Reklama

Maturzyści znowu mają pod górkę

03/06/2020 07:33

Drugi rok z rzędu szkoła w Polsce przeżywa bardzo trudne chwile. Rok temu doszło do ostrego konfliktu rządu z nauczycielami. Zdecydowana większość pedagogów podjęła strajk na skalę niespotykaną w powojennej historii Polski.

Rząd przetrzymał miesięczny protest, ale bakałarze nie muszą mieć poczucia przegranej. W tym roku pandemia koronawirusa w połowie marca zamknęła placówki oświatowe na głucho. Z większymi lub mniejszymi problemami ruszyło nauczanie zdalne. Eksperyment precedensowy na skalę z niczym nieporównywalną. Od poziomu przedszkolnego po uczelnie z dnia na dzień trzeba było odnaleźć się w nowej rzeczywistości edukacyjnej. Na ile okaże się ona nośna merytorycznie, pokażą pewnie późniejsze badania wiedzy w poszczególnych rocznikach.

Od początku nauczania zdalnego w domach toczą się dyskusje na jeden temat, czy dzieci i młodzież przed wakacjami wrócą do przedszkoli, szkół i na studia. Należę do tej grupy rodziców, którzy od połowy marca nie mieli złudzeń. Pomimo stopniowego „odmrażania” oświaty, nie wierzyłem w powrót przed wakacjami. Byłem przekonany, że gdy tylko rodzice nie będą zmuszeni, na przykład powodami ekonomicznymi lub brakiem opieki nad pociechą, nie poślą dziecka do szkoły. Jak sądzę, było to jasne nie tylko dla mnie. Rozumiem starania rządu i samorządów zmierzające do stwarzania przynajmniej możliwości powrotu, ale realnie rzec biorąc, szanse na normalność przynajmniej do wakacji równały się zeru.

Potwierdzają to chociażby dane, które podajemy w dzisiejszym wydaniu Życia Podkarpackiego. Po kilkunastu dniach względnego spokoju na naszym terenie w powiecie jarosławskich ponownie odnotowano przypadki koronawirusa. Co zaskakuje, wirus zaatakował właśnie ludzi młodych: dwóch nastolatków i dziecko. Podobnie jak rok temu przy okazji strajku w najtrudniejszej sytuacji są maturzyści.

Reklama

W Jarosławiu nie zwlekali z decyzją. – Jak udało nam się potwierdzić w starostwie powiatowym w Jarosławiu, niektórzy dyrektorzy podległych starostwu placówek oświatowych podejmowali decyzje o odwołaniu zaplanowanych na najbliższe dni konsultacji. Naczelnik wydziału oświaty Marta Kurpiel oraz starosta Stanisław Kłopot podjęli decyzję o przełożeniu wszystkich konsultacji w szkołach ponadpodstawowych w powiecie na czas po maturach. – Egzamin maturalny jest zbyt ważnym wydarzeniem, abyśmy mogli sobie pozwolić na jakiekolwiek zaniedbanie, które mogłoby spowodować, że ten egzamin się nie odbędzie – wyjaśnia Konrad Sawiński, rzecznik prasowy starostwa . – Nauczyciele będą oczywiście dostępni dla uczniów w dotychczasowej formie: telefonicznie, mailowo czy za pośrednictwem dziennika elektronicznego – zaznacza. – piszemy w tekście „Przypadki koronawirusa u dwóch nastolatków i dziecka”.

Stan epidemii nie jest sytuacją normalną. I dopóki ją mamy, normalnych miar nie ma sensu stosować. 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-06-03 08:33:52

    Co tam matura .Znaczna część dzisiejszych rządzących jej zwyczajnie nie ma.Mają o wiele poważniejsze problemy.Najważniejsza jest pierwsza komunia , oraz wybory.A że dzieciakom zepsują życirys to ich prawie wcale nie interesuje.Dobrze,że jeszcze mamy odpowiedzialnych nauczycieli i samorządowców na których maturzyści mogą liczyć,że zrobią wszystko,by matury się w miarę normalnie odbyły.Polski nie stać na stratę kolejnego rocznika młodzieży i wyrw w ich życiorysach by jedyna partia miała się dobrze i była w doskonałym samouwielbieniu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    janwilguckiusa - niezalogowany 2020-06-04 21:36:52

    Ty nie masz nawet szkoly podstawowej  "dzieciakom" Odczep sie Icek od komuni .Nie masz o czym pisac ? Sprawdz czy w Kibucu nastapil przyrost Koz .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    wp - niezalogowany 2020-06-08 13:56:28

    Bzdury jakie wypisuje Tadeusz ,aż trudno komentować.To szok ,że można być na takim poziomie intelektualnym.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama