W uznaniu szczególnych zasług dla społeczności mieszkańców Jarosławia Marta Zadorożna otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia. Radni uchwałę w sprawie nadania tego najwyższego jarosławskiego wyróżnienia podjęli podczas sesji, 29 maja. Honorowa Obywatelka Jarosławia akt nadania i statuetkę odebrała w trakcie uroczystych obchodów Dnia Patrona Miasta.

fot.MD
Marta Zadorożna z dumą prezentuje akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia.
Podczas laudacji wygłoszonej podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Jarosławia, zorganizowanej we wtorek, 13 czerwca, przewodniczący Szczepan Łąka odczytał życiorys Marty Zadorożnej oraz przedstawił jej zasługi dla miasta Jarosławia.
– Marta Zadorożna przez 40 lat była nauczycielką jarosławskich szkół. Znana jest społeczeństwu jarosławskiemu jako człowiek oddany sprawom młodzieży, zaangażowany w sprawy szkoły pedagog oraz ze swojej działalności kulturalnej, edukacyjnej i prozdrowotnej – mówił Szczepan Łąka.
W przeszłości Marta Zadorożna była założycielką teatrzyku szkolnego, szkolnej grupy poetyckiej i kółka dziennikarskiego, a za swoją pracę dydaktyczną otrzymała wiele nagród. Chętnie udzielała się społecznie w Stowarzyszeniu „Grupa Poetycka”, Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu, gdzie czynnie współpracowała przy organizacji kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej w Jarosławiu oraz Stowarzyszeniu Miłośników Jarosławia. Od dwudziestu lat jest prezesem Klubu Kobiet po Mastektomii „Amazonki”. Co tydzień prowadzi społecznie ćwiczenia rehabilitacyjno-rekreacyjne dla chorych kobiet. Organizuje spotkania z lekarzami, psychologami i rehabilitantami, a także spotkania towarzyskie i okolicznościowe dla swoich podopiecznych oraz dla szerszego kręgu osób zainteresowanych problematyką nowotworową. Z własnej inicjatywy oraz w ramach akcji „Różowa wstążeczka” bierze również czynny udział w spotkaniach edukacyjnych dla jarosławskiej młodzieży. Program ten ma na celu szerzenie wiedzy na temat profilaktyki raka piersi oraz uświadomienie, zwłaszcza młodym dziewczętom, że wcześnie wykryta choroba jest wyleczalna. Jest propagatorką badań mammograficznych i cytologicznych w środowisku jarosławskim. Czynnie uczestniczy w programie „Ulica zdrowia”, w ramach którego zainteresowane osoby mogą skorzystać z bezpłatnych badań medycznych i profilaktycznych oraz porad fachowców.
Za zaangażowanie społeczne i edukowanie społeczeństwa w kwestii profilaktyki chorób nowotworowych 15 lat temu otrzymała nagrodę Burmistrza Miasta Jarosławia –„Jarosława” w kategorii ochrona zdrowia.

fot.MD
Nie zabrakło pamiątkowej fotografii z tego ważnego dla lokalnej społeczności wydarzenia.
– Jest społecznikiem przesiąkniętym ideałami pracy z ludźmi, bezinteresownie działa dla dobra społeczności naszego miasta, co czyni ją osobą godną tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia – podkreślił Szczepan Łąka.
– Dziękuję bardzo za to wyróżnienie. Nigdy się nie spodziewałam, że doczekam takiej chwili, że będę tak w naszym mieście wyróżniona – mówiła Marta Zadorożna po odebraniu aktu nadania i statuetki.
Gratulacje Honorowej Obywatelce Miasta Jarosławia, poza władzami miasta, złożyły między innymi Barbara Czartoryska i Irena Czartoryska-Bylicka, krewne bł. o. Michała Czartoryskiego OP, które uczestniczyły w obchodach Dnia Patrona Miasta Jarosławia.
– Zastanawiam się, czy ja mam gratulować pani, że została pani wyróżniona przez to miasto, czy miastu, że ma taką mieszkankę i potrafiło docenić taką osobę – mówiła Barbara Czartoryska.

fot.MD
Akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia Marta Zadorożna odebrała z rąk Szczepana Łąki, przewodniczącego Rady Miasta Jarosławia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze