Tydzień temu Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej wystawą „Milczącym bohaterom” zainaugurowało Europejskie Dni Dziedzictwa, które są najważniejszym świętem dziedzictwa materialnego i niematerialnego obchodzonym w Europie.
Idea Europejskich Dni Dziedzictwa zrodziła się we Francji, zainicjowały ją Dni Otwartych Zabytków. Polska przyłączyła się do organizacji EDD w 1993 roku, a instytucją[paywall] odpowiedzialną za krajową koordynację programu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
W tym roku hasło przewodnie dni brzmi „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. Włączając się w program EDD, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej przygotowało wystawy poświęcone historii pomnika Orląt Przemyskich.
W Muzeum Historii Miasta (Rynek 9) oraz na wystawie plenerowej obok gmachu głównego MNZP obejrzeć można projekty i pomniki poległych w obronie Przemyśla w latach 1914 –1919. Najciekawsza jest historia pomnika Orląt Przemyskich, wzniesionego w 1938 roku według projektu Jana Turkowskiego oraz prof. Józefa Starzyńskiego. W 1940 roku z inicjatywy nacjonalistów ukraińskich pomnik został rozebrany i dopiero pod koniec lat 70. ubiegłego wieku za sprawą Bogusława Gębarowicza zrodziła się idea jego odbudowy.
Jednak realizacja tej inicjatywy była możliwa dopiero w 1989 roku i 11 listopada, w dniu Święta Niepodległości, uroczyście odsłonięto odbudowany pomnik.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze