Problem budowy ferm drobiu i nowoczesnego zakładu Farmutilu w Leżachowie w dalszym ciągu poruszany jest przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Sieniawskiej. 4 czerwca w Pałacu w Sieniawie odbyło się kolejne spotkanie z udziałem mieszkańców, którzy wyrazili chęć wspólnego działania, by powstrzymać powstanie w gminie szkodliwych inwestycji.
Przypomnijmy, że jedna ferma drobiu z 12 kurnikami w Leżachowie posiada już pozwolenia na budowę. Dwie kolejne są w fazie uzgodnień: jedna w Leżachowie, druga w Wylewie, każda z 10 kurnikami. Docelowo takich ferm miało powstać w gminie osiem. W sprawie nowoczesnego zakładu utylizacyjnego Farmutil także jest jeszcze prowadzone postępowanie. Zgodnie z założeniami Raportu Oddziaływania na Środowisko w pierwszej fermie w Leżachowie ma być 600 tys. kur, w drugiej 500 tys., a w trzeciej, planowanej w Wylewie, 400 tys., co w sumie daje 1,5 miliona kur na jeden cykl. W roku jest 6 cykli (od małych kurcząt do ubojnych brojlerów), czyli 9 milionów kur na rok. Jedna kura w trakcie cyklu produkuje ok. 2 kg obornika. W przeliczeniu na 9 milionów sztuk w ciągu roku musiałoby wyjechać 720 tirów. Przerób padliny nowoczesnego zakładu Farmutilu miałby wynieść 480 ton na dobę. W ciągu jednej doby musiałoby ją zatem dostarczać 40 12-tonowych samochodów.
– Czy my, jako mieszkańcy, możemy wpłynąć na gminę, żeby zorganizowała spotkanie informacyjne? – zapytała jedna z pań. Marzena Raganowicz-Zygmunt wyjaśniła, że każdy może napisać taką petycję do burmistrza, bo ma ona moc sprawczą bez względu na to, czy jest napisana przez jedną osobę czy przez tysiąc. Jeden z mieszkańców zwrócił się z pytaniem do obecnych na sali radnych, czy wiedzieli o trwaniu procedury związanej z powstawaniem kurników w gminie, na co jeden z nich odpowiedział, że nie miał o tym pojęcia. – Mam nadzieję, że będzie okazja zadać tego typu pytania burmistrzowi na następnej sesji, tylko obawiam się, żeby nie było za późno – podkreślił Andrzej Macina.Wsród przedstawicieli młodszego pokolenia pojawiły się pomysły, aby założyć stronę na Facebooku, bo za jego pośrednictwem transmisję z takiego spotkania można puścić na żywo. Dzięki temu udałoby się dotrzeć do większej grupy osób, szczególnie młodych, których sprawa inwestycji także bardzo interesuje, a nie mogą osobiście w nich uczestniczyć choćby dlatego, że wielu z nich wyjeżdża za granicę, aby zarobić na budowę domów w gminie. Pojawiła się również propozycja utworzenia grupy na portalu społecznościowym, za której pośrednictwem akcja informacyjna może szybko się rozprzestrzenić.
W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy miasta i gminy Sieniawa, a także innych gmin powiatu przeworskiego, wśród których swoje zrozumienie i zainteresowanie problemem wyraził wójt gminy Adamówka . Obecni byli też mieszkańcy powiatu jarosławskiego, których sprawa także dotyka. Mimo zaproszenia nie wziął w nim udziału burmistrz miasta i gminy Sieniawa Adam Woś ani inni przedstawiciele urzędu. Spośród zaproszonych radnych miejskich uczestniczyli tylko ci z opozycji.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.No ale większość z tych ludzi na bieżąco finansuje i będzie nadal finansować zasyfiałe rzeźnie i tym samym nabywać i żreć padlinę. To takie ''lekkie'' zaćmienie umysłowe jak się wydajeYOUTUBE.COM - POZNAJ SWOJE MIĘSOYOUTUBE.COM - MISTYCYZM 13 - WEGETARIANIZMYOUTUBE.COM - 10 FAKTÓW KTÓRE ZROBIĄ Z CIEBIE WEGETARIANINAFERMA.VIVA.ORG.PL
Będzie nowe znaczenie skrótu SS- Smierdząca Sieniawa
"Kurczaczki" mają być hodowane głównie na rynki afrykański i azjatycki, więc lokalni, jak nazwałeś prostacko, "żrący padlinę" , niewiele będą mieli z tego pożytku. Poza tym kurczaki tracą życie w ubojni, nie rzeźni, ale tego pewnie nie wiesz, ponieważ wolisz tracić czas na bieganie za listkami ,niż poświęcić go na rozwój intelektualny. Twój wybór. Na przyszłość wypowiadaj się, jeśli w danej kwestii masz coś do powiedzenia, a nie tylko dlatego , że ci kazali...
Tak "pani" z mikrofonem....pozdrawiamy męża również...
?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!
Jednak będę musiał coś jeszcze napisać, gdyż chyba nie zostałem do końca właściwie zrozumiany. Chodziło mi o to, że ci ludzie ze zdjęcia na czele z tą panią będą w dalszym ciągu na bieżąco finansować jakieś zasyfiałe, rzeźnie czy ubojnie oddalone bliżej czy dalej od ich miejscowości, które to również zasmradzają najbliższą okolicę i w mniejszym lub w większym stopniu źle wpływają na środowisko. Nie mówiąc o tym, że jakieś zwierzę jest tam dla nich bestialsko zakatowane i wykrwawia się na śmierć, a oni będą to mieć, mówiąc kolokwialnie, głęboko w dupie i nabywać oraz konsumować w dalszym ciągu szczątki tych bestialsko zakatowanych zwierząt. Tak więc tym samym są hipokrytami oraz ignorantami nic więcej...YOUTUBE.COM - ZIEMIANIE (NAPISY PL)
I może jeszcze jeden cytat:"Właśnie skończyłeś jeść obiad; i choćby rzeźnia była nie wiem jak starannie ukryta we wdzięcznej oddali, jest w tym twój współudział'' - RALPH WALDO EMERSON
Ludzie walczą o zdrowie i życie! Gminie nie zależy na poziomie wiedzy mieszkańców, warto się edukować aby nie dać się manipulować władzy:Działalność dużych ferm a interes okolicznych mieszkańcówOd końca lat 90. obserwujemy w Polsce dynamiczny rozwój hodowli zwierząt metodami intensywnego tuczu. W znacznej mierze możemy wiązać ten fakt z pojawieniem się na terenach wiejskich inwestorów dysponujących kapitałem umożliwiającym przejmowanie podupadłych PGRów (Polskich Gospodarstw Rolnych) oraz wdrożenie przemysłowych technologii produkcji. Dzisiaj nikogo już nie dziwią fermy o obsadzie 10-20 tyś. zwierząt. Brakuje jednak refleksji na temat ich potencjalnego wpływu na stan środowiska naturalnego oraz jakość życia sąsiadujących z nimi mieszkańców. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których warto się nad tym zastanowić.Pogarszające się warunki życiaPrzemysłowa hodowla zwierząt nie jest obojętna dla jakości i warunków życia ludzi mieszkających w bliskim sąsiedztwie ferm. Dzieje się tak głównie za sprawą uciążliwych odorów oraz zanieczyszczeń wód powierzchniowych i gruntowych w wyniku przenawożenia gleb. Ponadto, duża koncentracja odchodów zwierzęcych stanowi zagrożenie mikrobiologiczne. Wśród bakterii, jakie mogą przedostawać się do wód lub przemieszczać wraz z powietrzem są: gronkowce, pałeczki z grupy Coli, streptokoki fekalne, laseczki różycy, prątki gruźlicy, chorobotwórcze gronkowce i paciorkowce, wirusy pryszczycy oraz różnorakie grzyby i organizmy pasożytnicze (np. tasiemce).Przeprowadzona przez zespół badawczy Health Risk Management & Communication szybka ocena epidemiologiczna na terenie wsi Więckowice (gmina Dopiewo, województwo wielkopolskie), wykazała bezpośredni związek pomiędzy sąsiedztwem dużej fermy a częstotliwością występowania dolegliwości zdrowotnych (m.in. bólu głowy, kaszlu, piekących i łzawiących oczu) u ludzi mieszkających w jej pobliżu.Spadek cen nieruchomościInwestorzy zainteresowani powstaniem nowych ferm unikają dyskusji na temat ewentualnych skutków uciążliwego sąsiedztwa. Tymczasem mieszkańcy objęci negatywnym oddziaływaniem dużej fermy, takim jak np. wyczuwalne okresowo przykre zapachy lub znaczące przekształcenia krajobrazu, muszą się liczyć z realnym spadkiem wartości ich gospodarstw. Warto się nad tym zastanowić, bo dobra lokalizacja i sąsiedztwo wpływa bezpośrednio na cenę rynkową nieruchomości.
Jest pierwszy wspólny sukces!!! Dzięki działaniom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Sieniawskiej i poparciu lokalnej społeczności, udało się powstrzymać powstanie ferm drobiu w Wylewie!Aktualnie Stowarzyszenie toczy batalię, aby RegionalnaDyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie również wydała negatywne postanowienie w sprawie drugiej fermy w Leżachowie i drugiego Farmutilu HS w Leżachowie.Tutaj znajduje się dokument potwierdzający powstrzymanie budowy w Wylewie:https://smzsieniawskiej.files.wordpress.com/2017/03/kurniki-w-wylewie_odmowa-uzgodnienia.pdf
Dla wszystkich niedoinformowanych, źródło aktualizowanych co chwilę informacji z pola walki: https://smzsieniawskiej.wordpress.com/Środowisko jest naszym wspólnym dobrem, tak rodzi się aktywna postawa obywatelska! Władzę trzeba sprawdzać, aktywnie uczestniczyć jako strona w postępowaniu, pokazać zainteresowanie, dzwoniąc do RDOŚ, dzwonić na policję kiedy nie można oddychać przez dławiący smród! Służby publiczne są dla nas obywateli, za to biorą pieniądze, nie dajmy się prowokować trollom, nie dajmy się wciągnąć w pyskówki, bo o to IM chodzi. Jest konkretny cel zablokować trujące i szkodliwe i uciążliwe duszące gównami, padliną, spalaną mączką kostną inwestycje. Na pewno kilkaset razy budził was w środku nocy smród przypominający rozkładające się zwłoki, na pewno też zdarzało wam się zwymiotować od tego odoru, na pewno się dusiliście! Mamy prawo oddychać i żyć!!
Ludzie, którzy żyli przez tyle lat zniewoleni w poczuciu tego, że to co mają zawdzięczają nie sobie, a komuś, kto sprytnie ich urabiał, nie wiedzą, że mogą inaczej. Uświadomcie sobie w końcu swoją wartość! Pracę i własne biznesy macie, bo się do tego nadajecie, nie dlatego, że ktoś ciągle utrzymuje was w przekonaniu, że wam pomógł. Popatrzcie jakiej wdzięczności za to żąda... Zastanówcie się co dalej? Jaką cenę już przyszło wam zapłacić, nawet nie możecie swobodnie wyrazić tego, co myślicie. Nie wierzę, że te tematy kogoś nie interesują, nie można pozostać obojętnym wobec zagrożenia zdrowia własnych dzieci?
widzę ze inwestorzy śmierdzacego interesu nie odpuszczają a, my chcemy oddychać świezym powietrzem.Przenieść interes na Ukrainę i po sprawie .Tak wolimy mięsko z małych rzezni i ubojni a,nie śmierdzących kombinatów
kurczaki pojada do Afryki ale smród pozostanie w Sieniawie
No ale większość z tych ludzi na bieżąco finansuje i będzie nadal finansować zasyfiałe rzeźnie i tym samym nabywać i żreć padlinę. To takie ''lekkie'' zaćmienie umysłowe jak się wydajeYOUTUBE.COM - POZNAJ SWOJE MIĘSOYOUTUBE.COM - MISTYCYZM 13 - WEGETARIANIZMYOUTUBE.COM - 10 FAKTÓW KTÓRE ZROBIĄ Z CIEBIE WEGETARIANINAFERMA.VIVA.ORG.PL
Będzie nowe znaczenie skrótu SS- Smierdząca Sieniawa
"Kurczaczki" mają być hodowane głównie na rynki afrykański i azjatycki, więc lokalni, jak nazwałeś prostacko, "żrący padlinę" , niewiele będą mieli z tego pożytku. Poza tym kurczaki tracą życie w ubojni, nie rzeźni, ale tego pewnie nie wiesz, ponieważ wolisz tracić czas na bieganie za listkami ,niż poświęcić go na rozwój intelektualny. Twój wybór. Na przyszłość wypowiadaj się, jeśli w danej kwestii masz coś do powiedzenia, a nie tylko dlatego , że ci kazali...