Reklama

Medale dla tych, którzy przeciwstawiali się reżimowi

Ponad 90 zasłużonych mieszkańców regionu otrzymało z rąk wojewody podkarpackiego Ewy Leniart „Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości” przyznane przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę to szereg patriotycznych uroczystości, imprez, marszów, ale także moment, aby nagrodzić okolicznościowymi medalami czy odznaczeniami zasłużone osoby. Jednym z nich jest medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości, przyznany przez prezesa Rady Ministrów[paywall]. To osoby szczególnie zasłużone, zaangażowane na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Osoby, które swoją postawą rozsławiły dobre imię naszego kraju, aktywnie włączały się w budowę wspólnoty i wzmacniały suwerenność i tożsamość narodową.

W imieniu premiera, podczas uroczystości w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, odznaki wręczyła wojewoda podkarpacki E. Leniart. Odznaczonych zostało ponad 90 przedstawicieli różnych środowisk i obszarów – m.in.: kultury i sztuki, sportu, nauki, mediów, kościoła. Wśród wyróżnionych były osoby zasłużone w działalności społecznej, samorządowej, kombatanci, przedsiębiorcy.

Reklama

– Znajdujemy się w niezwykle zaszczytnym gronie, wśród osób, które udowodniły, że ojczyzna jest dla nich dobrem najwyższym, dobrem, o które trzeba walczyć i dla którego można wiele poświęcić. Osób, które walczyły o wolną i suwerenną Polskę w czasach, kiedy to polskie społeczeństwo długo i cierpliwie musiało znosić wszelkie restrykcje i ograniczenia, jakie nakładała na nie władza ludowa, a wszelkie próby stawiania oporu, były szybko i krwawo tłumione. Jednak Polacy nie poddali się, a myśl sprzeciwienia się przyjętym porządkom coraz bardziej w nich dojrzewała. I wreszcie nadszedł pamiętny rok 1989 rok, kiedy polskie społeczeństwo po raz kolejny stanęło przed nowymi wyzwaniami, bowiem trzeba było na nowo przeorganizować funkcjonowanie państwa – powiedziała E. Leniart.

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości

To polska odznaka okolicznościowa, ustanowiona uchwałą Rady Ministrów z 8 maja 2018 r. dla uczczenia 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz na pamiątkę odrodzenia Państwa Polskiego. Odznakę stanowi metalowy, posrebrzany medal w kształcie prostokąta o wymiarach 80x80 mm, mający na stronie przedniej wizerunek orła białego w koronie na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami, wokół którego umieszczone zostały wizerunki: Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Józefa Hallera, a w dolnej, lewej części napis: „100-lecie Odzyskania Niepodległości”. Na rewersie, w górnej części znajduje się napis: „To, co zdołały pokolenia tamte, dlaczego byście temu nie mogli podołać i Wy?”, a w dolnej części wizerunek Legionów Polskich.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Peq - niezalogowany 2018-12-03 17:53:40

    Bardzo fajny wykładowca prof Draus 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    bohaterski przemyski obserwato - niezalogowany 2018-12-04 00:47:32

    Jaki reżim , komedia. Ci bohaterowie raczej niczym specjalnym się nie wyróżnili bo" reżym" gierkowski był raczej papierowy , tak jak papierowo- powielaczowa była ta opozycja .  Ostatnimi prawdziwymi bohaterami byli zwykli żołnierze  z wojny z bolszewikami , często niepiśmienni z  20 roku , przedwojennej polskiej armii którzy mając po kilka naboi  w kieszeni musieli przeciwstawić się hitlerowskiej nawale , oraz  w  wielu miejscach walk na wszystkich frontach II wojny jak np. bohaterowie I i II  Armii LWP  ,  bitwy pod Stalingradem w której uczestniczył mój sp.  ojciec , bitew , żołnierze  Armii Andersa , rzucona do beznadziejnej  walki  przez londyński rząd młodzież w powstaniu warszawskim i wielu , wielu innych bitew i potyczek których w skrótowym wpisie nie sposób wymienić. Zbyt dobrze pamiętam te bohaterskie czasy , naprawdę zabawne jest  nadawanie tytułów , medali , odznaczeń za  rozrzucenie czy naklejenie ulotki cz wykrzykiwanie na młodych chłopaków z ZOMO gestapo co było wyjątkowo podłe i obraźliwe , nie rozumieli ci bohaterowie co znaczyło w czasie okupacji Gestapo jako tajna policja polityczna III Rzeszy która miała łącznie z innymi służbami bezpieczeństwa (SD) i policja bezpieczeństwa (SIPO) unicestwić cały naród . Ale nie czas i miejsce na wykład z prawdziwej historii , nie tej  autorstwa Macierewicza ,  Dudy,  Jarka czy młodego Morawieckiego który w jednym ze swoich słynnych  przemówień zdecydowanym głosem określił siebie samego jako "bojownika o wolność". Przypominam rok urodzenia tego bohatera 1968 ). Gdyby znał i jemu podobni bojownicy  historię wojenna mojego ojca , jego 5 letnią tułaczkę  po sowieckiej Rosji , ogromne mrozy dochodzące  do 40 st.C , powszechny  głód , codzienne niemal zagrożenie utraty życia ,  uczestnictwo w przełomowej bitwie II wojny światowej po Stalingradem , udział w wyzwalaniu Polski , Czechslowacjji może wtedy wylaliby sobie kubeł zimnej wody na rozgrazne głowy i mniej wyciagali łapki i wypinali klaty po blaszki i inne gratyfikacje. Mój ojciec i wielu z jego pokolenia nigdy nie upominali się o jakiekolwiek odznaczenia czy przywileje , medale , a krzyż otrzymał jeden  8 lat temu na Cmentarz Głównym w Przemyślu. A jaki otrzymał przywilej , to że udało mu się przeżyć i wrócić z wojny , co nie udało się jego 6 lat młodszemu bratu który zginął w wieku 19 lat 3 dni przed zakończeniem II wojny a. A co dostał  za to,  jakie odznaczenie  , zbiorowa mogiła gdzieś w Niemczech nad rzeką Łabą. Dotyczyło również  to wielu , wielu setek tysięcy młodych ludzi wcześniejszego od nas pokolenia. A co za to do PIS , pogarda , fałszowanie histolrii że była to Armia która zniewolił Polskę , poniżanie lub całkowite pomijanie ludzi którzy  nie z własnej woli zostali wcieleni do obcej ideowo i kulturowo armii aczkolwiek mimo wszystko pokonali i unicestwili w Berlinie hitlerowską bestię. Nadmieniam że ludzie ci , również mój ojciec nigdy nie upominali się , pracowali całe lata zawodowo ,  o jakiekolwiek przywileje  nigdy si e nie upominali , w ogromnej większości nie określali  się jako bohaterowie. Ale skoro miarą bohaterstwa  było   rozrzucanie ulotki czy powielanie bezdebitowych pisemek oraz internowanie na 3 miesiące to gratuluję bohaterstwa i zasłużonych odznaczeń. Moje gratulacje. Tyle i aż tyle w największym skrócie. No cóż , Przemyśl sprowadzony przez 16 lat rządów pisiorów wraz z koalicjantami  z Regii stał się mieściną , zadupiem. Cicho wszędzie , głucho wszędzie , pusto wszędzie , nic nie ma i nie będzie. No cóż taka rzeczywistość której nie ma sensu rozwijać ale jak obserwuję w tej mieścinie powstają od kilku dziwaczne twory , 3 bloki (bloczki) i już osiedle.mieszkaniowe  Ręce opadają , porównując rozwój mieszkalnictwa w  podobnych wielkości miastach , nie mam nawet odwagi porównać z Rzeszowem , jesteśmy na szarym końcu , zadupiem. A tak na koniec zapytam , kto zasiedli te "osiedla skoro z mieściny wyjechało w ostatnich kilkudziesięciu latach ok. 10 tysięcy głównie młodych ludzi , oczywiście w poszukiwaniu pracy i lepszego życia.Obserwując naszą "przymyską" rzeczywistość , a jestem dobrem obserwatorem , oprócz pustych ulic widzę dziesiątki opróżnionych mieszkań z napisami "do wynajęcia" , do sprzedania" , ba całych obdartych z tynku kamienic jak. np. M. Tomaszewskiej przy Pl. Konstytucji.  Jak wygląda przemyska deweloperka widać na przykładzie dawnego budynku klubowego Polonii przy ul. Sienkiewicza , późniejszej restauracji który został  wykupiony przez 2 znanych przemyskich "biznesmenów", częściowo zburzony i od kilku lat jako ruina  na skarpie straszy przechodniów  wyglądem i psuje estetykę tej dosyć spokojnej okolicy. Ale takich przykładów mogę podać o wiele więcej , ruiny dawnych koszar poźniejszej Pomony , synagogę Scheinbacha przy Słowackiego , popadający w powolna ruinę dawny Dom Robotniczy , późniejsze kino :Bałtyk" a ostatnio Wyższa Uczelnia WSAiZ która niemal bez sprzeciwu ówczesnej " przymyskiej wadzy" w ciągu kilku dni wyniosła się do Rzeszowa . Przekładów jest o wiele , wiele więcej , ale pytam,  po co się chwalić kolejnym 3 blokowym osiedlem kiedy i tak przy obowiązujących cenach w większości będą puste , na pewno nie zasiedlimy my pozostali w mieścinie emeryci i renciści. Taka jest rzeczywistość na którą nie można się  obrażać.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama