Kamienica przy Rynek 11 dla Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, budynek byłego Kolegium Nauczycielskiego im. Aleksandra Fredry przy ul. Łukasińskiego 12 dla Urzędu Miejskiego w Przemyślu. Ten słuszny i oczekiwany deal jest już na ostatniej prostej.
O planach współpracy w tej kwestii między władzami samorządowymi województwa podkarpackiego i władzami miasta już informowaliśmy. Z taką inicjatywą kilka lat temu wystąpił Zarząd Województwa Podkarpackiego, chcąc nadać prestiżu bardzo ważnej instytucji, jaką jest Galeria Sztuki Współczesnej. Ta do tej pory mieści się w skromnym i ciasnym budynku przy ul. Kościuszki. Adaptacja kamienicy przy ul. Rynek 11 zdecydowanie poprawi warunki wspomnianej instytucji, będącej pod skrzydłami Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.
Doszło do porozumienia, na mocy którego miasto sprzeda tę kamienicę z 90-procentową bonifikatą, zaś Urząd Marszałkowski w Rzeszowie z 90-procentową bonifikatą sprzeda budynek byłego Kolegium Nauczycielskiego im. Aleksandra Fredry przy ul. Łukasińskiego miastu. Kilkanaście dni temu taką uchwałę podjął Sejmik Województwa Podkarpackiego, 7 lutego br. podobną podjęli przemyscy radni[paywall].
– To dobry pomysł i oczekiwany przez mieszkańców. Siedziba Galerii Sztuki Współczesnej przy Kościuszki jest mało reprezentacyjna i chcemy tej ważnej instytucji kultury nadać większą rangę. Znakomita lokalizacja, w samym centrum, w Rynku. Z pewnością przyciągnie wielu turystów. Przeprowadzimy w tej kamienicy kompleksowy remont, bo jest w fatalnym stanie. Pochłonie z pewnością ponad 20 milionów złotych. Najpierw powstanie projekt budowlany, oczywiście zgodnie z wymogami konserwatora zabytków, bo obiekt wpisany jest do rejestru. Potem powstanie projekt zagospodarowania całości. Być może pierwsze prace ruszą jeszcze w tym roku. Jako przemyślanin bardzo się cieszę, że wreszcie ta jedna kamienica, która straszyła w Rynku, zyska nowy, estetyczny wygląd
– powiedział wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch (PiS).
Jak już wspomnieliśmy, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu 7 lutego br. radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały o zbyciu na rzecz województwa podkarpackiego w drodze bezprzetargowej, z 90-procentową bonifikatą, kamienicy przy Rynek 11, znajdującej się w zwartej zabudowie wschodniej pierzei Rynku.
Wcale nie było to takie proste, bo długo nie była ustalona i rozstrzygnięta kwestia własności tej kamienicy. Z ramienia przemyskiego magistratu sprawę nadzorował zastępca prezydenta miasta Bogusław Świeży.
– Koncepcja utworzenia w tej kamienicy Galerii Sztuki Współczesnej pierwszy raz pojawiła się podczas rozmowy z ówczesnym dyrektorem tej instytucji, panem Januszem Cywickim, już w 2021 roku. Obiecałem wówczas, że zrobię wszystko, co będzie możliwe, aby przed końcem kadencji doprowadzić do szczęśliwego finału. Około pół roku temu, wykorzystując dokumenty odnalezione w Archiwum Państwowym w Przemyślu oraz materiały przesłane przez ambasady w Niemczech i USA, udało się ostatecznie zasiedzieć kamienicę Rynek 11. Uregulowanie stanu prawnego wymagało zaangażowania wielu osób, którym bardzo dziękuję
– stwierdził B. Świeży.
Budynek Kolegium Nauczycielskiego im. Aleksandra Fredry przy ul. Łukasińskiego 12 jest o około 500 m kw. większy od kamienicy przy Rynek 11. I z całą pewnością mniej zaniedbany, choć nieużytkowany od dłuższego czasu. Jest kilka pomysłów na jego zagospodarowanie.
– Nasz pomysł wiąże się z umową podpisaną jakiś czas temu między urzędem miejskim, Alior Bankiem i PANS. W przemyskiej uczelni funkcjonuje kierunek patronacki banku, na którym studenci uczą się między innymi bankowości elektronicznej. To przyszli pracownicy bankowości. Chcielibyśmy, aby w budynku byłego kolegium powstało Centrum Pracy Zdalnej. Niebawem chcemy rozpocząć proces pozyskiwania środków na zaadaptowanie tego budynku
Reklama
– powiedział podczas sesji prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze