Takiego zakończenia roku szkolnego, tym bardziej pożegnania ze szkołą, nie było jeszcze nigdy. Tegoroczni maturzyści w miniony piątek, 24 kwietnia, mieli odebrać świadectwa i pożegnać się z kolegami, koleżankami i nauczycielami. Epidemia pokrzyżowała tradycję.
Odświętnie ubrana młodzież, często z kwiatami lub innymi prezentami. Uroczyste akademie, nieunikające zabawnego podsumowania kilku lat edukacji. Ostatnie spotkanie z kolegami i koleżankami z klasy w takim gronie i w tym miejscu. Tak było co roku i tak – miejmy nadzieję – będzie za rok. Tegoroczne zakończenie roku szkolnego przez maturzystów było zupełnie inne.
Szkoły układały własne scenariusze tego dnia w zaistniałych okolicznościach. Niektórzy dyrektorzy złożyli gratulacje i zamieścili komunikat organizacyjny na stronie internetowej. Inni zrobili wirtualne zakończenie roku szkolnego. Tak było np. w I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu.
Najpierw[paywall] w archikatedrze odprawiona została msza święta w intencji maturzystów. Odprawił ją bp Stanisław Jamrozek i była transmitowana za pośrednictwem internetu. Inicjatywa, która wyszła z I LO, stała się oficjalnym nabożeństwem dla całej archidiecezji przemyskiej.
Później uczniowie klas III z tej szkoły mogli wysłuchać przemówienia swojego dyrektora. Tomasz Dziumak wygłosił je z auli szkolnej – oczywiście online. – Nie możemy spotkać się osobiście podczas uroczystej akademii. Bardzo żałuję, że nie jest mi dane, tak jak w latach ubiegłych, wręczać świadectwo ukończenia szkoły i indywidualnych podziękowań wyróżnionym absolwentom. Pierwszy raz w historii naszego liceum zakończenie roku odbywa się w formie przekazu zdalnego – mówił.
Inaczej niż przed laty wyglądała też klasyfikacja końcowa. – Przeprowadziliśmy ją w oparciu o uzyskane stopnie, ale mieliśmy też w pamięci osiągnięcia i sukcesy z okresu całej waszej edukacji licealnej – powiedział T. Dziumak.
Z kolei w I LO w Jarosławiu wirtualnie odbyły się spotkania klasowe z wychowawcami. – Jestem przekonana, że czas spędzony w tej szkole to nie tylko nauka, ale wyjątkowy klimat i wspaniała atmosfera, którą wspólnie tworzyliśmy. Niech ten czas będzie dla Was miłym wspomnieniem, do którego będziecie przez długie lata powracać z przyjemnością i sentymentem” – napisała na stronie internetowej dyrektor Jolanta Moskwa.
Ze względu na epidemię, nie było możliwe także wręczenie abiturientom świadectw w takiej formie jak zawsze. Tę kwestię szkoły również rozwiązywały bardzo indywidualnie.
W jarosławskim „Koperniku” zaplanowano rozdanie świadectw „po powrocie do szkoły” – o przyjętych rozwiązaniach szkoła ma poinformować stosownym komunikatem. Także w I LO w Lubaczowie dyrekcja planuje zrobić to „w najbliższym możliwym, bezpiecznym terminie”. „ Chcemy się z Wami spotkać, pożegnać, pogratulować wyników w nauce i życzyć sukcesów podczas egzaminu dojrzałości” – napisał wicedyrektor Paweł Wild. Z kolei w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego nr 2 w Przemyślu świadectwa będzie można odebrać podczas egzaminów maturalnych.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze