Reklama

Mieszkańcy chcą połączyć siły przeciwko smrodliwym inwestycjom

08/06/2017 20:00

Problem budowy ferm drobiu i nowoczesnego zakładu Farmutilu w Leżachowie w dalszym ciągu poruszany jest przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Sieniawskiej. 4 czerwca w Pałacu w Sieniawie odbyło się kolejne spotkanie z udziałem mieszkańców, którzy wyrazili chęć wspólnego działania, by powstrzymać powstanie w gminie szkodliwych inwestycji.

Przypomnijmy, że jedna ferma drobiu z 12 kurnikami w Leżachowie posiada już pozwolenia na budowę. Dwie kolejne są w fazie uzgodnień: jedna w Leżachowie, druga w Wylewie, każda z 10 kurnikami. Docelowo takich ferm miało powstać w gminie osiem. W sprawie nowoczesnego zakładu utylizacyjnego Farmutil także jest  jeszcze prowadzone postępowanie. Zgodnie z założeniami Raportu Oddziaływania na Środowisko w pierwszej fermie w Leżachowie ma być 600 tys. kur, w drugiej 500 tys., a w trzeciej, planowanej w Wylewie, 400 tys., co w sumie daje 1,5 miliona kur na  jeden cykl. W roku jest 6 cykli (od małych kurcząt do ubojnych brojlerów), czyli 9 milionów kur na rok. Jedna kura w trakcie cyklu produkuje ok. 2 kg obornika. W przeliczeniu na 9 milionów sztuk w ciągu roku musiałoby wyjechać 720 tirów. Przerób padliny nowoczesnego zakładu Farmutilu miałby wynieść 480 ton na dobę. W ciągu jednej doby musiałoby ją zatem dostarczać 40 12-tonowych samochodów.

– Czy my, jako mieszkańcy, możemy wpłynąć na gminę, żeby zorganizowała spotkanie informacyjne? – zapytała jedna z pań. Marzena Raganowicz-Zygmunt wyjaśniła, że każdy może napisać taką petycję do burmistrza, bo ma ona moc sprawczą bez względu na to, czy jest napisana przez jedną osobę czy przez tysiąc. Jeden z mieszkańców zwrócił się z pytaniem do obecnych na sali radnych,  czy wiedzieli o trwaniu procedury związanej z powstawaniem kurników w gminie, na co jeden z nich odpowiedział, że nie miał o tym pojęcia. – Mam nadzieję, że będzie okazja zadać tego typu pytania burmistrzowi na następnej sesji, tylko obawiam się, żeby nie było za późno – podkreślił Andrzej Macina.

Do młodych przez Facebooka

Wsród przedstawicieli młodszego pokolenia pojawiły się pomysły, aby założyć stronę na Facebooku, bo za jego pośrednictwem transmisję z takiego spotkania można puścić na żywo. Dzięki temu udałoby się dotrzeć do większej grupy osób, szczególnie młodych, których sprawa inwestycji także bardzo interesuje, a nie mogą osobiście w nich uczestniczyć choćby dlatego, że wielu z nich wyjeżdża za granicę, aby zarobić na budowę domów w gminie. Pojawiła się również propozycja utworzenia grupy na portalu społecznościowym, za której pośrednictwem akcja informacyjna może szybko się rozprzestrzenić.

W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy miasta i gminy Sieniawa, a także innych gmin powiatu przeworskiego, wśród których swoje zrozumienie i zainteresowanie problemem wyraził wójt gminy Adamówka . Obecni byli też mieszkańcy powiatu jarosławskiego, których sprawa także dotyka. Mimo zaproszenia nie wziął w nim udziału burmistrz miasta i gminy Sieniawa Adam Woś ani inni przedstawiciele urzędu. Spośród zaproszonych radnych miejskich uczestniczyli tylko ci z opozycji.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    SOAD - niezalogowany 2017-06-08 21:23:07

    No ale większość z tych ludzi na bieżąco finansuje i będzie nadal finansować zasyfiałe rzeźnie i tym samym nabywać i żreć padlinę. To takie ''lekkie'' zaćmienie umysłowe jak się wydajeYOUTUBE.COM - POZNAJ SWOJE MIĘSOYOUTUBE.COM - MISTYCYZM 13 - WEGETARIANIZMYOUTUBE.COM - 10 FAKTÓW KTÓRE ZROBIĄ Z CIEBIE WEGETARIANINAFERMA.VIVA.ORG.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    qwerty - niezalogowany 2017-06-08 22:16:07

    Będzie nowe znaczenie skrótu SS- Smierdząca Sieniawa

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    big - niezalogowany 2017-06-09 07:35:52

    "Kurczaczki" mają być hodowane głównie na rynki afrykański i azjatycki, więc lokalni, jak nazwałeś prostacko,  "żrący padlinę" , niewiele będą mieli z tego pożytku. Poza tym kurczaki tracą życie w ubojni, nie rzeźni, ale tego pewnie nie wiesz, ponieważ wolisz tracić czas na bieganie za listkami ,niż poświęcić go na rozwój intelektualny. Twój wybór. Na przyszłość wypowiadaj się, jeśli w danej kwestii masz coś  do powiedzenia, a nie tylko dlatego , że ci kazali...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama