Jarosławki ratusz nie chce wyrazić zgody na podwieszenie światłowodu na słupach oświetlenia ulicznego na ul. Wiśniowej. Zła wola i hamowanie rozwoju szerokopasmowego interentu w mieście? Niekoniecznie. Raczej zdrowy rozsądek, zabezpieczenie własnych interesów i pragmatyzm.
Zarejestrowana w Tarnowie firma działająca na lokalnym rynku usług internetowych zaoferowała mieszkańcom ul. Wiśniowej w Jarosławiu budowę sieci światłowodowej, a co za tym idzie – dostęp do szerokopasmowego internetu.
– Z przekazu mieszkańców wynika, że nie ma zgody ze strony urzędu na tego typu działania – mówił w ich imieniu na ostatniej sesji rady miasta Wiesław Strzępek. – Czy burmistrz zechciałby uzasadnić, dlaczego brakuje tej zgody? – dopytywał[paywall].
Jak się okazuje, kwestia rozwoju sieci światłowodowej w mieście jest dość skomplikowana i nie dotyczy tylko ul. Wiśniowej.
Jarosławski ratusz, mówiąc oględnie, nie jest usatysfakcjonowany sposobami działania firm, które w porozumieniu z urzędem marszałkowskim realizują na terenie Jarosławia plany rozwoju infrastruktury internetowej.
Kilka kwestii pozostaje w zawieszeniu, trwają negocjacje mające na celu wypracowanie optymalnych rozwiązań. Jedną z tych spraw jest problem kosztów.
– W pewnym momencie zwróciły się do nas firmy, które wykonują tak zwane końcówki przyłączenia, żeby obniżyć im opłaty za umieszczenie kabli w terenie – sygnalizował jeden z problemów zastępca burmistrza Jarosławia do spraw infrastruktury technicznej Wiesław Pirożek.
Z finansami ściśle wiąże się spostrzeżenie ratusza, że sam proces technologiczny instalacji światłowodu nie przebiega w zgodzie ze standardami.
– Te firmy próbują troszeczkę obejść swoje zadania, bo kabel światłowodowy powinien być umieszczony w gruncie – argumentował W. Pirożek, wskazując, że powszechnie stosowane są rozwiązania tańsze (podwieszenie kabla), a jednocześnie potencjalnie problematyczne. Jak tłumaczył, takie postrzeganie zagadnienia nie jest fanaberią jarosławskich urzędników, a wyciąganiem wniosków z wcześniejszych, niezbyt pozytywnych doświadczeń w tym względzie.
– Oświetlenie jest różnych właścicieli i tak na przykład mieliśmy problem przy ulicy Grodziszczańskiej, kiedy zrobiliśmy oświetlenie i trzeba było demontować stare słupy oświetleniowe, a na nich energetyka wyraziła zgodę na podwieszanie internetu, okazało się, że nie można było właścicielom kabla wypowiedzieć umowy. I dłuższy czas trwała wymiana korespondencji, bo oni „nie mają gdzie umieścić kabla, a już mają podpisane umowy z mieszkańcami” – wyjaśniał burmistrz.
– Co do zasady nie wyrażamy zgody na podwieszenie kabli na słupach. Firmy powinny wykonać te przyłącza podwiertem i ułożyć kabel tak, jak ma być. Nie wyrażamy zgody na podwieszanie na słupach, bo to późnej generuje problemy – zamykał wątek burmistrz.
Na tym jednak złożoność sprawy się nie wyczerpuje. Problematyczną kwestią jest jeszcze to, gdzie instalowane są przyłącza tzw. końcówki. Wprawdzie rozbudowa sieci swiatłowodowej ma w załażeniu służyć mieszkańcom, jednak spełnia także inne funkcje – dostęp do szerokopasmowego internetu powinny otrzymywać także instytucje pożytku publicznego: urzędy, szkoły, ośrodki kultury.
W tym zakresie plany rozbudowy sieci wyraźnie nie satysfakcjonują ratusza.
– Okazuje się, że prawie wszystkie nasze instytucje miejskie, a więc szkoły, przedszkola, urzędy czy dom kultury, nie są przewidziane w podłączaniu tzw. końcówek, a według słów przedstawicieli firmy zostały uwzględnione natomiast instytucje podległe starostwu – przedstawiał zagadnie wiceburmistrz.
– Tutaj twardo stoimy na stanowisku, że tak być nie może – podkreślał, zaznaczając jednocześnie, że choć sprawa cięgnie się od około roku, liczy, że w niedługim czasie dojdzie do spotkania z wykonawcą w celu uzgodnienia spornych kwestii.
– Zgody nie ma przynajmniej do czasu uregulowania tego, jak zostaniemy potraktowani z tymi tematami – puentował W. Pirożek. – Nie jesteśmy przeciwni mieszkańcom, tylko nie chcemy tworzyć czegoś, co w przyszłości będzie problemem – kończył.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze