Mamy nadzieję, że wilkom te psy bardzo smakowały – taką odpowiedź od ekologów miał otrzymać jeden z mieszkańców gminy Bircza na wieść od tym, że wilki zagryzły dwa psy na łańcuchu. Tematowi ochrony przyrody poświęcona była połączona sesja rady gminy Bircza i powiatu przemyskiego.
Sesja odbyła się w piątek, 21 września, w Birczy. Jej głównym tematem były plany utworzenia Turnickiego Parku Narodowego oraz Rezerwatu Reliktowa Puszcza Karpacka, a także większej ochrony przyrody na tym terenie. Wójt Grzegorz Gągola podkreślał, że liczną grupę przedsiębiorców w gminie Bircza tworzą firmy związane z leśnictwem oraz pozyskiwaniem i przerobem drewna. Wymieniał, że w gminie funkcjonuje 185 firm oraz 17 podmiotów prawnych. Z tego 27 to zakłady leśne, 12 zajmuje się [paywall]przetwórstwem drewna, a 10 innymi usługami, które są związane z gospodarką leśną (np. transport). Zwrócił też uwagę, że Nadleśnictwo Bircza jest największym pracodawcą na terenie gminy. Wójt wskazywał ponadto na duże wpływy, jakie zasilają budżet gminy i państwa.
G. Gągola pozwolił sobie też na pewną symulację. Podał, że nadleśnictwo wydaje na usługi leśne ok. 10 mln zł rocznie. Według jego wyliczeń, żeby wypełnić lukę po ewentualnym ograniczeniu gospodarki leśnej, gminę musiałoby dziennie odwiedzać 456 turystów, którzy za jeden nocleg płaciliby 60 zł. Zarówno on, jak i przedstawiciele Lasów Państwowych powątpiewali, czy tyle osób by przyjeżdżało i czy gmina jest gotowa na ich przyjęcie.
Podawano, że w przypadku powstania parku narodowego dostępność do lasów będzie znacznie ograniczona. Obecnie – jak mówiono – można chodzić praktycznie wszędzie, z wyjątkiem miejsc objętych zakazami. Z kolei w parkach narodowych można się poruszać tylko po wyznaczonych szlakach.
Przedstawiciele Lasów Państwowych wyliczali, jakie już teraz istnieją formy ochrony przyrody na terenach tzw. Puszczy Karpackiej oraz jakie działania podejmują nadleśnictwa. Według nich to właśnie ich zasługą jest rosnąca lesistość tych obszarów oraz występowanie cennych gatunków, które – ich zdaniem – są właściwie chronione. – Biorąc pod uwagę liczne ograniczenia wynikające z tego tytułu dla miejscowej ludności, należy z całą mocą podkreślić, że zapomniano tu o człowieku. To nie ma nic wspólnego ze zrównoważonym rozwojem – powiedziała Katarzyna Dec z Nadleśnictwa Bircza o planach ekologów. Jej słowa zebrani nagrodzili brawami.
Radny powiatowy Józef Zubik skrytykował pomysły i działania ekologów. – Chciałbym wynająć się do protestowania. Fundacja płaci i to dobrze płaci za przykucie się do drzewa. To nie jest za darmo. Skąd mają te pieniądze? – powiedział.
W podobnym tonie wypowiadali się inni radni powiatowi i gminni. Podkreślali, że zwolennicy parku narodowego nie biorą pod uwagę mieszkańców. Władysław Maciupa ocenił, że w miejsce homo sapiens, czyli człowieka rozumnego, ekolodzy chcą wprowadzić homo imaginatus, czyli człowieka rzeczywistości wyimaginowanej.
Głos zabierali też mieszkańcy gminy. Józefa Fedków w dramatycznych słowach mówiła o trudnościach, z którymi już teraz zmagają się mieszkańcy tych terenów, a które są związane z przyrodą. Opowiedziała, że wilki zagryzły jej już dwa psy. – Lisy i wilki chodzą pod ścianami domów. Liczy się ślimak, liczy się robaczek. A my się nie liczymy? Przyszłam tu z konieczności – mówiła. – Jak my mamy żyć? – kilkukrotnie powtarzała.
Mariusz Drel posiada gospodarstwo rolne, które bezpośrednio graniczy z projektowanym Turnickim Parkiem Narodowym. Jego psy również zostały zagryzione przez wilki. Zgłosił to do Społecznej Rady na rzecz Utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. – Odpowiedź, jaką otrzymałem, brzmi tak: „Mamy nadzieję, że wilkom te psy bardzo smakowały” – powiedział.
Według wypowiedzi, które cytował, ekolodzy traktują mieszkańców jak ciemnogród, który podpiera się mitami, a zaufanie do leśników oparte jest na ciemnocie.
Sołtys Birczy Bronisław Pankiewicz mówił natomiast o obawach mieszkańców, związanych z ewentualnym powstaniem parku. Nie krył zawodu, że nie przybył nikt z organizacji ekologicznych. – Przyszedłem, żeby zapytać, jakie mają dla nas alternatywy, jeśli powstanie tutaj park. Co my zyskamy? – powiedział.
Na sesję nie przybył żaden przedstawiciel organizacji ekologicznych. W liście otwartym prezes Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze stwierdził, że sesja prawdopodobnie przybierze formę przedwyborczego wiecu skierowanego przeciwko organizacji. Zaznaczył, że park narodowy i tak nie powstanie, ponieważ polskie prawo uniemożliwia jego stworzenie bez zgody samorządu. – Natomiast bardzo chętnie przyjmiemy zaproszenie na merytoryczną debatę, ale po wyborach samorządowych – napisał.
Takie stanowisko uczestnicy sesji uznali za ignorancję ze strony fundacji. Radni podkreślali, że przyjechali tylko z tego powodu, że szanują mieszkańców Birczy i cały czas ich popierają. – Spotykamy się po raz kolejny, a nigdy nie ma ekologów. Ignorują nas – powiedział radny Artur Buczek.
Na zakończenie sesji radni przyjęli wspólne stanowisko obu rad, w którym sprzeciwiają się utworzeniu parku narodowego oraz Rezerwatu Reliktowa Puszcza Karpacka.

fot.Paweł Bugira
Sesja zgromadziła leśników, mieszkańców gminy i przedsiębiorców działających na tym terenie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.''Kiedy wędruje po polskiej ziemi, od Bałtyku , przez Wielkopolskę, Mazowsze, Warmię i Mazury, kolejne ziemie wschodnie od Białostockiej, aż do Zamojskiej i kontempluje piękno tej ojczystej ziemi, uprzytamniam sobie ten szczególny wymiar zbawczej misji Syna Bożego. Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku. A wszystko to świadczy o miłości Stwórcy, o ożywczej mocy Jego Ducha i odkupieniu, którego syn dokonał dla człowieka i dla świata. Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Wszyscy ludzie dobrej woli winni współdziałać w tym wielkim dziele. Każdy z uczniów Chrystusa niech weryfikuje styl swego życia, aby słuszne dążenie do pomyślności nie zagłuszyło głosu sumienia, które waży, to co słuszne i prawdziwie dobre'' - Jan Paweł IIDLACZEGO CHRZEŚCIJANIN POWINIEN CHRONIĆ PRZYRODĘ? - ORRK.PL
''Zielona Pani ZiemioPosłuchaj w niebo-głosuLudzi co z tobą dzieląSłoneczny kąt kosmosuMamy tu Pani ZiemioStare jak my kłopotyWiemy co zło, co dobroA CIĄGNIE DO GŁUPOTYMamy tu domMamy domMamy tu senDaj nam na skrońCienia dłońZIEMIO, PRZED NAMI NAS CHROŃWieczorem Pani ZiemioW kieszeni snów nas schowajI nawet części szczęściaNie pozwól nam zmarnować''MARYLA RODOWICZ - ZIELONA PANI ZIEMIO - TEKSTOWO.PL
Kundli mi nie żal . Paniusia na demną kupiła kundla . Pies wyje niemiłosiernie całymi dniami bo paniusia w robocie . Wypuści go 3 razy dziennie na 3 sekundowe siku . Pies warjuje ryk na cały blok oszaleć można .
Wójta wkrótce walec wyborczy rozjedzie jak szmatę antypolska , wraz z jego koleżkami tzw, zielonymi" , którzy bardzo chętnie nadawali na Polskę gdy wycinano drewno z kornikiem , . Natomiast cicho to zielone siedzi gdy szwaby tną na potęgę swoje lasy w Bawarii . I to im jakiś nie przeszkadza i nie chodzą do Brukseli czy Berlina na skargę . Przecież to jasne manipulowanie Dzisiejsza wizyta zdrajcy schetyny w berlinie u tej suki , potomka hitlerowskich ludojadów wyrażnie pokazuje ,ze PO ma w głębokim poważaniu Polskę ,. Oni pójdą zna współpracę dla osiągnięcia korzyści dla swoich i siebie NAWET Z SAMYM BELZEBUBEM
Czytaj ze zrozumieniem . Tu jest mowa o wiejskich psach . A one z reguły żyją na wsi jak wskazuje określenie . Z kolei na wsi nie ma zazwyczaj domów wielorodzinnych .Więc o jakim "wyciu" tu mowa?
"Ekolodzy" ?Budowali Hotel Arłamów z małej "bacówki" powstał potężny ośrodek dla kilkuset osób w środku rezerwatu ,to gdzie byli ekolodzy ? Natomiast gdy do ośrodka zaczęli przejeżdża celebryci z "warszfki" i nie tylko nagle zaroiło się od "zielonodredów" z transparentami , megafonami i "dobrą nowina" z "centrali"??Mam znajomych w Makowej (okolice Arłamowa) i od nich wiem jak spędzają czas "gwiazdy tefałenu " rozbijając się po lasach terenówkami napruci bimbrem z Harty !Powstanie rezerwat to nikt im przeszkadzać nie będzie a tak pałętają się lokalsi i - za grosz intymności ! Czerwoni chcieli te tereny dla siebie na "safari" no i nic się nie zmieniło - no może kolory .
Psy tzw. podwórkowe trzyma się w kojcu a nie na łańcuchu. A do prawidłowo wykonanego kojca wilki raczej by nie weszły.
A po co są wilki ,ekolodzy powiedzą do selekcji chorej zwierzyny, tę rolę wykonują myśliwi
Lobby leśne zachodnie i skandynawskie jest bogate i płacą dużą kasę dla tych tzw.,,obrońców przyrody''chcą ograniczyć drewno z Polski.Dlaczego pseudoekolody nie stoją na granicy i nie pilnują śmieci wieżdzających z zachodu i tu płoną .
Jak można być takim bestialskim człowiekiem, żeby psa trzymać na łańcuchu i pozwolić, aby go wilki zagryzły ???Nawet się obronić nie mogły.Podli ludzie gorsi od wilków.
spuszczacie na wsi psy luzem . Latają po drodze . Już nie raz gdyby nie papka od roweru to zeżarły by mi nogi .Kundli nie żal .
''Kiedy wędruje po polskiej ziemi, od Bałtyku , przez Wielkopolskę, Mazowsze, Warmię i Mazury, kolejne ziemie wschodnie od Białostockiej, aż do Zamojskiej i kontempluje piękno tej ojczystej ziemi, uprzytamniam sobie ten szczególny wymiar zbawczej misji Syna Bożego. Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku. A wszystko to świadczy o miłości Stwórcy, o ożywczej mocy Jego Ducha i odkupieniu, którego syn dokonał dla człowieka i dla świata. Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Wszyscy ludzie dobrej woli winni współdziałać w tym wielkim dziele. Każdy z uczniów Chrystusa niech weryfikuje styl swego życia, aby słuszne dążenie do pomyślności nie zagłuszyło głosu sumienia, które waży, to co słuszne i prawdziwie dobre'' - Jan Paweł IIDLACZEGO CHRZEŚCIJANIN POWINIEN CHRONIĆ PRZYRODĘ? - ORRK.PL
''Zielona Pani ZiemioPosłuchaj w niebo-głosuLudzi co z tobą dzieląSłoneczny kąt kosmosuMamy tu Pani ZiemioStare jak my kłopotyWiemy co zło, co dobroA CIĄGNIE DO GŁUPOTYMamy tu domMamy domMamy tu senDaj nam na skrońCienia dłońZIEMIO, PRZED NAMI NAS CHROŃWieczorem Pani ZiemioW kieszeni snów nas schowajI nawet części szczęściaNie pozwól nam zmarnować''MARYLA RODOWICZ - ZIELONA PANI ZIEMIO - TEKSTOWO.PL
Cała Polska Puszczą!!!