Reklama

Małgorzata Kubiszyn mistrzynią świata

W gminie Choczewo od 17 do 19 czerwca br. trwały Mistrzostwa Świata w Nordic Walking. Kapitalny występ zanotowała na swoim koncie zawodniczka Klubu Nordic Walking „Spring” Horyniec-Zdrój Małgorzata Kubiszyn, która została mistrzynią świata na dystansie 10 km.

Według definicji nordic walking to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii już w latach 20. ubiegłego wieku jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Znany był tam pod nazwą sauvakävely, co oznacza „marsz z kijkami”. W Polsce stał się popularny kilkanaście lat temu jako sposób szybkiego marszu z pomocą odpowiednich kijków. Obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem u osób w różnym przedziale wiekowym – również tych młodych. Chociaż wydaje się prostą formą aktywności, by przyniosła pożądane efekty, wymaga dokładności i nieco praktyki. Sam nordic walking może być nie tylko sposobem na aktywne spędzenie czasu, czy na zrzucenie niechcianych kilogramów, ale także na rehabilitację oraz odciążenie stawów.

Pod okiem Roberta Korzeniowskiego

Z czasem także zaczęto organizować zawody w tej obecnie już dyscyplinie sportowej. Mistrzostwa Europy czy świata to już coroczne święto dla wszystkich miłośników marszu z kijkami. W br. światowy czempionat rozegrany został w gminie Choczewo w województwie pomorskim. Wystartowało w niej ponad tysiąc osób z wielu krajów. Najwięcej z Polski, ale byli też przedstawiciele m.in.: USA, Włoch, Słowacji, Ukrainy, Łotwy, Czech czy Francji. 

Reklama

Rywalizacja odbyła się pod patronatem dwóch największych organizacji na świecie, czyli World Original Nordic Walking Federation (ONWF) i twórcy nordic walking Marko Kantanevy oraz Europejskiej Federacji New Walking (ENWO). W Polsce patronat nad imprezą oraz głównymi organizatorami byli Polska Federacja Nordic Walking i Nordic Walking Poland. Zmagania toczyły się na trzech dystansach: 5, 10 i 21 km wśród kobiet i mężczyzn, choć wszyscy startowali w jednym marszu. Odbyły się również zmagania drużynowe. Gościem honorowym wydarzenia był czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym Robert Korzeniowski, który wręczał medale uczestnikom zmagań.

Złoto z rekordem życiowym

Zawody rozpoczęły się 17 czerwca w Kopalinie. Nazajutrz na linii startu stanęły zawodniczki i zawodnicy dwóch dystansów – 5 i 10 km, aby powalczyć o miejsce w finale. Na dystansie 21 km eliminacje nie były potrzebne.

Reklama

W imprezie kapitalnie zaprezentowała się wielokrotna już medalistka różnej rangi zawodów w nordic walking Małgorzata Kubiszyn, która reprezentuje barwy Klubu Nordic Walking „Spring” Horyniec-Zdrój. Już występ w eliminacjach na 10 km, do których przystąpiło ponad pół tysiąca osób, zwiastował późniejszy wielki sukces. M. Kubiszyn zakwalifikowała się do finału z najlepszym czasem. 

Po biegu eliminacyjnym pani Małgorzata zdradziłam, że doskonale wiedziała, iż zapowiada się ciężka walka w finale. Trasa niestety nie należała do takich, które lubi. Było dużo kamieni i płasko. W finale stoczyła pasjonującą walkę z rywalką z Francji. Przez 3 km szły ramię w ramię. Dopiero potem zawodniczce z Horyńca-Zdroju udało się odskoczyć na 20 metrów. Na ostatnim kilometrze dała z siebie wszystko i wygrała z Francuzką o minutę! Osiągnęła znakomity czas – 1 godzina 3 minuty 6 sekund, co jest jej rekordem życiowym. A to pozwoliło jej zdobyć tytułów mistrzyni świata na 10 km wśród kobiet i mistrzyni świata w kategorii do 40 lat. Zawodniczka Klubu Nordic Walking „Spring” Horyniec-Zdrój zajęła 9. miejsce wśród wszystkich startujących 118 osób w wielkim finale na 10 km (bez podziału na kobiety i mężczyzn).

Gratulujemy!
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama