O tym, że miejsca parkingowe w Przemyślu czasami cenniejsze są od złota, wiedzą najlepiej ci, którzy borykają się z ich znalezieniem. Spory problem mają z tym zwłaszcza mieszkańcy „starego miasta”, którzy czasami muszą wiele minut krążyć, aby wreszcie zaparkować swój pojazd. Tak jak choćby większość zmotoryzowanych mieszkańców kamienicy przy Rynek 26, tuż obok księgarni i kawiarni „Libera”.
Chodzi o parking usytuowany naprzeciwko tej kamienicy.
– Od kilku lat były tam cztery koperty dla najważniejszych osób w mieście z miejskiego urzędu, potem dołożono kolejną dla osoby niepełnosprawnej, potem kolejną dla konsulatu Ukrainy, który po wybuchu wojny został przeniesiony do Narodnego Domu przy Kościuszki. Pod koniec grudnia dołożone zostały dwie kolejne koperty na postój taksówek
– wyliczyła jedna ze zmotoryzowanych mieszkanek tej kamienicy Monika Sienkiewicz.
– Z dziesięciu dostępnych miejsc pozostały dwa. Kilka osób z naszej wspólnoty ma samochód i musi po pracy krążyć, aby znaleźć jakiekolwiek miejsce. Czasami nawet godzinę. Odważniejsi[paywall] stawiają samochody na chodniku przy Kościuszki. Jeśli policja czy straż miejska przymyka oko, możemy tam stać, jeśli jednak jest akcja, to dostajemy mandaty. Takich już zebrałam kilka
Reklama
– dodała.
Nie od dziś wiadomo, że zmotoryzowany mieszkaniec miasta może sobie wykupić abonament. Ten upoważnia go do zaparkowania pojazdu na jednej z trzech ulic z parkingami, które sam wskaże w karcie parkingowej.
– Mam wykupiony. Wskazałam trzy lokalizacje: plac Rybi, ulice Ratuszową i Wałową. Ale zaparkowanie tam graniczy z cudem, mimo że za to zapłaciłam. A wydaje mi się, że skoro to zrobiłam, powinnam mieć jedno ustalone miejsce
– powiedziała.
Duży parking, dla urzędników miejskich, jest w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, w którym znajduje się Wydział Komunikacji, Transportu i Dróg UM w Przemyślu przy ul. Wodnej 11. Pracownicy magistratu pozostawiają tam pojazdy w godzinach pracy, czyli od 7.30 do 15.30. Czy jest możliwość pozostawienia tam samochodów przez mieszkańców poza wspomnianym czasem?

Mieszkańcy kamienicy Rynek 26 mają wielkie problemy z zaparkowaniem swojego pojazdu. Fot. Mariusz Godos
– O ile jest tam otwarte, to tak. A nie zawsze tak jest. Niestety. Moglibyśmy nawet za te miejsca zapłacić. Na razie pozostało to bez odpowiedzi
– powiedziała M. Sienkiewicz.
Mieszkańcy kamienicy przy Rynek 26 nie do końca rozumieją sens zabrania na parkingu naprzeciwkodwóch miejsc na potrzeby postoju taksówek.
– Rozmawialiśmy o tym jakiś czas temu z panem prezydentem. Uspokoił nas wówczas, mówiąc, że ulokowanie tam postoju mija się z celem, bo takowe są nieopodal. To prawda, jest ich aż pięć. Ale jak to w życiu bywa, co innego się mówi, co innego robi. Kiedy napisałam do niego o tej sprawie, odpisał, że nic o tym nie wie i porozmawia ze swoim zastępcą. Sprawa ucichła
Reklama
– wyjaśniła cytowana już mieszkanka.
– Jeśli jednak kolejny postój taksówek jest w naszej najbliższej okolicy niezbędny, to wydziela się miejsce tam, gdzie nie koliduje to z miejscami parkingowymi. Moim zdaniem jest co najmniej kilka lokalizacji
– dodała.
16 stycznia br. odbyło się spotkanie zastępcy prezydenta miasta Bogusława Świeżego z przedstawicielką Wspólnoty Mieszkaniowej Rynek 26. B. Świeży wyjaśnił zasady, na jakich dwa miejsca parkingowe zostały wykupione przez stowarzyszenie taksówkarskie.
– Warto dodać, że stowarzyszenie na własny koszt opracowało projekt organizacji ruchu w tym miejscu. Miejsce zastrzeżone, czyli tak zwaną kopertę, może wykupić każdy, jeżeli tylko wyznaczenie miejsc postojowych odbywa się w oparciu o zasady zawarte w zarządzeniu prezydenta miasta. Zarządzenie reguluje liczbę miejsc możliwych do wyznaczenia w strefach płatnego parkowania. Te warunki zostały spełnione w tym przypadku
– wyjaśnił Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
Poinformował także – podobnie jak zastępca prezydenta miasta B. Świeży przedstawicielkę wspólnoty – że w soboty i niedziele, w godzinach od 7 do 24 mieszkańcy mogą korzystać z miejsc parkingowych na tyłach budynku urzędu przy ul. Wodnej 11. Również z czterech miejsc (wykupionych przez UM w Przemyślu) na wprost budynku Rynek 26 po godzinach pracy urzędu.
Oby tylko brama na tyłach budynku urzędu przy ul. Wodnej 11 zawsze była otwarta...
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze