Reklama

Maturzyści skończyli szkołę

30/04/2020 10:39

Takiego zakończenia roku szkolnego, tym bardziej pożegnania ze szkołą, nie było jeszcze nigdy. Tegoroczni maturzyści w miniony piątek, 24 kwietnia, mieli odebrać świadectwa i pożegnać się z kolegami, koleżankami i nauczycielami. Epidemia pokrzyżowała tradycję.

Odświętnie ubrana młodzież, często z kwiatami lub innymi prezentami. Uroczyste akademie, nieunikające zabawnego podsumowania kilku lat edukacji. Ostatnie spotkanie z kolegami i koleżankami z klasy w takim gronie i w tym miejscu. Tak było co roku i tak – miejmy nadzieję – będzie za rok. Tegoroczne zakończenie roku szkolnego przez maturzystów było zupełnie inne.

Szkoły układały własne scenariusze tego dnia w zaistniałych okolicznościach. Niektórzy dyrektorzy złożyli gratulacje i zamieścili komunikat organizacyjny na stronie internetowej. Inni zrobili wirtualne zakończenie roku szkolnego. Tak było np. w I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu.

Reklama

Najpierw[paywall] w archikatedrze odprawiona została msza święta w intencji maturzystów. Odprawił ją bp Stanisław Jamrozek i była transmitowana za pośrednictwem internetu. Inicjatywa, która wyszła z I LO, stała się oficjalnym nabożeństwem dla całej archidiecezji przemyskiej.

Później uczniowie klas III z tej szkoły mogli wysłuchać przemówienia swojego dyrektora. Tomasz Dziumak wygłosił  je z auli szkolnej – oczywiście online. – Nie możemy spotkać się osobiście podczas uroczystej akademii. Bardzo żałuję, że nie jest mi dane, tak jak w latach ubiegłych, wręczać świadectwo ukończenia szkoły i indywidualnych podziękowań wyróżnionym absolwentom. Pierwszy raz w historii naszego liceum zakończenie roku odbywa się w formie przekazu zdalnego – mówił.

Reklama

Inaczej niż przed laty wyglądała też klasyfikacja końcowa. – Przeprowadziliśmy ją w oparciu o uzyskane stopnie, ale mieliśmy też w pamięci osiągnięcia i sukcesy z okresu całej waszej edukacji licealnej – powiedział T. Dziumak.

Z kolei w I LO w Jarosławiu wirtualnie odbyły się spotkania klasowe z wychowawcami. – Jestem przekonana, że czas spędzony w tej szkole to nie tylko nauka, ale wyjątkowy klimat i wspaniała atmosfera, którą wspólnie tworzyliśmy. Niech ten czas będzie dla Was miłym wspomnieniem, do którego będziecie przez długie lata powracać z przyjemnością i sentymentem” – napisała na stronie internetowej dyrektor Jolanta Moskwa.

Reklama

 

Świadectwa

Ze względu na epidemię, nie było możliwe także wręczenie abiturientom świadectw w takiej formie jak zawsze. Tę kwestię szkoły również rozwiązywały bardzo indywidualnie.

W jarosławskim „Koperniku” zaplanowano rozdanie świadectw „po powrocie do szkoły” – o przyjętych rozwiązaniach szkoła ma poinformować stosownym komunikatem. Także w I LO w Lubaczowie dyrekcja planuje zrobić to „w najbliższym możliwym, bezpiecznym terminie”. „ Chcemy się z Wami spotkać, pożegnać, pogratulować wyników w nauce i życzyć sukcesów podczas egzaminu dojrzałości” – napisał wicedyrektor Paweł Wild. Z kolei w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego nr 2 w Przemyślu świadectwa będzie można odebrać podczas egzaminów maturalnych.

Reklama


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama