Reklama

Miasto bierze ponad 10 milionów złotych pożyczki


Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu radni zgodzili się na zaciągnięcie przez władze miasta długoterminowej pożyczki na sfinansowanie inwestycji pod nazwą „Optymalizacja zużycie energii i zastosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w samorządzie”.


Pożyczka rozłożona zostanie na 18 lat. Będzie spłacana od 2028 r. do 2046 r. Jej zaciągnięcie zostało przewidziane w zmianach do budżetu miasta na br. oraz w uchwale dotyczącej wieloletniej prognozy finansowej miasta. Co ważne: nie będzie potrzeby spłacania odsetek, a raty będą pokryte z kolejnych budżetów miasta.

Nazwa inwestycji pod nazwą „Optymalizacja zużycie energii i zastosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w samorządzie” jest nieco tajemnicza. Co się pod nią kryje?[paywall] W jej ramach wykonane zostaną m.in.: budowa punktów kamerowych systemu monitoringu miejskiego, wykorzystującego sztuczną inteligencję (AI) do analizy obrazu z kamer wideo w czasie rzeczywistym czy budowa nowoczesnego Data Center na potrzeby systemów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Data Center to nic innego jak centrum danych – wyspecjalizowany, bezpieczny obiekt służący do przechowywania, przetwarzania i zarządzania ogromnymi ilościami danych oraz infrastrukturą IT. Zapewnia nieprzerwane działanie serwerów, sieci i systemów chłodzenia, umożliwiając funkcjonowanie internetu, usług chmurowych i aplikacji.

Reklama

Ale to nie wszystko. W ramach inwestycji powstanie także Centrum Operacji Dronowych – system inspekcji infrastruktury, zadań pomiarowych i monitoringu inwestycji miejskich z wykorzystaniem dronów. Z tych pieniędzy skorzysta również sam magistrat. Zostanie zmodernizowana infrastruktura światłowodowa, sieciowa i serwerowa w budynkach urzędu miejskiego wraz z rozbudową przestrzeni dyskowej i systemu chłodzenia, wymieniony zostanie sprzęt komputerowy oraz wdrożony system optymalizacji zużycia energii cieplnej. Powstanie również Portal Mieszkańców z katalogiem e-usług Urzędu Miejskiego w Przemyślu oraz jego integracja z systemami miejskimi i ogólnopolskimi.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 01/04/2026 13:49
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama