20 maja br. odbyła się trzecia w historii tej kadencji sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. Podjęto podczas niej kilka ważnych decyzji, by wspomnieć o wyborze nowych wiceprzewodniczących tego gremium, wygaśnięciu mandatu jednego z radnych czy ustaleniu zarobków prezydenta miasta Przemyśla.
Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia wicemarszałka województwa podkarpackiego, przemyślanina, Piotra Pilcha (PiS), który życzył wszystkim owocnej pracy (i współpracy) na rzecz nadsańskiego miasta. Kolejnym punktem było podjęcie decyzji o wygaśnięciu mandatu, które tyczyło się byłego kandydata na prezydenta miasta Przemyśla Tomasza Dziumaka (KO). W najważniejszym fotelu w mieście nie zasiadł, ale w wyborach samorządowych 7 kwietnia br. zdobył mandat radnego. Projekt uchwały wniósł przewodniczący rady M. Kowalski. Powodem było niezłożenie przez T. Dziumaka wniosku o bezpłatny urlop w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów. Nie może bowiem być radnym i równocześnie dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Zdecydował o pozostaniu w „Słowaku”. W głosowaniu udział wzięło 21 na 23 radnych. Jednogłośnie zdecydowali o wygaśnięciu mandatu T. Dziumakowi. To oznacza, że nową radną z ramienia Koalicji Obywatelskiej zostanie Grażyna Stojak.
Wybór wiceprzewodniczących rady to następny punkt obrad. Tych miało być znowu trzech, czyli maksymalnie, ilu być może. Dlaczego?
– W kuluarach padła propozycja, aby jeden wice był z jednego z największych klubów w radzie, czyli Prawa i Sprawiedliwości, drugi z Platformy Obywatelskiej. Trzecim miał zostać ktoś niezależny, na pewno nie z naszego Wspólnie dla Przemyśla. Chcę, aby bardziej mi pomagali, bo jako przewodniczący rady mam wiele pomysłów do zrealizowania, a nie tylko obowiązki typu chodzenie na uroczystości przecinania wstążek. Nie ukrywamy, że chcemy współpracować zarówno z PiS-em, który rządzi w sejmiku województwa, jak i z PO, z którego jest wojewoda podkarpacki. Stąd taka propozycja
– wyjaśnił przewodniczący rady M. Kowalski.
Zgłoszonych kandydatów było czterech. Radny Bartłomiej Barczak (Przemyśl to My) zaproponował dwójkę. Argumentował to faktem posiadania przez nich sporego doświadczenia samorządowego. To były przewodniczący przemyskiego gremium poprzedniej kadencji Robert Bal (Przemyśl to My) oraz Ewa Sawicka (Koalicja Obywatelska). Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, który nie złożył ślubowania na radnego – R. Kijanka – wskazał koleżankę klubową Jolantę Sawicką, byłego wicewojewodę podkarpackiego, wreszcie radny Ryszard Kulej (Koalicja Obywatelska) zgłosił innego reprezentanta KO – Jerzego Krużela. Bardzo dziwne było pojawienie się dwóch kandydatur radnych Koalicji Obywatelskiej. Postawiły kilka osób w bardzo niekomfortowej sytuacji...
Głosowanie było tajne. W jego wyniku nowymi wiceprzewodniczącymi zostali: Ewa Sawicka (15 głosów „za”, 1 „przeciw”, 0 „wstrzymujących się”), Jolanta Sawicka (21-1) oraz Robert Bal (15-1-3). Jerzy Krużel otrzymał 5 głosów „za”, nie było ani jednego przeciw i ani jednego wstrzymującego się.
Warto wiedzieć, że wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu zarabiać będzie ok. 2 tys. 500 zł. Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu natomiast ok. 2 tys. 700 zł. Jak łatwo obliczyć, miesięczne apanaże całej czwórki to ponad 10 tys. zł.
Projekt uchwały w sprawie wynagrodzenia prezydenta miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna podpisał sekretarz miasta Dariusz Łapa, który równocześnie jest starostą przeworskim. Podczas sesji wniosek o rozszerzenie porządku obrad o ten właśnie punkt wniósł sam W. Bakun.
Będzie zarabiać maksymalną z możliwych – zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagrodzeń pracowników samorządowych dla prezydenta miasta (na prawach powiatu) do 300 tys. mieszkańców – kwotę. Maksymalne wynagrodzenie zasadnicze, czyli 10 tys. 770 zł, maksymalny dodatek funkcyjny, czyli 3 tys. 450 zł, maksymalny dodatek specjalny, czyli 4 tys. 266 zł. Łącznie więc miesięczne wynagrodzenie W. Bakuna wynosi (od 6 maja br.) 18 tys. 486 zł brutto. Do tego jednak trzeba doliczyć przysługujące mu: dodatek za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowe i dodatkowe wynagrodzenie roczne. Z pewnością którąś z nich otrzyma.
Kwota wynagrodzenia się nie zmieniła się od 2021 r. To wówczas radni zdecydowali uchwałą nr 159/2021 o wysokości wynagrodzenia prezydenta miasta Przemyśla. Wspomniane rozporządzenie reguluje kwoty. Maksymalne wynagrodzenie łączne nie może przekroczyć 20 tys. 41 zł 50 gr. Minimalne natomiast – 14 tys. 788 zł 80 gr.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Skok na miejską kasę już się rozpoczął. A ty mieszkańcu płać i płacz jak rachunek za ciepło przyjdzie.
Skok na miejską kasę już się rozpoczął. A ty mieszkańcu płać i płacz jak rachunek za ciepło przyjdzie.