Tegoroczny sezon wystawienniczy Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej rozpoczęło ciekawą wystawą malarstwa Stanisława Czajkowskiego.
Wystawa do Przemyśla trafiła dzięki uprzejmości warszawskiego kolekcjonera (prosił o anonimowość), który przez wiele lat zbierał obrazy ulubionego malarza. Stanisław Czajkowski (1878 – 1954) należał do rodzimych twórców reprezentujących nurt młodopolskiego symbolizmu i umiarkowanego realizmu. W swojej twórczości Czajkowski zajmował się głównie krajobrazem i tematyką wiejską.Był uczniem Wojciecha Gersona. W latach 1896-1903 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego. W roku 1898 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Ludwiga von Hertericha. Po powrocie do Krakowa kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Jana Stanisławskiego. W 1908 roku został członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Rozpoznawalną cechą malarstwa Czajkowskiego była gama chromatyczna, harmonijna, stonowana, oparta na subtelnych gradacjach brązów, szarości, błękitów, zieleni i żółci. Kilkadziesiąt prac Czajkowskiego, od obrazków niewielkich rozmiarów po duże płótna tworzą bardzo jednolitą wręcz monotonną wystawę, jednak ekspozycja świetnie oddaje to klimat tamtych lat i to co działo się w polskiej sztuce na przełomie XIX i XX wieku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Marek Bojarski (ur. 13 marca 1946 r. w Przemyślu) – polski prawnik specjalizujący się w prawie karnym, prawie karnym skarbowym i prawie o wykroczeniach, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego od 2008 rUrodził się w 1946 roku w Przemyślu, gdzie w 1963 zdał maturę w II Liceum Ogólnokształcącym. Studia prawnicze ukończył w 1969 roku na Uniwersytecie Wrocławskim. Rozpoczął pracę na macierzystej uczelni, uzyskując w 1976 roku stopień doktora, a w 1985 roku doktora habilitowanego. W 1992 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Instytucie Kryminologicznym UWr. W latach 1984-1991 był zastępcą, a od 1991 roku dyrektorem Instytutu Prawa Karnego i Kryminologii. Od 1989 roku kierownikiem Zakładu Prawa o Wykroczeniach i Prawa Karnego Skarbowego. W latach 1993-1995 i 1999-2002 pełnił funkcję prorektora, a w latach 2002-2008 był dziekanem Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UWr[2]. Był profesorem wizytującym w Bostonie, Des Moines, Detroit, Waszyngtonie, Leuven. Przebywał również na uniwersytecie w Warwick (Coventry) w Wielkiej Brytanii. W swojej karierze zawodowej był także przewodniczącym Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego (od 1977 roku). 6 maja 2008 roku został wybrany rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego. W roku akademickim 2009/2010 był przewodniczącym Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola, Częstochowy i Zielonej Góry. Rok później ponownie został on wybrany Rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego.
Marek Bojarski (ur. 13 marca 1946 r. w Przemyślu) – polski prawnik specjalizujący się w prawie karnym, prawie karnym skarbowym i prawie o wykroczeniach, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego od 2008 rUrodził się w 1946 roku w Przemyślu, gdzie w 1963 zdał maturę w II Liceum Ogólnokształcącym. Studia prawnicze ukończył w 1969 roku na Uniwersytecie Wrocławskim. Rozpoczął pracę na macierzystej uczelni, uzyskując w 1976 roku stopień doktora, a w 1985 roku doktora habilitowanego. W 1992 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Instytucie Kryminologicznym UWr. W latach 1984-1991 był zastępcą, a od 1991 roku dyrektorem Instytutu Prawa Karnego i Kryminologii. Od 1989 roku kierownikiem Zakładu Prawa o Wykroczeniach i Prawa Karnego Skarbowego. W latach 1993-1995 i 1999-2002 pełnił funkcję prorektora, a w latach 2002-2008 był dziekanem Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UWr[2]. Był profesorem wizytującym w Bostonie, Des Moines, Detroit, Waszyngtonie, Leuven. Przebywał również na uniwersytecie w Warwick (Coventry) w Wielkiej Brytanii. W swojej karierze zawodowej był także przewodniczącym Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego (od 1977 roku). 6 maja 2008 roku został wybrany rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego. W roku akademickim 2009/2010 był przewodniczącym Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola, Częstochowy i Zielonej Góry. Rok później ponownie został on wybrany Rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego.