W gminie Choczewo od 17 do 19 czerwca br. trwały Mistrzostwa Świata w Nordic Walking. Kapitalny występ zanotowała na swoim koncie zawodniczka Klubu Nordic Walking „Spring” Horyniec-Zdrój Małgorzata Kubiszyn, która została mistrzynią świata na dystansie 10 km.
Według definicji nordic walking to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii już w latach 20. ubiegłego wieku jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Znany był tam pod nazwą sauvakävely, co oznacza „marsz z kijkami”. W Polsce stał się popularny kilkanaście lat temu jako sposób szybkiego marszu z pomocą odpowiednich kijków. Obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem u osób w różnym przedziale wiekowym – również tych młodych. Chociaż wydaje się prostą formą aktywności, by przyniosła pożądane efekty, wymaga dokładności i nieco praktyki. Sam nordic walking może być nie tylko sposobem na aktywne spędzenie czasu, czy na zrzucenie niechcianych kilogramów, ale także na rehabilitację oraz odciążenie stawów.
Z czasem także zaczęto organizować zawody w tej obecnie już dyscyplinie sportowej. Mistrzostwa Europy czy świata to już coroczne święto dla wszystkich miłośników marszu z kijkami. W br. światowy czempionat rozegrany został w gminie Choczewo w województwie pomorskim. Wystartowało w niej ponad tysiąc osób z wielu krajów. Najwięcej z Polski, ale byli też przedstawiciele m.in.: USA, Włoch, Słowacji, Ukrainy, Łotwy, Czech czy Francji.
Rywalizacja odbyła się pod patronatem dwóch największych organizacji na świecie, czyli World Original Nordic Walking Federation (ONWF) i twórcy nordic walking Marko Kantanevy oraz Europejskiej Federacji New Walking (ENWO). W Polsce patronat nad imprezą oraz głównymi organizatorami byli Polska Federacja Nordic Walking i Nordic Walking Poland. Zmagania toczyły się na trzech dystansach: 5, 10 i 21 km wśród kobiet i mężczyzn, choć wszyscy startowali w jednym marszu. Odbyły się również zmagania drużynowe. Gościem honorowym wydarzenia był czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym Robert Korzeniowski, który wręczał medale uczestnikom zmagań.
Zawody rozpoczęły się 17 czerwca w Kopalinie. Nazajutrz na linii startu stanęły zawodniczki i zawodnicy dwóch dystansów – 5 i 10 km, aby powalczyć o miejsce w finale. Na dystansie 21 km eliminacje nie były potrzebne.
W imprezie kapitalnie zaprezentowała się wielokrotna już medalistka różnej rangi zawodów w nordic walking Małgorzata Kubiszyn, która reprezentuje barwy Klubu Nordic Walking „Spring” Horyniec-Zdrój. Już występ w eliminacjach na 10 km, do których przystąpiło ponad pół tysiąca osób, zwiastował późniejszy wielki sukces. M. Kubiszyn zakwalifikowała się do finału z najlepszym czasem.
Po biegu eliminacyjnym pani Małgorzata zdradziłam, że doskonale wiedziała, iż zapowiada się ciężka walka w finale. Trasa niestety nie należała do takich, które lubi. Było dużo kamieni i płasko. W finale stoczyła pasjonującą walkę z rywalką z Francji. Przez 3 km szły ramię w ramię. Dopiero potem zawodniczce z Horyńca-Zdroju udało się odskoczyć na 20 metrów. Na ostatnim kilometrze dała z siebie wszystko i wygrała z Francuzką o minutę! Osiągnęła znakomity czas – 1 godzina 3 minuty 6 sekund, co jest jej rekordem życiowym. A to pozwoliło jej zdobyć tytułów mistrzyni świata na 10 km wśród kobiet i mistrzyni świata w kategorii do 40 lat. Zawodniczka Klubu Nordic Walking „Spring” Horyniec-Zdrój zajęła 9. miejsce wśród wszystkich startujących 118 osób w wielkim finale na 10 km (bez podziału na kobiety i mężczyzn).
Gratulujemy!Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze