) o g. 9 rano i potrwają do środy, 13 maja. Jeśli z powodów losowych lub zdrowotnych uczeń nie mógł przystąpić do egzaminu w wyznaczonych datach, ma prawo do podejścia do niego w drugim terminie, oczywiście dbając o to, by nieobecność w terminie pierwszym była potwierdzona stosownym zwolnieniem. To termin czerwcowy (8,9 i 10 czerwca). Drugi termin egzaminu ósmoklasisty nie powinien negatywnie wpłynąć na sytuację ucznia związaną z rekrutacją do szkoły średniej, na wyniki piszący będą bowiem musieli poczekać do 3 lipca. Wówczas będą się mogli zgłosić do szkół po pisemne zaświadczenia z wynikiem egzaminu, które potem będą musieli donieść do szkoły średniej pierwszego wyboru, jaką wskazali w elektronicznej rekrutacji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze